roku,  Imieniny: 

Ważne wydarzenia w roku szkonym 2014/2015


Zakończenie roku szkolnego

25 czerwca o godz. 17.00 odbyło się uroczyste pożegnanie klas trzecich. Absolwentom życzymy, aby dostali się do wymarzonej szkoły, sukcesów w nauce na kolejnym etapie edukacji.
A dzień później młodzież i nauczyciele naszego gimnazjum spotkali się na uroczystej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2014/2015. Uczniom, którzy osiągnęli średnią ocen co najmniej 4,75 oraz wzorowe lub bardzo zachowanie pani dyrektor Jolanta Kuśmirek wręczyła świadectwa z czerwonym paskiem, listy gratulacyjne dla rodziców oraz nagrody książkowe.
Dyplomy uznania wraz ze słodką niespodzianką za wzorową frekwencję otrzymali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Ponadto ogromna ilość uczniów otrzymała dyplomy, podziękowania i nagrody za udziały w szkolnych, międzyszkolnych konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych. W tym roku szkolnym po raz pierwszy pani dyrektor wyróżniła dodatkowo trzech najlepszych uczniów w każdej klasie oraz tych, którzy osiągnęli największy postęp w nauce. Wszystkim życzymy bezpiecznych wakacji pełnych słońca!

Konkurs fotograficzny "Księży Młyn - magiczne miejsce z duszą"

W czerwcu 2015 r. kilkoro uczniów z naszej szkoły brało udział w konkursie fotograficznym pt. "Księży Młyn - magiczne miejsce z duszą" organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną Łódź-Widzew, Filia nr 5. Konkurs był realizowany w ramach projektu "Talent i pasja na Księżym Młynie". Z dumą informujemy, że równorzędne główne nagrody w konkursie zdobyli: Karolina Sobczyk z klasy 1a, Jacek Teodorczyk z klasy 1a oraz Paulina Kwiatkowska z klasy 3c. Gratulujemy!

Prezentacja projektu "Statystyka i świat wokół nas./Statistics and the world around us." w Urzędzie Statystycznym

19 czerwca 2015 r. uczniowie z klasy 2a w składzie: Natalia Marcinkowska, Konstancja Tomanik, Aleksandra Sienkiewicz, Małgorzata Stasiak, Maciej Członka, Witold Janik i Amadeusz Durski, pod opieką p. Agnieszki Malewskiej i p. Marty Mielczarek, brali udział w uroczystym podsumowania akcji "Edukacja Statystyczna" w roku szkolnym 2014/2015 w Urzędzie Statystycznym w Łodzi.
Uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy w ramach interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego pt. "Statystyka i świat wokół nas./Statistics and the world around us." W projekcie brali też udział uczniowie klasy 2d: Dominika Kowalska, Maciej Rel i Dawid Topolski, którzy nie mogli uczestniczyć w finalnej prezentacji projektu, ponieważ przebywają na obozie sportowym.
Projekt obejmował wiedzę i umiejętności z matematyki, statystyki oraz języka angielskiego i wymagał też dużych kompetencji w zakresie posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną. Był realizowany od grudnia 2014 r. do czerwca 2015 r. we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Badań Regionalnych. Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom Urzędu Statystycznego za udzieloną pomoc i wsparcie merytoryczne oraz możliwość wystąpienia przed tak szerokim i znakomitym gronem gości.

Lekcja wf - bilard w SP 193

18.06.2015r. uczennice klasy IB wraz z nauczycielem p. Joanną Kwiecińską wybrały się na lekcję wychowania fizycznego do sali bilardowej mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 193 w Łodzi. Tematyka zajęć obejmowała objaśnienie nazewnictwa bilardowego, zapoznanie się z prawidłową postawą gracza przy stole, naukę prawidłowej techniki trzymania kija bilardowego, podstawowe ćwiczenia bilardowe, gry i zabawy bilardowe oraz poznanie przepisów i gra w "8" i "9". Uczennice miały możliwość poznania kolejnego sportu jakim jest bilard i przy okazji bardzo dobrze się bawić.

Bal Gimnazjalny

Dzień 12 czerwca był wyjątkowy w naszej szkole. Uczniowie klas trzecich wraz wychowawcami i innymi nauczycielami uczestniczyli w corocznym balu gimnazjalnym, który rozpoczął polonez w wykonaniu nauczycieli i uczniów. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 17.00, był poczęstunek, przekąski, ciasta, tort, tańce, dedykacje. Atmosfera była jak zwykle gorąca i wszyscy świetnie się bawili. Przeżyliśmy niezapomniane chwile, które będziemy wspominać jeszcze długo po tym, jak nasi absolwenci opuszczą mury Gimnazjum nr 32. Szczególne podziękowania należą się rodzicom uczniów klas trzecich, którzy zaangażowali się w organizację balu.

Podsumowanie Ruchu Innowacyjnego w Edukacji w roku szkolnym 2014/2015

Dnia 15 czerwca 2015 r. w Pałacu Poznańskiego odbyło się uroczyste Podsumowanie Ruchu Innowacyjnego w Edukacji w roku szkolnym 2014/2015 organizowane przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego we współpracy z instytucjami o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Milo nam poinformować, że podczas uroczystości nasza szkoła została wyróżniona certyfikatem "Lider w Edukacji", który został odebrany przez Panią Dyrektor Jolantę Kuśmirek. Pani Marta Mielczarek, nauczyciel języka angielskiego, otrzymała certyfikat "Nauczyciel Innowator", a uczennicy klasy 2a Konstancji Tomanik przyznano tytuł "Talent Uczniowski".
Więcej informacji na temat wydarzenia: http://pri.wckp.lodz.pl/

Wycieczka z przewodnikiem po Księżym Młynie

W upalny dzień 12 czerwca 2015 r. klasa 1a, wraz z wychowawcą p. Martą Mielczarek, uczestniczyła w wycieczce pieszej z przewodnikiem po Księżym Młynie. Wycieczka została zorganizowana we współpracy z Filią nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat historii Łodzi oraz zabytków znajdujących się w okolicy naszej szkoły. Pan Przewodnik opowiedział nam też wiele ciekawostek na temat codziennego życia ludzi w XIX wieku, zarówno fabrykantów i ich rodzin, jak i robotników. Poznaliśmy dawne i obecne przeznaczenie wielu budynków i sporządziliśmy bogatą dokumentację fotograficzną z naszej wyprawy.

Wycieczka po Beskidzie Żywieckim

W dniach 25 - 30 maja 2015 grupa uczniów wraz z opiekunami wyjechała na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną w Beskid Żywiecki. Po dość męczącej podróży różnymi środkami transportu (pociągami, autobusami) grupa dotarła do niewielkiej beskidzkiej miejscowości - Rajczy, skąd rozpoczynał się kilkudniowy szlak wędrówkowy. Niestety pogoda nie rozpieszczała turystów. Na pierwszy nocleg w schronisku górskim na Wielkiej Raczy grupa dotarła w strugach ulewnego deszczu. Drugi dzień niestety nie był lepszy. Kilkugodzinny marsz do bacówki pod Rycerzową odbywał się w niesprzyjających warunkach - mżawce, błocie po kolana i niskiej temperaturze. Wysiłek został zrekompensowany dopiero dnia trzeciego, gdy chmury podniosły się pozwalając na podziwianie pięknych panoram beskidzkich. Na nocleg grupa dotarła do uroczo położonej bacówki na Krawców Wierchu, znanej z przepysznych racuchów! Czwarty dzień to wędrówka w masywie Pilska - drugiej co do wysokości góry Beskidów. Wszyscy zdobyliśmy tę potężną górę (1557 m n.p.m.) w piątek przed południem. Grupa zmęczona, acz szczęśliwa wróciła do domu nocą w sobotę - szóstego dnia. Szkolnymi turystami opiekowali się: pani dyrektor Jolanta Kuśmirek, pan pedagog Marek Wilmowski i nauczyciel geografii - pan Michał Kiersztyn.

Konkurs z języka niemieckiego

W dniu 8 czerwca 2015 r. odbyło się w gimnazjum nr 36 im. Krzysztofa Kieślowskiego w Łodzi uroczyste ogłoszenie wyników międzygimnazjalnego konkursu z języka niemieckiego pt: "Słowo za słowo".
W V edycji tego konkursu wzięło udział 10 szkół. Do walki stanęło 120 uczniów. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 2d: Natalia Olender i Karolina Stępniak. Natalia wywalczyła 6 miejsce a Karolina 19. Dla finalistów organizator przygotował atrakcyjne nagrody i smaczny poczęstunek.

"Sztafeta z Fabrycznej"

02 czerwca 2015 r. odbyła się I edycja Biegów Sztafetowych "Sztafeta z Fabrycznej". Impreza ta jest przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych. Skład zespołu tworzyły 3 dziewczynki i 3 chłopców, biegnący na przemian, przy zachowaniu zasady, że rozpoczyna bieg dziewczynka. Trasę naszego biegu wytyczyliśmy alejkami Parku Źródliska II. Impreza odbyła się dzięki współpracy i pozwoleniu Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi. Przy pięknej i słonecznej pogodzie, udział w I edycji naszego biegu wzięły 4 szkoły podstawowe.
Gościliśmy szkołę podstawową nr 10, 29, 141 i 193. Bezsprzecznie najszybsi okazali się uczniowie szkoły podstawowej nr 193 w Łodzi, którzy wygrali z dużą przewagą. Bardzo zacięta walka rozegrała się o 2 miejsce, które ostatecznie zajęła szkoła podstawowa nr 29. Miejsce trzecie zdobyła szkoła podstawowa nr 141, a czwarte szkoła podstawowa nr 10. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale a wszyscy dyplomy za udział w imprezie.
Mamy nadzieję, że za rok uda nam się zgromadzić na starcie większą ilość szkół i nasze zawody wejdą na stałe do kalendarza sportowego szkół podstawowych. Imprezę przygotowali i przeprowadzili Marek Wilmowski i Maciej Adamczewski.

Mistrzostwa Szkoły w Piłkę Nożną

W drugim semestrze roku szkolnego 2014 /2015 rozegrane zostały w naszym gimnazjum Mistrzostwa Szkoły w Piłkę Nożną Trójek. Turniej ten był przeznaczony dla chłopców. W rywali wzięła udział rekordowa ilość zespołów, bo aż 13. Runda eliminacyjna odbywała się w 3 grupach. W drugiej rundzie spotkało się 6 zespołów, podzielonych na 2 grupy. Następnie w rundzie finałowej uczniowie grali bezpośrednie spotkania decydujące o poszczególnych miejscach.
Mistrzem Szkoły został zespół z klasy 1B, który sprawił dużą niespodziankę i pokonał w finale faworyta zespół z klasy 3C.
Ostateczne wyniki:
1.Klasa 1B
2.Klasa 3C
3.Klasa 1A
5.Klasa 1D
Szczególnie cieszą wyniki klas pierwszych, które dzięki ambitnej walce zajęły wysokie lokaty, niejednokrotnie pokonując starszych i silniejszych kolegów. Najlepszymi zawodnikami turnieju byli M.Nowak 1B i W.Pióro 3C.
Mistrzostwa w piłkę nożną zorganizował pan Maciej Adamczewski.
Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników!

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Zespół sportowy zaplanował szereg zabawnych konkurencji sportowych na świeżym powietrzu. Zwyciężyła drużyna przedstawicieli klas trzecich. Zaproszeni goście wykonali dla nas pokazy taneczne a nasi uczniowie mięli okazję pochwalić się talentem muzycznym. Samorząd Uczniowski przygotował konkurs "Zgadnij kim jest to dziecko?" przygotowany z fotografii naszych nauczycieli gdy byli dziećmi. Dodatkową atrakcją była również foto-budka, w której można było zrobić sobie zdjęcia ze śmiesznymi rekwizytami.

Liga lekkoatletyczna

28 maja na stadionie Łódzkiego AZS, odbyły się gimnazjalne zawody lekkoatletyczne. Pogoda dopisała i wszystkie konkurencje odbywały się zgodnie z planem. Uczniowie musieli sami pilnować godzin i wyznaczonych konkurencji, ponieważ niektóre odbywały się równolegle. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie ze stadionem. Naszą drużynę stanowiło 16 chłopców. Większość z nich dała z siebie wszystko, walcząc dzielnie ze szkołami posiadającymi u siebie klasy o profilu lekkoatletycznym. Drużynowo nasza szkoła zajęła 9 miejsce na 17 startujących.
Oto nasi reprezentanci i ich konkurencje:
1.Małecki Adam (Bieg na 100 m)
2.Konewka Maciej (Bieg na 100 m)
3.Bienias Jakub (Bieg na 100 m)
4.Stawiński Patryk (Bieg na 300 m)
5.Marcinkowski Jakub (Bieg na 300 m)
6.Matysiak Eryk (Bieg na 300 m)
7.Tracz Patryk (Bieg na 1000 m)
8.Gorgol Bartłomiej (Bieg na 1000 m)
9.Grzesiak Krystian (Bieg na 1000 m)
10.Koziróg Patryk (Skok w dal)
11.Mazur Albert (Skok w dal)
12.Pióro Wiktor (Skok wzwyż)
13.Gałecki Krystian (Pchnięcie kulą)
14.Marciniak Patryk (Pchnięcie kulą)
15.Stasiak Adrian (Pchnięcie kulą)
16.Peda Jakub rezerwa

Trening i Gimnazjada siatkowej piłki plażowej dziewcząt

Tydzień przed oficjalnym zawodami, reprezentantki szkoły w piłce plażowej wybrały się wraz z nauczycielem na trening. Odbył się on w parku 3-go Maja na obiektach klubu "Łodzianka". Następnie, już na poważnie, występowały podczas zawodów w Publicznym Gimnazjum nr 8, które było gospodarzem tegorocznej Gimnazjady w siatkowej piłce plażowej. Skład reprezentacji: Izabela Wachowska (3d), Paulina Gozdalska (3b), Aleksandra Szmajdzik (1d), Aleksandra Kubicka (1d). Dziewczęta walczyły bardzo dzielnie, grając niekiedy w strugach deszczu! Niestety aura nie dopisała, zaburzając realne umiejętności i możliwości zawodniczek. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku pogoda będzie łaskawsza.

Rajd z Kolumny do Lutomierska

W dniu 21 maja odbył się ostatni rajd szkolnego koła turystycznego. Trasa była dość długa, bo liczyła ponad 20 kilometrów i była treningiem dla uczniów, którzy mieli jechać na kilkudniowy rajd w góry. Najpierw z dworca Łódź Kaliska pojechaliśmy pociągiem do Kolumny, a następnie przeszliśmy malowniczymi wiejskimi drogami i leśnymi ścieżkami do Lutomierska, skąd wróciliśmy do Łodzi tramwajem podmiejskim. Pogoda cały czas dopisywała, było ciepło i przyjemnie. W dobrych humorach i doskonałym towarzystwie podsumowaliśmy działalność koła turystycznego w tym roku szkolnym.

Wycieczka górskimi szlakami patrona

W dniach 19 – 22 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły pojechali na 4 dniową wyprawę w góry. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od długiego spaceru doliną Kościeliską, a następnie pojechaliśmy do zakopanego, aby rozlokować się w pięknym pensjonacie Kasprowy. Obudziło nas piękne słońce, które towarzyszyło nam podczas wspinaczki na szczyt Trzy Korony, stamtąd przenieśliśmy się do mrocznych komnat zamku w Niedzicy nad zalewem Czorsztyńskim. Kolejny dzień przyniósł deszczową pogodę, ale i tak mieliśmy szczęście, że przestawało padać, gdy płynęliśmy na tratwach przełomem Dunajca, czy szliśmy urokliwym wąwozem Homole. Wycieczkę zakończyliśmy wizytą na zakopiańskich Krupówkach. To były cudowne dni, podczas których zżyliśmy się i mogliśmy podziwiać piękno naszej Polski.

Dzień Patrona

Karol Wojtyła w pełni zasłużył na miano człowieka teatru. Zanim zaczął pisać dramaty, w latach gimnazjalnych grał m.in. w Antygonie, Balladynie, Kordianie, Nie-Boskiej Komedii, Ślubach Panieńskich, Sułkowskim, Zygmuncie Auguście, Judaszu z Kariothu. Niektóre przedstawienia współreżyserował.
Rozkwit zainteresowania twórczością literacką i teatralną Karola Wojtyły wiązał się, co oczywiste, z wyniesieniem Go na najwyższy urząd w Kościele katolickim. Jego wiersze, niemal nazajutrz po wyborze, recytowali aktorzy. Pięć sztuk Karola Wojtyły doczekało się w Polsce 27 inscenizacji na profesjonalnych scenach.
Jest więc zrozumiałe, dlaczego Dzień Patrona naszej szkoły jest ściśle związane ze sztuką teatralną. Jak co roku aktorzy szkolnego Teatru METAMORFOZY, aby uczcić swojego Mistrza - Wojtyłę przygotowali spektakl. Społeczność szkolna mogła zobaczyć komedię pt."Czerwone komety".

II Mistrzostwa w sztafetowych biegach przełajowych "Biegaj z klasą"

15 maja w naszej szkole odbyła się II edycja Mistrzostw Gimnazjum nr 32 w sztafetowych biegach przełajowych. Impreza została zorganizowana w Parku Źródliska 2, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie naszego gimnazjum. W zawodach wzięło udział 12 zespołów. Każdą klasę reprezentowało 5 zawodników (3 chłopców i 2 dziewczynki lub 3 dziewczynki i dwóch chłopców). Każdy z zawodników miał za zadanie, przebiec na swojej zmianie odległość 600 metrów. Ponadto każdą klasę wspierała wybrana grupa kibiców, którzy to bardzo gorąco dopingowali swoje biegnące koleżanki i kolegów. Wszyscy zawodnicy przystąpili do zawodów bardzo bojowo nastawieni i ambitnie walczyli o jak najlepsze miejsce dla swojej klasy. Bieg miał bardzo ciekawy przebieg, prowadzenie zmieniało się kilkakrotnie i do samego końca nie było wiadomo, jak będzie wyglądała ostateczna kolejność zespołów na mecie. Ostatecznie zwyciężyła klasa 3A, która w zeszłym roku uplasowała się na drugim miejscu.
Oficjalne wyniki zawodów:
1 miejsce - Klasa 3A
2 miejsce - Klasa 2D
3 miejsce - Klasa 2A
4 miejsce - Klasa 3C
5 miejsce - Klasa 1D
W imprezie brały również udział klasy: 1A, 1B, 1C, 2B, 2C, 2E i 3B.
Zwycięzcy - klasa 3A wystąpiła w składzie: Wiktoria Włóka, Wiktoria Przyk, Eryk Matysiak, Albert Mazur i Patryk Piekarski.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a najszybsi biegacze dodatkowo drobne upominki.
Imprezę przygotowali i przeprowadzili p. Marek Wilmowski i p. Maciej Adamczewski przy udziale p. Dariusza Balceraka i p. Michała Kiersztyna.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również impreza "Biegaj z klasą" będzie cieszyła się tak dużą popularnością, jak w tym roku. Gratulacje dla wszystkich uczestników!!!

Festiwal Kultury Asturyjskiej oraz Francuskiej

12 maja 2015 r. grupa uczniów z klasy 1a, wraz z wychowawcą p. Martą Mielczarek, pomagała wolontariuszkom pracującym w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź – Widzew, Filii nr 5, przy organizacji Festiwalu Kultury Asturyjskiej oraz Francuskiej. Impreza była skierowana do uczniów Szkoły Podstawowej nr 29 w Łodzi. Podczas festiwalu każde dziecko otrzymało specjalny paszport oraz mapę. Zadanie polegało na tym, bo zwiedzić zgodnie z naniesionymi na niej wskazówkami wyznaczone punkty, gdzie czekały na dzieci różne zadania do wykonania. W każdym z punktów dziecko otrzymywało znaczek do wklejenia we wskazanym miejscu w swoim dokumencie podróży. Na koniec imprezy jeden z naszych uczniów rozbił tradycyjną hiszpańską piniatę, z której wysypały się cukierki i lizaki dla wszystkich małych turystów.

Konkurs historyczny "Żołnierze Wyklęci"

W dniu 12 maja 2015 roku nasi uczniowie wzięli udział w ogólnołódzkim konkursie historycznym "Żołnierze wyklęci". Konkurs miał na celu kształtowanie postawy szacunku wobec dokonań i działań Żołnierzy Wyklętych oraz upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach, którzy walczyli o niepodległość Polski. Najlepszym z tego tematu w naszym gimnazjum okazał się Bartłomiej Rolczyński. Konkurs został objęty patronatem IPN -u.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

We wtorek 5 maja 2015r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji święta Konstytucji 3-go Maja połączona z rozstrzygnięciem konkursu na plakat poświęcony tej tematyce. W akademii wzięli udział uczniowie, nauczyciele, laureaci konkursu oraz ich opiekunowie. Po części oficjalnej z odśpiewaniem hymnu państwowego i szkoły rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klas drugich i pierwszych pod kierunkiem p. Kmieciak i p. Rakowskiej zaprezentowali sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce. Na zakończenie uroczystości naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. Całość została zilustrowana prezentacją multimedialną. Końcowym elementem było wręczenie nagród laureatom konkurs.

Mistrzostwa Łodzi Szkół Gimnazjalnych - Piłka Nożna Chłopców

6 maja na Orliku przy ul. Krochmalnej 21 została rozegrana II runda eliminacyjna Mistrzostw Łodzi Szkół Gimnazjalnych Piłki Nożnej Chłopców.
W grupie D spotkały się drużyny: Gim 26, Gim 3, Gim 32 i Gim 46.
Reprezentacja naszej szkoły wygrywając 1 mecz i przegrywając 2 kolejne, zajęła trzecie miejsce w grupie i nie zakwalifikowała się do półfinału Mistrzostw Łodzi. Gratulujemy waleczności i dobrej postawy sportowej naszej drużyny i życzymy sukcesów w kolejnych turniejach.

Wyjście do elektrocieplowni

29.04.2015 uczniowie klasy 3A ubrani w kaski i w odblaskowe kamizelki zwiedzili elektrociepłownię EC4, Veolia Energia Łódź. W ramach wycieczki, poznali proces wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, również z biomasy.

Konkurs "Moje dane - to moja sprawa"

W środę 29 kwietnia 2015r. odbył się finał Międzygimnazjalnego Konkursu Informatycznego "Cybernetyczny krąg". Była to już dziesiąta edycja tego konkursu, której w tym roku przyświecało hasło "Moje dane - to moja sprawa". Celem konkursu było zainteresowanie gimnazjalistów problematyką ochrony danych osobowych, zwlaszczaw czasie korzystania z sieci komputerowej. Konkurs przebiegał w siedmiu kategoriach: prezentacja multimedialna, ulotka informacyjna, plakat, logo, scenka, rozprawka i konkurs niespodzianka. W konkursie wzięli, z sukcesami, udział uczniowie klasy 2A w następujących kategoriach:
Konstancja Tomanik wykonała plakat w programie graficznym i zajęła 1 miejsce. Wzięła również udział w konkursie niespodziance, układając najszybciej rozsypankę wyrazową, również zajęła 1 miejsce.
Scenkę w czterech aktach zaprezentowały: Natalia Marcinkowska, Aleksandra Sienkiewicz, Aleksandra Stelmaszczyk i Małgorzata Stasiak i zajęły 1 miejsce.
W trudnej konkurencji jaką była rozprawka, 3 miejsce zajął Jakub Adamik.
W konkursie brali również udział Amadeusz Durski w kategorii ulotka oraz Witold Janik w kategorii prezentacja. Gratulujemy sukcesu!

Tydzień na rzecz Bezpiecznego Internetu

W marcu i kwietniu odbyły się w naszym gimnazjum warsztaty profilaktyczno - edukacyjne organizowane w ramach akcji "Tydzień na rzecz Bezpicznego Internetu" przez Akademickie Centrum Edukacyjne i Komendę Miejską Policji. W warsztatach wzięli uczniowie klas pierwszych i drugich, w czasie których zapoznali się z prawno - karnymi aspektami korzystania z Internetu oraz poznali zagrożenia wynikające z nieprawidłowego korzystania z Internetu, a także zasady bezpiecznego zachowania się w sieci internetowej.

Strefa Nowych Technologii

W dniu 27.04.2015r. klasa 2a wraz z wychowawczynią udała się do Portu Łódź na interaktywną wystawę "Strefa Nowych Technologii". W zwiedzania wystawy uczniowie mogli zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami techniki i informatyki, które prezentowane były przez animatorów na kilku różnych stanowiskach. Pierwsze, to strefa druku 3D, gdzie dowiedzieliśmy się jak działa drukarka 3D, jak drukowane są trójwymiarowe modele i gdzie można zastosować tę nowoczesną technologię. W kolejnej strefie zaprezentowano urządzenie Leap motion, które pozwala na bezdotykowe sterowanie komputerem. Uczniowie mogli sterować postaciami w multimedialnej rzeczywistości. Najwięcej emocji dostarczyła strefa Oculus rift, która dzięki specjalnym goglom wprowadziła nas w świat 3D w czasie rzeczywistym, dając poczucie poruszania się kolejką górską. Kolejną atrakcją była Sphero, mała kulka z wbudowanymi mechanizmami, którą można było sterować za pomocą tabletu. Następnie w strefie DICE poznaliśmy inne zastosowanie bluetooth. W interaktywnym centrum rozrywki, za pośrednictwem elektronicznej kostki i tabletu można było zagrać w ciekawe gry. Na końcu kilkoro uczniów zdecydowało się na zdjęcia w witrualnym studiu fotograficznym Mobilnym Green-Box.

Rajd rowerowy

W dniu 26 kwietnia 2015r. odbyła się wycieczka rowerowa po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Organizatorami byli nauczyciele prowadzący koło turystyczne w naszej szkole. Trasa wiodła od naszego gimnazjum do Łagiewnik przez Skotniki, Klęk, Wzniesienie Dobra Nowiny, a dalej przez Dobrą, Dobieszków, Kalonka, Kopanka z powrotem do Łagiewnik i pod szkołę. Łączenie przejechaliśmy 51 kilometrów. Uczestnikami rajdu rowerowego byli uczniowie klas 2a i 2d, a także troje nauczycieli i pani dyrektor. Na początku wyprawy padał lekki deszcz, ale potem pogoda się poprawiła. Było ciepło i przyjemnie, a podmiejskie krajobrazy dostarczyły wielu wrażeń. Była toniezwykle aktywnie i miło spędzona niedziela.

IX Bieg Olimpijczyków

25 kwietnia 2015 r. w sobotę odbyła się IX edycja Biegu Olimpijczyków. Impreza odbyła się w parku im. Baden Powella przy ul. Małachowskiego. Organizatorem biegu była Regionalna Rada Olimpijska w Łodzi, Miejski Szkolny Związek Sportowy w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi. W tym roku mieliśmy sporo szczęścia i zawody odbyły się przy przepięknej pogodzie. W imprezie wzięło udział ponad 300 uczestników z łódzkich szkół. Nasza reprezentacja liczyła 12 osób (7 dziewcząt i 5 chłopców). Rozegrano biegi dla szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych, bieg dla nauczycieli na 3000m i bieg otwarty na 5000m. Puchary, medale, dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczali znani sportowcy i łódzcy olimpijczycy.
Doskonale spisali się nasi reprezentanci, w klasyfikacji generalnej nasza szkoła uplasowała się na 3 miejscu w rywalizacji szkół gimnazjalnych. Barw naszego gimnazjum bronili: A.Misiorny 2D, D.Kowalska 2D, K.Tracz 1B, W.Oleksik 1B, W.Domowicz 1B, P.Zagórska 2C, J.Bednarek 2E, J.Balcerak 2D, D.Topolski 2D, J.Marcinkowski 1D, P.Stawiński 2E, P.Koziróg 3C.
Wśród dziewcząt najlepiej spisała się Ania Misiorny 2D zajmując 6 miejsce a wśród chłopców D.Topolski 2D zajmując 12 lokatę.
Opiekunami zespołu byli p. Kwiecińska, p. Adamczewski i p. Wilmowski.
W biegu nauczycieli godnie reprezentowało naszą szkołę dwoje zawodników:
p. A.Olszewska i p. M.Wilmowski.
Wielkie brawa dla wszystkich uczestników i opiekunów!

Mistrzostwa Łodzi Szkół Gimnazjalnych - Piłka nożna chłopców

13 kwietnia na Orliku przy ul. Dąbrówki 1 zostały rozegrane Mistrzostwa Łodzi Szkół Gimnazjalnych Piłki Nożnej chłopców. W grupie III spotkały się drużyny: Gim29, Gim30, Gim32, Gim36, Gim37. Reprezentacja naszej szkoły wygrywając 3 mecze i przegrywając 1, zajęła drugie miejsce w grupie i awansowała do kolejnej rundy rozgrywek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wiosenny turniej siatkówki

9 kwietnia 2015 r. nasza gimnazjalna, damska drużyna piłki siatkowej wzięła udział w Wiosennym Turnieju o Puchar Dyrektora ZSO nr 8. Ogólnie wystąpiło 6 drużyn dziewcząt z okolicznych gimnazjów. Turniej miał charakter towarzyski, dostarczył wiele emocji i zabawy. Nasze siatkarki potrzebowały seta, by wpaść w rytm gry. Nasze gimnazjum już kolejny raz bierze udział w tym przedsięwzięciu, zawsze panuje tam miła atmosfera połączona z dużą dawką sportowych emocji.

Poznajemy kulturę Łotwy

9 kwietnia 2015 r. dwie klasy 1a i 3a wraz z nauczycielami p. Anną Andrysiewicz-Fernandez oraz p. Martą Mielczarek brały udział w warsztatach kulturowych w MBP Łódź-Widzew. Tym razem mieliśmy okazję poznać bliżej Łotwę. Trzy przemiłe panie wolontariuszki z miasta Rzeżyca (Rezekne) na Łotwie opowiedziały nam o swoim kraju, jego historii, geografii, regionach oraz różnorodności kulturowej i religijnej. Uczyliśmy się alfabetu i podstawowych zwrotów języka łotewskiego, śpiewaliśmy piosenkę w tym języku, a niektórzy nawet odważyli się zatańczyć. Wolontariuszki mówiły do nas po rosyjsku i angielsku, a jedna z nich potrafiła też powiedzieć kilka słów po polsku. Na koniec rysowaliśmy swoje autoportrety i podpisywaliśmy je imionami, stosując nowo poznany alfabet. Wszystkim udzieliła się pozytywna energia, którą emanowały prelegentki i wyszliśmy ze spotkania uśmiechnięci i optymistycznie nastawieni do życia.

Zajęcia z cyberprzemocy

31 marca 2015 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia dotyczące cyberprzemocy. Wzięli w nich udział uczniowie z klas 2a i 3a. Zajęcia poprowadził pan Marek Foryński - policjant z VI Komisariatu. Zaprezentowane zostały definicje oraz przykłady stosowania cyberprzemocy. Pan policjant pokazał także uczniom metody radzenia sobie oraz opowiedział o tym jak chronić się przed różnymi niebezpieczeństwami, które możemy napotkać w Internecie.

Warsztaty psychoedukacyjne

Już po raz trzeci grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Pauliny Brzozowskiej-Daniel wzięła udział w warsztatach w DK 502. Tym razem była to liczna grupa 22 osoby, a tematem warsztatów było "Odkrywanie zasobów". Podczas zajęć gimnazjaliści mogli poznać swoje słabe i mocne strony, to jak są postrzegani w grupie, a także poszerzyli wiedzę o emocjach - uczyli się je nazywać i dostrzegać. Uczniowie pracowali wspólnie, ale również w mniejszych grupach. Warsztat bardzo się podobał, zostaliśmy zaproszeni na kolejny, już w czerwcu.

Wycieczka do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy

Uczniowie klas trzecich i drugich wzięli udział w wycieczce do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Odbyła się ona dzięki zaproszeniu Zespołu Szkół Pondgimnazjalnych nr 19, która w ten sposób promuje zawód włókiennika. W trakcie zwiedzania CIOP uczniowie utwierdzili się w przekonaniu, że włókiennictwo to nowoczesna gałąź przemysłu, której wytwory są stosowane w wielu dziedzinach życia. Zapoznali się z metodami badania, certyfikowania środków ochrony pracy. Obserwowali jak sprawdza się wytrzymałość tkanin na rozdarcie, spalenie, jak bada się przyczepność podeszwy buta. Mieli też okazję zobaczyć test odporności kasków na uderzenie, doświadczyć działania masek tlenowych. Więcej o ofercie edukacyjnej ZSP 19 na stronie: www.zsp19.lodz.pl

Warsztaty w Urzędzie Statystycznym w ramach projektu "Statystyka i świat wokół nas./Statistics and the world around us." – część II

27 marca 2015 r. nasi uczniowie, przedstawiciele klas 2a i 2d, biorący udział w interdyscyplinarnym projekcie edukacyjnym realizowanym wspólnie z Łódzkim Ośrodkiem Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, brali udział w kolejnych warsztatach związanych z tematem projektu. Tym razem grali w multimedialną grę edukacyjną pt. "Statystyczna Burza Mózgów" i rozwiązywali różne zadania sprawdzające umiejętność analizowania i interpretacji danych statystycznych. Następnie odwiedzili Informatorium, gdzie przeglądali różne publikacje GUS, te najbardziej aktualne i te historyczne sprzed blisko 100 lat.

Rajd Chociszew - Lućmierz

Ostatnia niedziela marca miała być deszczowa i chłodna. Przynajmniej takie były prognozy....
I niektórzy im uwierzyli, bo nie przyszli na pierwszy w tym semestrze rajd koła turystycznego. Jednak dla przybyłych pogoda okazała się łaskawa i mogliśmy w dobrych nastrojach przewędrować zaplanowaną trasę. Rozpoczęliśmy, po krótkiej podróży pociągiem, w Chociszewie. Następnie powędrowaliśmy do Grotnik i lasami do Lućmierza, łącznie 15 kilometrów. Wędrowaniu przyświecało hasło "W poszukiwaniu wiosny". Kilka oznak tej wyczekiwanej pory roku znaleźliśmy, ale trzeba będzie jeszcze poczekać na prawdziwy rozkwit roślinności. Niecierpliwie czekamy na rajd w kwietniu. Może to będzie rajd rowerowy :)

Przedstawienie profilaktyczne

W marcu obchodzony jest Dzień Teatru. W Łodzi w związku z tym realizowany był projekt "Dotknij Teatru". Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu i warsztatach realizowanych w ramach projektu. Obserwowali nowatorski występ uczniów łódzkich gimnazjów, przygotowany przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną nr 4, a następnie sami aktywnie uczestniczyli w warsztatach dramowych. Mieli możliwość za pomocą dźwięków , ekspresji ruchowej wyrazić siebie, swoje emocje.

Turniej Coca Cola Cup - 2015

W dniach 24 i 25 marca 2015r. Gimnazjum nr 15 w Łodzi było gospodarzem pierwszej rundy eliminacyjnej rozgrywek w piłce nożnej dziewcząt i chłopców "Coca Cola Cup 2015" szkół gimnazjalnych.
Nasze drużyny walczyły o awans do drugiej rundy turnieju. Aby grać dalej w turnieju musiały wygrać swoje grupy.
Chłopcy zajęli 4 miejsce i nie zakwalifikowali się do kolejnej rundy.
Dziewczyny zajęły 3 miejsce i tak jak chłopcy nie zakwalifikowały się do dalszej rundy.
Opiekun drużyn - Hovhannes Yazichyan

IX targi Edukacyjne "Dzień Absolwenta"

W marcu w naszej szkole odbyły się Targi Edukacyjne "Dzień Absolwenta". Była to już dziewiąta edycja tej imprezy. Targi są okazją do zapoznania się z ofertą łódzkich szkół ponadgimnazjalnych. Szkoły wystawiały się na ciekawie zorganizowanych stoiskach, byli przedstawiciele nauczycieli i uczniów, było można uzyskać szczegółowe informacje o kierunkach kształcenia, profilach klas, możliwości zatrudnienia absolwentów, formalnościach rekrutacyjnych. Urozmaiceniem targów w tym roku na pewno było zaprezentowanie działania robota przez Zespół Szkół Techniczni Informatycznych, prezentacja sztuki fryzjerskiej przez Zespół Szkół Rzemiosła, oraz pokaz samoobrony uczniów LO Służb Mundurowych. Tegoroczna edycja Targów była rekordowa - wzięło w niej udział 20 szkół:
Zespół Szkół Ekonomiczno - Turystyczno - hotelarskich
Zespół Szkół Ekonomii i Usług
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9
Zespół Szkół Przemysłu Mody
Zespół Szkół Geodezyjno - Technicznych
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 15
Zespół Szkół Techniczno - Informatycznych
Zespół Szkół Poligraficznych
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20
Zespół Szkół Rzemiosła
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22
Centrum Akademia Zdrowia
XXIII Liceum Ogólnokształcące
XLIV Liceum Ogólnokształcące
LO centrum służb mundurowych
Centrum Edukacji Oświatowiec

Warsztaty rękodzieła - haft krzyżykowy

W dniu 24 marca 2015r. odbyły się warsztaty rękodzieła z dziedziny haftu krzyżykowego. Zajęcia były prowadzone przez p. Paulinę Młynarską - przedstawicielkę fabryki nici ARIADNA oraz przez p. Małgorzatę Kmieciak i p. Monikę Błoch. Uczniowie poznali technikę haftu krzyżykowego. Dowiedzieli się jakiej igły i nici używa się do tego rodzaju haftu oraz co to jest kanwa. Zajęcia były ciekawym doświdczeniem dla uczniów i wzbudziły wiele emocji.

Konkurs informatyczny na Kartę Wielkanocną

W marcu większość uczniów klas pierwszych wzięło, jak co roku, udział w Szkolnym Konkursie Informatycznym na Kartę Wielkanocną zorganizowanym przez nauczycielkę informatyki. Pomysłów było jak zwykle bardzo wiele. Powstały karty tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne. Wybór najlepszych był bardzo trudny, dlatego nagrodzonych zostało wielu uczniów i uczennic. Oto oni:
I miejsce - Diana Sobczak 1c
II miejsce - Magdalena Stępska 1a oraz Izabela Najder 1c
III miejsce - Wiktoria Urbańska 1c oraz Klaudia Ejsmont 1c
Wyróżnienia - Klaudia Tracz 1b, Wiktoria Matysiak 1a, Karolina Szulc 1c, Artur Klimczak 1a, Dawid Głowacz 1d, Przemysław Pęcherzewski 1c.
Gratulacje dla zwycięzców!

Warsztaty językowe w Londynie

Od 16 marca do 21 marca 2015r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Dyrektor Jolanty Kuśmirek oraz p. Moniki Błoch brali udział w warsztatach językowych w Londynie zorganizowanych przez biuro ATAS. Miały one na celu rozwijanie zdolności językowych oraz poszerzenie wiedzy na temat Londynu. Wszyscy uczestnicy nocowali u rodzin brytyjskich, co umożliwiało poznanie zwyczajów panujących w Wielkiej Brytanii oraz uzupełniali zeszyty ćwiczeń specjalnie stworzone na potrzeby warsztatów. Po Londynie oprowadzał p. Krzysztof Owczarek.
Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczenia takich znanych miejsc jak: Tower of London, Tower Bridge, Millennium Bridge, St. Paul's Cathedral, Opactwo Westminster, Big Ben, Gmach Parlamentu, Park św. Jakuba, Pałac Buckingham, Piccadilly Circus, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud's, słynny dom towarowy Harrods, ulicę Pokątną z książki pt. "Harry Potter", Plac Trafalgar, Chinatown, Galerię Narodową, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Brytyjskie, Muzeum Nauki, park Greenwich, południk "0" oraz królewskie obserwatorium w Greenwich. Podczas warsztatów przewidziany był również rejs po Tamizie a także podziwianie widoków z kapsuły na diabelskim młynie - London Eye.
Warsztaty językowe w Londynie to niezapomniana i niezwykła przygoda dla wszystkich uczestników.

"Prawa człowieka - od uprzedzenia do dyskryminacji"

Dnia 20 marca 2015 r. klasa 2a, pod opieką p. Marty Mielczarek, brała udział w warsztatach kulturowych prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszkę z Francji, która pracuje w MBP Łódź-Widzew, Filii nr 5. Podczas zajęć uczniowie mówili na temat stereotypów i uprzedzeń oraz różnych powodów i form dyskryminacji w kontekście praw człowieka. Multimedialny charakter warsztatów pozwolił na obejrzenie interesującej prezentacji oraz kilku filmów, które ukazywały wieloaspektowość poruszanego problemu. Uczniowie nie tylko wyrażali swoją opinię na temat różnych ludzi, kultur czy narodowości i konfrontowali ją z rzeczywistością, ale przekonali się też, jak inne nacje widzą Polaków. Była to lekcja tolerancji i otwartości na drugiego człowieka.

Projekt Krokus

Nasza szkoła już drugi raz brała udział w projekcie KROKUS. Jesienią na terenie naszej szkoły posadziliśmy cebulki krokusów. W ramach projektu odbyły sie też zajęcia koła historycznego na temat holokaustu i lekcje wychowawcze w klasie II C. Uczniowie koła przygotowali również gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym. Projekt ten jest poświęcony pamieci zamordowanych podczas holokaustu dzieci. Opiekunem projektu jest pani Elżbieta Rakowska.

Dzień liczby Pi

W piątek 13 marca 2015 roku w naszej szkole po raz trzeci obchodziliśmy Święto Matematyki - "Dzień liczby Pi". Z tej właśnie okazji zorganizowane zostały liczne konkursy oraz wystawa promująca matematykę i niezwykłą liczbę Pi. Głównym cele działań było zainteresowanie młodzieży matematyką oraz rozwijanie umiejętności wykorzystywania wiedzy matematycznej w życiu codziennym.
Uczniowie mieli do wyboru konkursy, w których mogli wykazać się pomysłowością, kreatywnością oraz zdolnościami nie tylko matematycznymi. Wszystkie z nich cieszyły się dużą popularnością.
Uczniowie udowodnili, że matematyką można się bawić. Na zakończenie obchodów odbyła się degustacja ciast i ciasteczek konkursowych.
Uroczystość przygotowały nauczycielki matematyki p.Agnieszka Malewska, p.Katarzyna Różalska i p.Marzena Serówka.

Integracyjne Mistrzostwa Polski w wyciskaniu sztangi leżąc do lat 18

13 marca w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc do lat 18.
W zawodach brało udział 70 zawodniczek i zawodników z całego kraju. W kategorii wagowej do 66 kg Krystian Gałecki uzyskał wynik 95 kg i zdobył brązowy medal. W tej samej kategorii wagowej Albert Mazur zajął 7 miejsce. W kategorii dziewcząt Sandra Pira zajęła wysokie 5 miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekun i trener - Hovhannes Yazichyan

Wycieczka zawodoznawcza do Zespołu Szkół Rzemiosła

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w wyjściu do Zespołu Szkół Rzemiosła na ul. Żubardzkiej. Mieli okazję zapoznać się z ofertą szkoły kształcącej w zawodach:technik architektury krajobrazu, technik optyk, technik ogrodnik, technik hodowli koni i technik usług fryzjerskich. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach fryzjerskich, byli podczas nich modelami, ale też sami próbowali swych sił w pracy ze szczotka i suszarką.

Międzyszkolny turniej halowej piłki nożnej dla amatorskich drużyn dziewcząt z okazji dnia kobiet

Dnia 8 marca 2015 roku w Hali Sportowej Salezjańskiego Centrum Młodzieżowego w Łodzi odbył się turniej piłki nożnej dziewcząt, którego organizatorem było nasze gimnazjum. W turnieju brały udział Gimnazja nr 19, 26, 37, Politechniki Łódzkiej, Salezjański i 32, w sumie 60 zawodniczek. Nie brakowało kibiców na hali, którzy gorąco dopingowali swoje drużyny.
Zawodniczki turnieju uczestniczyły we Mszy Świętej w Kościele Salezjańskim gdzie wspólnie modliły się m.in. o sportową rywalizację fair play. Turniej został prowadzony w dwóch fazach: eliminacyjnej i finałowej. Nasza reprezentacja w składzie Sandra Bąkowska, Aleksandra Talacha, Izabela Wachowska, Sandra Górska, Katarzyna Gębalska, Wiktoria Paciorek, Justyna Paradowska, Weronika Stępień, Oliwia Jakubiec, Roksana Suwa, Marika Michalak, zajęła drugie miejsce w grupie i w półfinale spotkała się z Gimnazjum nr 19, wygrywając 1:0 awansowała do wielkiego finału.
Finałowy mecz między Gim 32 i Gim Salezjańskim skończył się remisem 0:0 i doszło do rzutów karnych gdzie wynikiem 3:2 wygrały dziewczyny Gim Salezjańskiego.
1 miejsce - Gim Sal
2 miejsce - Gim 32
3 miejsce - Gim 19
4 miejsce - Gim 37
5 miejsce - Gim 26
6 miejsce - Gim PŁ
Gratulacje dla naszych dziewcząt i podziękowania naszym kibicom. Opiekun drużyny - Hovhannes Yazichyan

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego na Europejską Kartkę Walentynkową

Podsumowując 5 marca 2015r. Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Europejską Kartkę Walentynkową dla Szkół Podstawowych, jury w składzie Iwona Pawłowska i Paulina Gawrysiak - Kołos przyznało uczestnikom jedno I miejsce, dwa II miejsca i dwa III miejsce oraz 4 wyróżnienia.
I miejsce Aleksandra Gapys SP 193
II miejsce Wiktoria Wochniak SP 193 i Julia Różańska SP 193
III miejsce Zuzanna Lorek SP 114 i Matylda Mikołajczyk SP 114
WYRÓŻNIENIA: Zuzanna Kolbus SP nr 114, Zuzanna Sikora SP nr 114, Gabriela Zarębska SP nr 170, Milena Borko SP nr 130.
Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, a Nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie uczniów do udziału w konkursie. Zapraszamy do kolejnej edycji konkursu za rok.

Projekt "From London to Lodz with love" - Wycieczka z przewodnikiem po Łodzi

W sobotę, 28 lutego 2015 r., grupa uczniów, którzy w marcu wyjeżdżają na warsztaty językowe do Londynu, brała udział w wycieczce z przewodnikiem po ulicy Piotrkowskiej oraz jej najbliższych okolicach. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat Łodzi, jej historii, ważnych miejsc historycznych na ulicy Piotrkowskiej, pomników wielkich Łodzian oraz dawnego przeznaczenia niektórych kamienic. Mogli też zaobserwować proces transformacji centrum miasta z tarasu widokowego na 15. piętrze budynku Textilimpexu przy ulicy Traugutta, skąd rozciąga się widok na budowę nowego dworca. Podczas zwiedzania zbierali dokumentację fotograficzną, którą wykorzystają podczas realizacji projektu edukacyjnego "From London to Lodz with Love".

Seminarium - trójbój siłowy

W sobotę 28 lutego troje uczniów naszej szkoły: Sandra Pira, Albert Mazur i Krystian Gałecki brali udział w Seminarium z trójboju siłowego organizowanego przez Polską Federację Trójboju Siłowego WPA. Mistrzowie świata i europy demonstrowali skuteczne techniki wykonania wyciskania sztangi leżąc, przysiadu sztangą i martwego ciągu. Uczestnicy zapoznali się jak zapobiegać urazom stawów i mięśni podczas treningu siłowego i na zawodach. Warto podkreślić że cała "nasza trójka" za dwa tygodnie będzie reprezentowała naszą szkołę podczas Integracyjnych Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc do lat 18. Życzymy sukcesów naszym zawodnikom.

XI English Song Festival - XI Festiwal Piosenki Angielskiej

W dniu 26 lutego odbył się XI English Song Festival - XI Festiwal Piosenki Angielskiej organizowany przez Gimnazjum nr 44 i Widzewskie Domy Kultury - Dom Kultury nr 502. Udział w konkursie brała uczennica klasy pierwszej Martyna Sęk z piosenką Alexandry Burke - Hallelujah. Kibicowali jej koleżanki i koledzy z klasy.

Sztuka Teatru Profilaktycznego

W środę 25 lutego grupa uczniów pod opieką p. Pauliny Brzozowskiej-Daniel uczestniczyła w spektaklu profilaktycznym. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów widzewskich gimnazjów. Tytuł brzmiał interesująco: "Skomplikowana sztuka w dwóch odsłonach – ciemnej i kolorowej i w 8 aktach". Spektakl w ciekawy sposób ukazywał wybory młodych ludzi w zakresie korzystania z używek oraz innych wyborów życiowych. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty dotyczące m.in. pracy z dźwiękami. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie angażowali się w zabawy i ocenili sztukę jako ciekawą i inspirującą.

Dzień Języka Ojczystego

Po raz drugi obchodziliśmy w szkole w dniu 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od czternastu lat. Został proklamowany podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43 procent wszystkich aktualnie używanych. Ponad 200 znalazło się na liście języków całkowicie wymarłych w ciągu życia zaledwie trzech ostatnich pokoleń.
Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego (bangla) - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.
W naszym gimnazjum na parterze została umieszczona tablica zawierająca informacje na temat tego święta oraz odbył się konkurs poprawności językowej. Zainteresowani konkursem było bardzo duże, a poziom uczestników wysoki i wyrównany. Dlatego kilka osób zajęło miejsca ex aequo:
I miejsce - Anna Galińska IC
II miejsce ex aequo: Konstancja Tomanik IIA oraz Iwo Dąbkiewicz IC oraz Wiktoria Przyk IIIA
III miejsce ex aequo: Wiktoria Gajda IC oraz Maciej Członka i Mateusz Światek IIA.

Wycieczka zawodoznawcza Andel's Hotel

18 lutego 2015 roku grupa uczniów klas trzecich po opieką p. Pauliny Brzozowskiej-Daniel uczestniczyła w Dniu Otwartym w Andel’s Hotel. 24 uczestników miało okazję żeby zwiedzić hotel i porozmawiać z profesjonalną kadrą hotelarzy. Mogli zobaczyć jak pracuje barman, kelner, recepcjonista, pracownik SPA. Uczniowie mogli także zapoznać się z prezentacjami szkół ponadgimnazjalnych o profilach hotelarskich i gastronomicznych oraz porozmawiać z doradcami zawodowymi z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Dzięki temu łatwiej będzie im podjąć już niebawem decyzję o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.

Wycieczka na miting Pedro's Cup

Pedro's Cup to obecnie największy halowy lekkoatletyczny miting w Polsce. 17 lutego 2015 r. po raz pierwszy został rozegrany w naszym mieście w hali Atlas Arena. Ponad 40 osobowa grupa uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w tym wielkim sportowym wydarzeniu. Do Atlas Areny przyjechało wielu zawodników o najwyższym światowym poziomie między innymi Ryan Whiting, Kim Collins, Dayron Robles, Michael Rodgers czy Aries Merrit. Nie zabrakło również naszych krajowych gwiazd. Mieliśmy przyjemność oglądać Piotra Liska w skoku o tyczce i Kamilę Lićwinko w skoku wzwyż. O wadze tego wydarzenia świadczą również wybitne osobistości, które usiadły na trybunach. Honorowym gościem był pan prezydent RP Bronisław Komorowski. Obok niego zasiedli Irena Szewińska, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Andrzej Biernat, minister sportu.
Zanim lekkoatleci przystąpili do rywalizacji, zaprezentowany został efektowny pokaz świetlny. Nasza młodzież bardzo gorąco dopingowała wszystkich zawodników startujących w zawodach. W trakcie zmagań sportowych odnotowano wiele świetnych rezultatów, najlepszych w tym roku w tabelach lekkoatletycznych na świecie.
Po imprezie byliśmy pewnie jednego, że na pewno za rok wrócimy do Atlas Areny. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Honorata Ciupińska, p. Joanna Kwiecińska, p. Anna Olszewska, p. Maciej Adamczewski i p. Hovhannes Yazichyan.

Ostatki szkolne

We wtorek 17 lutego pożegnaliśmy karnawał na wesoło. Ostatki były doskonałym momentem na przeprowadzenie kolejnego etapu konkursu na najbardziej zorganizowaną klasę. Każdy przebrany uczeń zdobywał punkt dla swojej klasy a każdy przebrany wychowawca aż 5 punktów. Najwięcej przebierańców było w klasie 2d, która zdobyła 20 punków, następnie w klasie 3b - 8 punktów oraz w klasie 3c - 7 punktów. Wszystkie kostiumy były fantastyczne. W tym roku z okazji Światowego Dnia Kota najmodniejsze okazało się przebranie mruczka.

W walentynkowym nastroju

W tym roku szkolnym chociaż Walentynki przypadły w czasie ferii zimowych, ale nie przeszkodziło to w zaakcentowaniu tak miłego święta w naszej szkole. Na szkolnym korytarzu została przygotowana przez nauczycieli języków obcych walentynkowa dekoracja. Na jednej z tablic przedstawiona została postać św. Walentego i ciekawostki z jego życia. Także w pracowniach dominował kolor czerwony. Zawieszone serduszka tworzyły z pewnością romantyczny nastrój i sprzyjały pozytywnej energii na lekcjach. Z tej okazji przed feriami został ogłoszony Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Europejską Kartkę Walentynkową. Wyniki już niebawem wraz ze zdjęciami najładniejszych kartek.

Światowy Dzień Kota

Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota obchodzony był w tym roku po raz pierwszy w naszej szkole. Dzień ten miał podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka. Przede wszystkim jednak zwrócił nam uwagę na konieczność niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły. Na terenie szkoły, w związku z tym kocim świętem, pojawiły się informacje dotyczące kociaków, odpowiedzi na pytania nurtujące właścicieli tych zwierząt, zdjęcia kocich ras a nawet odciski kocich łapek.
Głównym celem osób przygotowujących szkolny Światowy Dzień Kota było uwrażliwienie naszej szkolnej społeczności na często trudny koci los.

Konkurs Wiedzy o Sporcie

W dniu 28 stycznia 2015 r. odbył się konkurs wiedzy o sporcie, zorganizowany przez Miejski Szkolny Związek Sportowy w Łodzi. Impreza po raz drugi odbyła się w auli Społecznej Akademii Nauk w Łodzi przy ul. Kilińskiego 98, współorganizatora konkursu.
Wiedza uczestników oceniana była przez jurorów w składzie: Marek Łopiński, Andrzej Skowronek oraz Marek Chojnicki.
W pierwszej część finału uczestnicy odpowiadali pisemnie na test składający się z 30 pytań. Do ścisłego finału awansowały szkoły, które uzyskały największą liczbę punktów oraz indywidualnie uczniowie, z najwyższą punktacją.
Naszą szkołę reprezentowała 5 osobowa drużyna: Paulina Gozdalska 3B, Klaudia Duda 3B, Weronika Stępień 2B, Jakub Marczak 2B i Mateusz Pizulski 2B.
W klasyfikacji zespołowej nasze gimnazjum uplasowało się na 7 pozycji.
Najlepiej z naszych zawodników spisał się Mateusz Pizulski, któremu zabrakło tylko jednego punktu, żeby awansować do ścisłego finału konkursu.
Opiekunem uczniów był p. Maciej Adamczewski.

Warsztaty ze statystyki w ramach projektu "Statystyka i świat wokół nas./Statistics and the world around us."

Nasza szkoła już po raz trzeci, wspólnie z Łódzkim Ośrodkiem Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, realizuje interdyscyplinarny projekt edukacyjny, łączący wiedzę i umiejętności z matematyki, statystyki i języka angielskiego. Opiekunami projektu są p. Agnieszka Malewska i p. Marta Mielczarek.
Nasi uczniowie, przedstawiciele klas 2a i 2d, jak dotąd brali udział w dwóch spotkaniach z pracownikiem Ośrodka, p. Anną Luchowską. Pierwsze spotkanie odbyło się w doskonale wyposażonej pracowni multimedialnej w Urzędzie, gdzie uczniowie uczyli się, jak wyszukiwać i interpretować dane statystyczne. Rozwiązywali różne zadania, wykorzystując te dane, oraz nauczyli się poruszać po Systemie Monitorowania Rozwoju STRATEG. Kolejne spotkanie odbyło się w szkole. Podczas warsztatów uczniowie projektowali ankietę, którą wykorzystają do przeprowadzenia własnego badania.

Wyjście do fabryki nici ARIADNA

W dniu 27 stycznia 2015r. odbyło się wyjście grupy uczniów do fabryki nici ARIADNA. Opiekunami były p. Małgorzata Kmieciak i p. Monika Błoch. Uczniowie mieli możliwość poznania historii fabryki i zobaczenia starodawnych i nowoczesnych maszyn służących do produkcji nici. Podczas zwiedzania można było zobaczyć jaki kolor ma prawdziwa bawełna oraz w jaki sposób powstaje nić w różnych kolorach. Uczniowie brali również udział w testowaniu wytrzymałości nici.

Konkurs To Be British

W dniu 22 stycznia 2015r. odbył się ogólnołódzki konkurs dla klas szóstych szkół podstawowych To Be British. Głównymi celami konkursu było rozwijanie u uczniów zainteresowania kulturą Wielkiej Brytanii, doskonalenie umiejętności językowych uczniów w zakresie rozumienia i używania języka angielskiego na poziomie podstawowym, rozwijanie zdolności artystycznych uczniów, motywowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji z użyciem narzędzi i technik multimedialnych, umożliwienie uczniom na różnym poziomie zaawansowania językowego osiągnięcia sukcesu, a w konsekwencji zwiększenie ich motywacji do nauki języka angielskiego, a także doskonalenie umiejętności pracy w zespole.
Konkurs To Be British składał się z trzech niezależnych konkursów: konkurs na pocztówkę z Wielkiej Brytanii, konkurs piosenki brytyjskiej oraz quiz wiedzy o Wielkiej Brytanii. Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić uczestników z następujących szkół:

Konkurs na pocztówkę z Wielkiej Brytanii:
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 61
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 137
III miejsce: Szkoła Podstawowa Mileszki
Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa nr 162 oraz Szkoła Podstawowa nr 41

Konkurs piosenki brytyjskiej:
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 41 z piosenką Eric Idle - "Always Look On The Bright Side"
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 205 z piosenką Sam Smith - "Stay With Me"
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 19 z piosenką Adele - "Rolling In The Deep"
Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa nr 162 z piosenką Leona Lewis - "I Will Be"

Konkurs - quiz wiedzy o Wielkiej Brytanii:
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 41 - 51 pkt.
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 91 - 50 pkt.
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 190 - 49 pkt.

III Rodzinny Rajd Zimowy

W tym roku już po raz trzeci odbył się organizowany przez naszą szkołę Rodzinny Rajd Zimowy. Wzięli w nim udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście ze Szkół Podstawowych nr 14 i 111. W tym roku zwiedzaliśmy okolicę na zachód od naszej szkoły - ulicę Abramowskiego, Sienkiewicza, Milionową. Mieliśmy możliwość gościć we wnętrzach Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego na ulicy Piotrkowskiej, podziwialiśmy Skansen Architektury Drewnianej. Bardzo interesujące było muzeum interaktywne w Starej Kotłowni. Poznaliśmy tam drogę bawełny - od krzaka do kolorowej tkaniny, wykorzystanie maszyny parowej w dawnym przemyśle. Rajd tradycyjnie zakończył się piknikiem na naszym szkolnym dziedzińcu. Po długim zimowym spacerze wszystkim smakowały kiełbaski z grila i bigos. Uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki, słodycze, a od pani przewodnik turystyczne upominki.

Wycieczka na lodowisko

17 stycznia 2015 r. odbyła się wycieczka na łódzkie lodowisko "Bombonierka". Chętnych uczennic do zmierzenia się twardym lodem było wiele, bo aż dwadzieścia cztery. Po rozgrzewkowym marszu na halę, po staniu w długiej kolejce po bilety, później po łyżwy, nastąpił upragniony moment wejścia na taflę. Dla kilku uczestniczek było to pierwsze spotkanie z łyżwami i początkowo poruszały się przy bandzie lodowiska, gdzie nauczycielki oraz koleżanki dobrze jeżdżące udzielały cennych wskazówek. Z biegiem minut było coraz lepiej i pod koniec godziny wszyscy dzielnie dawali sobie radę jeżdżąc samodzielnie, bądź z pomocą koleżanek. Wszystkim się podobało, wszyscy wrócili cało i zdrowo do domu. Opiekunami były panie Honorata Ciupińska i Joanna Kwiecińska.

Mistrzostwa szkoły w piłce koszykowej chłopców i dziewcząt 2014/2015

W grudniu i w styczniu w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Piłce Koszykowej. W rozgrywkach brało udział 10 zespołów męskich i 6 zespołów żeńskich. Turniej został prowadzony w dwóch fazach: eliminacyjna i finałowa. W fazie finałowej dziewcząt o trzecie miejsce spotkały się klasy 1b i 2a, mecz zakończony wynikiem 10:4 wygrała klasa 1b i zajęła 3 miejsce. W finale spotkały się klasy 2d i 2b, spotkanie zakończyło się wynikiem 20:2, wygrały dziewczyny z klasy 2d i drugi raz z rzędu zostały Mistrzyniami Szkoły w piłce koszykowej.
Faza finałowa chłopców została prowadzona systemem każdy z każdym, gdzie spotkały się drużyny z klas 1b, 1d, 2d, 2e, 3e. Bezkonkurencyjna okazała się klasa 1b wygrywając wszystkie swoje mecze tak jak w fazie eliminacyjnej tak i w fazie finałowej i zdobyła tytuł Mistrza Szkoły. 2 miejsce zajęli chłopcy z klasy 2e, natomiast 3 miejsce chłopcy z klasy 2d.

Jasełka

Ach, Jasełka, jasełka… te emocje związane z przedstawieniem. A wszystko zaczęło się dość feralnie w grudniu od ciągłych chorób kolejnych aktorów. Co próba - kogoś nie ma. Brakuje diabłów, Lucyfer chory, nauczycielka właśnie mówi, że idzie chorować, a zaraz za nią policjantka i Józef. Istny koszmar. Tylko Maryja dzielnie się trzymała (w końcu miała bardzo poważną rolę i istotną kwestię: "Zimno dziecku".) Pani Kułakowska i Pani Zulak na zmianę grały poszczególne role w zastępstwie za chorych aktorów i w pewnym momencie wydawało się, że tylko one dwie wystąpią w jasełkach. Ale, jak to zwykle bywa, złego początki wróżą dobry koniec. Wszyscy wyzdrowieli, nauczyli się ról na pamięć i wspaniale odegrali biblijną historię Narodzenia Pańskiego.

Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym

W listopadzie i grudniu bieżącego roku w naszej szkole zorganizowane zostały mistrzostwa w tenisie stołowym. Turniej odbył się w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Mecze odbywały się w siłowni szkolnej, a organizatorami byli pani Honorata Ciupińska i pan Dariusz Balcerak.
Oto klasyfikacja końcowa:
Dziewczęta
1. Aleksandra Talacha III a
2. Konstancja Tomanik II a
3. Natalia Marcinkowska II a
4. Marlena Ozimińska II c
5. Wiktoria Matysiak I a
6. Wiktoria Krzyształowska I a
Chłopcy
1. Bartłomiej Kucharski II e
2. Jakub Marcinkowski I d
3. Rafał Kuczkowski I d
4. Adam Woźniak III c
5. Wiktor Pióro III c
6. Adrian Balcerak II d
Gratulujemy !!!

Wigilia szkolna

W ostatni dzień w szkole przed feriami świątecznymi wszystkie klasy obchodzą wraz z wychowawcami, nauczycielami i pracownikami szkoły tradycyjną Wigilię. Uczniowie spotykają się w swoich klasach, gdzie pod okiem wychowawców przygotowują poczęstunek. Następnie wszyscy łamią się opłatkiem i przy dźwiękach kolęd, zasiadają do stołów. Każdą klasę odwiedza pani Dyrektor, a także pan Wicedyrektor i pan Pedagog i w imieniu nauczycieli składają uczniom życzenia. Większość uczniów otrzymuje tego dnia prezenty od klasowego Mikołaja. Dodatkowo w tym roku Samorząd Uczniowski, pod przewodnictwem pani Agnieszki Widomek, urozmaicił Wigilię kolejnym etapem konkursu na najbardziej zgraną klasę. Naszym zadaniem było własnoręczne wykonanie brody mikołajowej i zaprezentowanie jej podczas Wigilii. W konkurs włączyli się nie tylko uczniowie, ale i wielu nauczycieli. Efekty można zobaczyć w poniższej galerii.
Najwięcej punktów za wykonane brody zdobyły klasy:
2d-32 pkt, 2e-28 pkt, 3c-27 pkt, 3b-26 pkt i 2a-25 pkt.
W czołówce klasyfikacji konkursu na najbardziej zorganizowana klasę prowadzą:
1. klasa 2d
2. klasa 2e
3. klasa 2a

Festiwal Kolęd

19 grudnia w szkole odbył się po raz pierwszy Festiwal Kolęd. W koncercie mogli wystąpić uczniowie wraz z wychowawcami. Reprezentanci klasy IIa zaśpiewali kolędę "Przybieżeli do Betlejem", a Ic "Cichą noc". Dużym zaskoczeniem dla uczniów był występ nauczycieli, którzy zaśpiewali trzy utwory: "W żłobie leży", "Gdy śliczna Panna", "Jest taki dzień". Wykonanie nauczycieli zyskało uznanie w oczach uczniów, nagrodzone zostało dużym aplauzem.

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK – etap rejonowy

18 grudnia 2014 trójka uczniów z klasy 2d uczestniczyła w rejonowym etapie Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Po eliminacjach szkolnych zakwalifikowali się do niej: Patrycja Czerwińska, Klaudia Wojewódzka i Adriana Balcerak. Zawodnicy odpowiadali na 30 pytań dotyczących m.in.: problematyki AIDS, WHO, palenia tytoniu. Musieli wiedzieć czym jest cytologia, WHR, antyoksydanty, indeks glikemiczny, jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy, dlaczego stosować witaminy, mikroelementy i być aktywnym fizycznie, jak pomóc w ochronie środowiska. Sprawdzana była także podstawowa wiedza o idei Polskiego Czerwonego Krzyża.

Konkurs informatyczny na kartę świąteczną

W grudniu uczniowie klas pierwszych wzięli udział w odbywającym się co roku Szkolnym Konkursie Informatycznym na Kartę Świąteczną, wykonaną całkowicie samodzielnie w programie graficznym. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a prace były na bardzo wysokim poziomie. Nowością w tym roku szkolnym było zaproszenie do prac jury uczniów klas drugich, którzy w dniu 18 grudnia, wraz z naucielką informatyki p. A.Olszewską, wyłonili zwycięzców. Było to bardzo trudne, bo każda karta była wyjątkowa, dlatego też na każdym miejscu znajduje się dwoje laureatów. A oto ostateczne wyniki:
I miejsce - Anna Galińska 1c oraz Aleksandra Szmajdzik 1d
II miejsce - Wiktoria Gajda 1c oraz Dominik Juszczyszyn 1c
III miejsce - Kamil Dębski 1b oraz Izabela Najder 1c
Wyróżnienia otrzymali: Klaudia Bendzel 1b, Magda Urbańska 1b, Klaudia Ejsmont 1c, Diana Sobczak 1c i Karolina Szulc 1c.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i zapraszamy do podziwiania kart na wystawie, znajdującej się na korytarzu pierwszego piętra w naszej szkole.

Wycieczka zawodoznawcza do Zespołu Szkół Ekonomiczno - Turystyczno - Hotelarskich

Uczniowie klas trzecich w ramach wycieczki zawodoznawczej odwiedzili ZSTEH przy ul. Drewnowskiej. Poznali ofertę edukacyjną szkoły. Uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu projektu "Polski hotelarz na niemieckim rynku pracy". Uczniowie technikum opowiadali o swoich doświadczeniach z praktyk w Niemczech. Przedstawiali w ciekawej formie swoje umiejętności z zakresu obsługi klienta restauracji, recepcji, pokoju w języku niemieckim. Na koniec zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.
Więcej informacji o szkole na stronie: www.zsethlodz.wikom.pl

Kartka Bożonarodzeniowa w języku niemieckim

Dnia 16 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z języka niemieckiego: "Kartka Bożonarodzeniowa w języku niemieckim". W konkursie brali udział uczniowie klas 1-3 naszego gimnazjum. Kartki wykonane zostały różnymi technikami i zawierały świąteczne życzenia bożonarodzeniowe w języku niemieckim.
Pierwsze miejsce zdobyła Angelika Bożyk z klasy 2e. Gratulujemy!
Wszystkie kartki zostały zaprezentowane uczniom w formie wystawy, na szkolnym holu.

Zawody PCK

We wtorek 16 grudnia 2014 odbyły się zawody sportowe dla klas pierwszych "Ruch i Ty". Zostały one zorganizowane w ramach rejonowego etapu Olimpiady PCK przez Patrycję Czerwińską, Klaudię Wojewódzką i Adriana Balceraka z klasy 2d pod opieką p. psycholog Pauliny Brzozowskiej-Daniel. Uczniowie zdecydowali o tym jakie odbędą się konkurencje, a także o sposobie punktacji. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała p. Honorata Ciupińska. Podczas zawodów uczestnicy z klas 1a, 1b i 1d zmierzyli się w następujących kategoriach: slalom z piłką nożną i strzał na bramkę, rzuty osobiste – koszykówka, skakanka plus przysiady, odbijanie piłki siatkowej w kole. Piąta konkurencja obejmowała pytania z zakresu wiedzy sportowej – i to ona wzbudziła największe emocje wśród uczestników. Klasa 1a otrzymała dodatkowy punkt za postawę fair play, co spowodowało konieczność dogrywki. Po rundzie dodatkowej najlepsze okazały się dziewczyny z 1b. Drugie miejsce przypadło klasie 1a, a trzecie 1d. Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy za udział w tym wydarzeniu.

Konkursie "Bezpieczna zima w mieście"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie "Bezpieczna zima w mieście" organizowanym przez Radę Osiedla "Stary Widzew". Dla wszystkich uczestników Rada ufundowała paczki mikołajkowe. Najlepsze prace zostały też nagrodzone upominkami książkowymi. Wykonały je Konstancja Tomanik kl. IIa; Natalia Hawryszczak kl. IIb i Patrycja Czerwińska kl. IId.

Warsztaty na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w MBP Łódź-Widzew

Dnia 15 grudnia 2014.r klasa 1a pod opieką p. Anny Andrysiewicz-Fernandez oraz p. Marty Mielczarek brała udział w warsztatach w języku angielskim na temat Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Podczas spotkania wolontariuszki z Hiszpanii i Francji, które współpracują z Miejską Biblioteką Publiczną Łódź-Widzew na ul. Wilczej 7, opowiedziały o tradycjach i zwyczajach w swoich krajach. Następnie uczniowie naszej szkoły przedstawili prezentację multimedialną na temat obrzędów świątecznych w Polsce. Wszyscy uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy i mieli okazję porównać, w jak różny sposób obchodzone może być Boże Narodzenie. Nauczyliśmy się też składać życzenia w językach wszystkich omawianych krajów i słuchaliśmy kolęd po hiszpańsku i francusku. Na koniec uczniowie podarowali wolontariuszkom i pracownikowi biblioteki przygotowane samodzielnie kartki okolicznościowe.

Warsztaty Bożonarodzeniowe

Dnia 12 grudnia 2014 r. odbyły się w naszej szkole Warsztaty Bożonarodzeniowe. Nauczyciele i uczniowie spotkali się w popołudniowy piątek, aby wspólnie posłuchać kolęd, wykonać kartki i inne dekoracje świąteczne. Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże. Uczestnicy pod okiem nauczycieli (p. A. Grałek, I. Pawłowskiej, W. Sowińskiej oraz M. Kmieciak) poznawali innowacyjne, ciekawe techniki wykonania ozdób.
Niezapomniana atmosfera i świąteczne przysmaki (również z niemieckiej kuchni) towarzyszyły nam będą jeszcze bardzo długo. Prace z warsztatów można było podziwiać na zorganizowanej wystawie, na szkolnym holu. Zapraszamy na kolejną edycje warsztatów w nadchodzącym roku.

Ogólnopolski Integracyjny Turniej w Wyciskaniu Sztangi o Puchar Tytana

Ogólnopolski Integracyjny Turniej w Wyciskaniu Sztangi o Puchar Tytana odbył się w Łodzi w dniu 12.12.2014r.
W zawodach brało udział 60 zawodników i zawodniczek z całego kraju. Organizator przygotował dla startujących spotkanie z Mistrzami Świata i Europy. W zawodach startowało dwóch uczniów naszej szkoły: w kategorii wagowej do 66 kilogramów z wynikiem 85kg na trzecim podium stanął Krystian Gałecki, a Albert Mazur zajął 7 miejsce z wynikiem 75 kg. Trener - Hovhannes Yazichyan.

Edukacja Statystyczna

4 grudnia 2014 r. uczniowie klas pierwszych brali udział w spotkaniu z Panią Anną Luchowską, pracownikiem Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Uczniowie poznali podstawowe zagadnienia dotyczących systemu statystyki. Analizowali dane statystyczne dotyczące Łodzi i innych dużych miast w Polsce na wykresach i kartogramach. Poznali różne formy prezentacji graficznej danych oraz sposoby odczytywania i interpretacji danych liczbowych.
Urząd Statystyczny przekazał do biblioteki szkolnej wiele nowych ciekawych publikacji, za co serdecznie dziękujemy.

Politechnika Łódzka - poznajemy czołową uczelnię techniczną.

Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w Festiwalu Kół Naukowych Studentów Politechniki Łódzkiej. Mieli okazję poznać kierunki kształcenia na naszej uczelni technicznej, wziąć udział w konkursach z zakresu chemii, fizyki, wiedzy o Europie. Wysłuchali wykładu zastosowaniu nowoczesnych włókien w sportach siłowych. Na koniec uczestniczyli w warsztatach malowania na tkaninach - zaprojektowali i wykonali autorskie wzory ekologicznych toreb. W imprezie tej uczestniczyliśmy na zaproszenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 kształcącego m.in. w zawodach: technik włókiennik, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych, operator maszyn w przemyśle włókienniczym.
Więcej informacji na stronie szkoły: www.zsp19.lodz.pl

Wycieczka do Muzeum Sportu

We wtorek 2 grudnia zainteresowani uczniowie klas drugich oraz klasy 3A wzięli udział w wycieczce do Muzeum Sportu i Turystyki, które jest Oddziałem Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi istnieje od 1982 roku. Mieści się w Hali Sportowej przy ulicy Ks. Skorupki. Pod hasłem "Ocalić od zapomnienia" powstały zbiory, którymi można pochwalić się Polsce i światu. Można zobaczyć bogate kolekcje medali olimpijskich są też okolicznościowe odznaki i żetony oraz zbiory pucharów sportowych.
Nasi uczniowie mogli obejrzeć stałe wystawy "Z dziejów łódzkiego sportu i turystyki" oraz "Łodzianie w Igrzyskach Olimpijskich". Wiele ciekawostek usłyszeliśmy również od przewodnika, który oprowadzał nas po muzeum. Między innymi rozmawialiśmy o wybitnych łódzkich sportowcach - olimpijczykach, o łódzkich klubach i ich historii oraz obiektach sportowych, kiedy powstały i jak zmieniały się na przestrzeni lat.
Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących łódzkiego sportu i na pewno pogłębiła się nasza wiedza na temat historii łódzkiego sportu.
Organizatorem i opiekunem wycieczki był pan Maciej Adamczewski.

Szkolna Konferencja na temat HIV/AIDS

1 grudnia to "Światowy Dzień Walki z AIDS" dlatego uczniowie klas II uczestniczyli w szkolnej konferencji poświęconej tej tematyce. Podczas spotkania uczniowie poznali: drogi i źródła zakażenia wirusem HIV, budowę i specyfikę działania wirusa HIV, poznali co to jest AIDS. Najważniejsze jednak były wyciągnięte przez naszych słuchaczy wnioski - że to, czy zostaniesz zarażony wirusem HIV zależy tak naprawdę od ciebie. Konferencję przygotowali uczniowie klasy IIIa: Klaudia Senator, Patrycja Popławska, Wiktoria Włóka, Wiktoria Przyk, Aleksander Młynarczyk pod opieką pani Katarzyny Depczyńskiej.

Spotkanie z Natalią Przybysz

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS uczniowie klas trzecich wzięli udział w spotkaniu z wokalistką Natalią Przybysz. Pani Natalia opowiadała o zdrowym stylu życia, wpływie używek na funkcjonowanie człowieka. Mówiła też o swojej karierze muzycznej, dała się namówić na zaśpiewanie utworu Jimmiego Hendrixa. Spotkanie odbyło się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Gabriela Narutowicza. Nasi uczniowie mieli okazję poznać tę szkołę, jej ofertę, otrzymali materiały promocyjne.
O spotkaniu z Natalią Przybysz napisał Dziennik Łódzki, artykuł ten ilustrowany jest zdjęciami, m. in. naszych uczniów.

Pakujemy zapałki dla "Dziewczynki z zapałkami"

Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z Fundacją "Dziewczynka z zapałkami", której zadaniem jest pomoc najuboższym rodzinom. Uczniowie klas trzecich odwiedzili ostatnio siedzibę Fundacji. Poznali jej organizację, cele działań. Uczestniczyli w akcji pakowania zapałek, które są używane w akcjach charytatywnych. Pracowali na tyle efektywnie, że udało im się spakować ponad 1000 pakietów z zapałkami!

Mistrzostwa Szkół Gimnazjalnych w Tenisie Stołowym

28 listopada 2014r. odbyły się Mistrzostwa Szkół Gimnazjalnych w Tenisie Stołowym dziewcząt. Trzy uczennice naszego Gimnazjum wzięły w nich udział, Aleksandra Talacha (3a), Konstancja Tomanik (2a) i Weronika Stępień (2b). W całym Turnieju wzięło udział 17 gimnazjów, łącznie 46 zawodniczek. Dziewczęta walczyły bardzo dzielnie, a sukcesem może pochwalić się Aleksandra Talacha (3a), która zajęła 8 miejsce w klasyfikacji końcowej. Dodać należy, że w końcowej fazie turnieju grały zawodniczki klubowe. Tym większy sukces Oli. Drużynowo nasza szkoła zajęła 7 miejce, co również jest powodem do zadowolenia. Gratulujemy!!!

Andrzejki

Samorząd Uczniowski organizuje w naszej szkole wiele ciekawych akcji, również te propagujące polskie tradycje. W piątek 28.11 na długiej przerwie postanowiliśmy przybliżyć andrzejkowe zwyczaje poprzez kąciki wróżb. Aktywni pomocnicy Samorządu obdarzeni specjalnymi mocami za pomocą kilku drobiazgów przepowiadali przyszłość uczniom ale również zainteresowanym nauczycielom. Można było również zasmakować ciasteczka z cenną wróżbą oraz zapoznać się z historią Andrzejek dzięki planszy informacyjnej na I piętrze.

Konkurs plastyczny "Polska siatkówka"

W listopadzie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny organizowany przy okazji Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014. Uczniowie mieli dowolną techniką plastyczną wykonać pracę w formacie A4. Osobami nagrodzonymi i wyróżnionymi są:
I miejsce - Konstancja Tomanik II a
II miejsce - Wiktoria Izdebska II c , Dagmara Gierczak II e
III miejsce - Zuzanna Czapska II e
Wyróżnienie - Daria Kowalczyk I d , Weronika Bednarek I a
Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie bardzo dziękuję, a wygranym gratuluję!

Zajęcia profilaktyczne

Kilkunastu uczniów klas pierwszych bierze udział w cyklicznych zajęciach prowadzonych przez psychologów z Przychodni Malinowej. Są to zajęcia, na których można lepiej poznać siebie, nauczyć się asertywności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki uczestnictwu w tych spotkaniach uczniowie mogą poznać zachowania prozdrowotne, nauczyć się radzenia sobie ze stresem oraz dowiedzieć się wielu przydatnych informacji potrzebnych w profilaktyce zdrowia.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dnia 21 listopada obchodziliśmy w naszym gimnazjum po raz kolejny Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji na szkolnym korytarzu pojawiły się dekoracje zachęcające do bycia życzliwym. Każdy mógł również poznać grafiki Dnia Życzliwości, które promuje od dziewięciu lat Wrocław. Hasłem tegorocznego Dnia Życzliwości było: "Posłuchaj, porozmawiaj, postaraj się zrozumieć". Naszym celem było przełamywanie stereotypów na temat młodzieży wśród osób starszych i na temat seniorów wśród młodych, wymiana wiedzy i umiejętności oraz pokazanie obszarów, w których młodzi i starsi mogą się czegoś od siebie nawzajem. Zachęcaliśmy też uczniów do wzięcia udziału w konkursie "Selfie z babcią", Selfie z dziadkiem". Warto pamiętać, aby być życzliwym na co dzień, gdyż "Być uprzejmym i życzliwym, to znaczy posiadać umiejętność przyjaznego współżycia z innymi ludźmi. Dziecko nauczone tych wartości w swym najbliższym środowisku rodzinnym będzie równie uprzejme i życzliwe w społeczeństwie." [Brigitte Beil]

XXIII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

Dziesięcioro uczniów z klasy 2a, 2b i 2d wzięło udział w XXIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Jest to konkurs organizowany co roku przez Szkolne Koło PCK. Dziewczęta i chłopcy odpowiadali na pytania z zakresu efektu cieplarnianego, HIV, pierwszej pomocy, zdrowego żywienia i ochrony środowiska. Najlepsi okazali się Adrian Balcerak, Patrycja Czerwińska, Karolina Stępniak i Klaudia Wojewódzka z klasy 2d. Tym samym przeszli do etapu rejonowego Olimpiady i pierwszym ich zadaniem będzie zorganizowanie wydarzenia sportowego na terenie szkoły, do którego będą się przygotowywać.

Konkurs "Agresji i przemocy mówimy STOP"

"Przemoc jest straszna, przemoc to choroba,
okrutne czyny, czasem nawet słowa,
ogarnia wszystkich, winnych i bez winy,
nie szukajmy zemsty, szukajmy przyczyny."


19 listopada w Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci został rozstrzygnięty ogólnołódzki konkurs pod hasłem "Agresji i przemocy mówimy STOP". Głównymi celami konkursu było: eliminowanie zachowań agresywnych i przemocy, ochrona przed agresją, zwiększenie reagowania na stosowanie przemocy, edukacja dzieci i młodzieży w zakresie skutków stosowania i doświadczania przemocy; pobudzanie kreatywności uczniów.
Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach: prace plastyczne, konkurs oratorski, konkurs na scenkę.
Patronat nad konkursem objęli: Straż Miejska w Łodzi, Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Akademia Zdrowia
W kategorii praca plastyczna wpłynęło 70 prac wykonanych przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić następujące prace:
Szkoła Podstawowa
Miejsce I Kinga Chrzanowska - SP nr 41; nauczyciel Izabella Raczkowska
Miejsce II Wiktoria Wochniak - SP nr 193; nauczyciel Joanna Kwiecińska
Miejsce III Maja Wojtasik - SP nr 111; nauczyciel Danuta Radwańska
Wyróżnienia: Natalia Sauter - SP nr 10, Anna Pieniak - SP nr 14, Bartek Nowacki - SP nr 205, Daria Marciniak - SP nr 193, Anna Fisiak - SP nr 116, Roksana Szymańska - SP nr 29.

Gimnazja
Miejsce I Ewa Chojnacka PG nr 18; nauczyciel Bernadeta Forc, Joanna Krawczyk
Miejsce II Marta Sołtyszewska PG nr 34; nauczyciel Ilona Krotoszyńska
Miejsce III Karolina Witczak PG nr 36; nauczyciel Joanna Więcek
Wyróżnienia: Jagoda Borzęcka PG nr 38, Katarzyna Michalik PG nr 36, Julia Kwiatkowska PG nr 18

W kategorii konkurs na scenkę (dla uczniów szkół podstawowych)
Miejsce I Szkoła Podstawowa nr 41, "Bajka wilk i zając" pod opieką p. Izabelli Raczkowskiej
Miejsce II Szkoła Podstawowa nr 1,"Jesteśmy życzliwi" pod opieką p. Anity Trzmielak
Miejsce III Szkoła Podstawowa nr 29,"Nasz przyjaciel Loczek" pod opieką p. Ewy Urbaniak
Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 10 "Stop przemocy" pod opieką p. Marcina Walczaka-Kurka oraz Szkoła Podstawowa nr 14, "Mediacje" pod opieką p. Danuty Kwaśny.

W kategorii konkurs oratorski - przemówienie inspirowane tematyką konkursu
Miejsce I Tatiana Staniszewska PG nr 31; pod opieką p. Ewy Czechowicz
Miejsce II Karolina Matecka PG nr 31; pod opieką p. Ewy Czechowicz
Miejsce III Natalia Falkowska PG nr 14; pod opieką p. Hanny Majkowskiej-Pilarz
Wyróżnienia: Joanna Woźniak PG nr 14, Karolina Dratnicka PG nr 14, Sandra Pietrzak PG nr 14, Natalia Frątczak PG nr 14.
Konkurs zorganizowali i poprowadzili: p. Małgorzata Kmieciak, p. Anna Kułak-Kułakowska i p. Marek Wilmowski.

Mistrzostwa Łodzi w sztafetach pływackich

14 listopada 2014 r. na terenie pływalni przy Gimnazjum nr 21 na ul. Balonowej odbyły się Mistrzostwa Łodzi w Sztafetach Pływackich dziewcząt i chłopców . Tradycyjnie zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Na starcie stanęło 11 zespołów żeńskich oraz 10 męskich.
Nasze gimnazjum było reprezentowane w tym roku przez drużynę chłopców.
Po ambitnym występie nasza drużyna zdobyła 7 miejsce w bardzo mocnej stawce zespołów. Skład naszej reprezentacji: J. Balcerak 2D, J. Kałużny 2D, M. Rel 2D, D. Topolski 2D, W. Pióro 3C, P. Niepsuj 3D, P. Koziróg 3C, D. Krzysztofiak 3C, K. Celarski 3E, K. Tamborski 3B, E. Matysiak 3A.
Opiekunem zespołu był p. Maciej Adamczewski. Brawa dla naszych zawodników!

Święto Niepodległości

Dnia 13 listopada 2014 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. Apel z okazji Święta Niepodległości przygotowała młodzież z klasy III d tworząca na ten temat projekt edukacyjny ("Ku niepodległej....Padliśmy...,abyście Wy mogli powstać" ), a także uczniowie z klas: II b i II d pod kierunkiem pani Małgorzaty Kmieciak i pani Haliny Hak. Apel rozpoczął się od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego. Później został odczytany apel poległych. Po wyprowadzeniu sztandaru szkoły rozpoczął się program artystyczny. Była prezentacja multimedialna i część widowiskowa. Apel wprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. W tym roku nowością było włączenie uczniów stanowiących widownię do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych tak by każdy mógł zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Wizyta wolontariuszy z Chorwacji

Dzięki współpracy z Fundacją "Dziewczynka z Zapałkami" nasza szkoła ma wspaniałą okazję do poznania ciekawych ludzi i nowych kultur. Już drugi raz odwiedzili nas wolontariusze, aby zaprezentować nam swój kraj, tradycje i wszelkie ciekawostki. We wrześniu poznaliśmy Turcję, tym razem z Doris i Kristijanem odwiedziliśmy malowniczą Chorwację, poznaliśmy tajemnicze ciasto z wyspy Rab, historię wynalezionego w tym kraju krawata oraz sportu dla lubiących się popisywać - Picigin. Niektórzy śmiałkowie mieli również okazję spróbować swoich sił w tej zabawie. Nasi goście świetnie radzą sobie z prezentowaniem krajów w języku angielskim, więc jest to dodatkowa szansa na szlifowanie języka w naturalnych okolicznościach. Jesteśmy bardzo wdzięczni za takie spotkania i liczymy na dalszą, owocną współpracę z Fundacją "Dziewczynka z Zapałkami".

Rajd - Parowy Janinowskie

W dniu 16 listopada odbył się już trzeci w tym roku szkolnym rajdo koła turystycznego. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas: 1b, 2a, 2b i 3c oraz nauczyciele: p. A.Olszewska i p. M.Kiersztyn. Szczególnym gościem była pani dyrektor Jolanta Kuśmirek. Wszyscy uczestnicy wycieczki wędrowali po rezerwacie przyrody Parowy Janinowskie. Trasa licząca 12 km prowadziła ze Skoszew Starych przez Skoszewy Nowe, Las Janinów, Rosyjkę do Skoszew Starych. Piękny jesienny krajobraz dostarczył wędrowcom niezapomnianych wrażeń.

Spotkanie z wolontariuszką z Hiszpanii w MBP Łódź-Widzew

Dnia 14 listopada 2014 r. klasa 2a pod opieką nauczyciela-bibliotekarza p. Anny Andrysiewicz-Fernandez oraz nauczyciela języka angielskiego p. Marty Mielczarek uczestniczyła w spotkaniu z wolontariuszką z Hiszpanii w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Widzew przy ul. Wilczej 7.
Podczas warsztatów uczniowie nauczyli się podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim, dokonali przeglądu swojej wiedzy na temat Hiszpanii, poznali szczegółowo region i kulturę Asturii, z którego pochodzi wolontariuszka. Dowiedzieli się też wielu ciekawych rzeczy na temat jej pracy w Polsce i możliwości, jakie daje młodym ludziom udział w programach Unii Europejskiej.
Na koniec wszyscy zatańczyli makarenę do utworu hiszpańskiego zespołu Los Del Rio „Macarena” i dowiedzieli się, o czym jest ta piosenka.

IX edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Karola Wojtyły

Jeszcze w powietrzu unosi się zapach chryzantem. Jeszcze niebo spowija dym zniczy palonych na grobach bliskich. Listopad to tradycyjnie w Polsce czas zadumy i wspomnień o tych, którzy odeszli.
"A przecież nie cały umieram. To, co we mnie niezniszczalne, trwa…". "Ludzie żyją dopóty, dopóki trwa o nich pamięć". Dlatego cicha modlitwa, chwila refleksji czy zaduma nad poezją Karola Wojtyły jest dowodem na to, że pamiętamy o Tym, któremu tak wiele zawdzięczamy, od którego uczymy się, jak godnie żyć. Słowa - tajemnica ludzkiego świata. Na co dzień wydają nam się takie oczywiste; łączone w zdania przekazują informacje, pozwalają nam komunikować się z innymi. Zamknięte w poezji, nabierają głębszego sensu, siły wyrazu. Oddają nasze emocje, malują obrazy w naszej wyobraźni, wzruszają i pobudzają do refleksji.
Tymi słowami prowadząca rozpoczęła IX edycję Międzygimnazjalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Karola Wojtyły. W rywalizacji brali udział uczniowie z trzynastu łódzkich gimnazjów. Recytujących oceniało niezależne jury, któremu przewodniczył znany aktor Teatru Powszechnego - Pan Andrzej Jakubas.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce - Karolina Matecka (Publiczne Gimnazjum nr 31),
II miejsce - Kamila Zawiślak (Publiczne Gimnazjum nr 5),
III miejsce - Aleksandra Schmidt (Publiczne Gimnazjum nr 26).
Wyróżnienia otrzymali:
Katarzyna Bartoszek (Publiczne Gimnazjum 46),
Jarosław Bugała (Publiczne Gimazjum nr 29),
Julia Jarosik (Salezjańskie Gimnazjum),
Aleksandra Talacha (Publiczne Gimnazjum nr 32).
Jury jak co roku miało trudne zadanie, aby wyłonić najlepsze interpretacje utworów. Uroczystość przebiegała w bardzo ciepłej atmosferze. Przyjemnie było słuchać poezji Karola Wojtyły recytowanej przez młodzież. Czas oczekiwania na wyniki konkursu starali się umilić uczniowie naszego gimnazjum, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że myśli zawarte w twórczości poetyckiej Karola Wojtyły pomogą młodym ludziom szukać odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące życia i przemijania.

Halloween

Samorząd Uczniowski ruszył z corocznym konkursem na najbardziej zorganizowaną klasę. Pierwszym etapem nawiązywaliśmy do tradycji święta Halloween. Zadaniem każdej klasy było przygotować dziesięć różnych symboli tego święta i przywiesić je na swojej tablicy dekoracyjnej. Klasom 1a, 2a, 2c, 3a i 3c udało się dopiąć celu (10 pkt.), zatem znajdują się na prowadzeniu. Oto na zdjęciach wyniki Waszych starań.

Na zajęciach koła plastyczno-artystycznego

Koło plastyczno-artystyczne to forma zajęć pozalekcyjnych stymulująca rozwój zainteresowań sztuką i twórczością plastyczną z elementami rękodzieła. Zakłada ono aktywne, praktyczne tworzenie różnorodnych form plastycznych, poznawanie i wykorzystywanie nowoczesnych technik stosowanych w sztuce. Kształci wrażliwość estetyczną oraz krytycyzm młodego człowieka. Uczniowie w czasie zajęć poznają całą gamę technik twórczych.
RODZAJE DZIAŁALNOŚCI PLASTYCZNEJ:
malowanie farbami plakatowymi, akrylowymi, malowanie na szkle farbami witrażowymi, pastą malowanie techniką "mokre na mokrym" rysunek węglem, pastelami olejnymi, suchymi, ołówkiem, kredkami wydzieranki, lepienie z gliny papieroplastyka - origami płaskie i przestrzenne wyklejanki z materiałów, sznurka, wełny, waty prace przestrzenne z wykorzystaniem naturalnych materiałów: liście, nasiona, muszle, korale, suszone owoce itp. kompozycje z wykorzystaniem suszonych ziół, liści, kwiatów i innych naturalnych elementów zdobniczych, quiling - technika układania obrazków z rolowanych pasków kolorowego papieru. Tą techniką można zdobić kartki, karnety, albumy typu scrapbook i wiele innych przedmiotów; bombki, jaja wielkanocne wykonywane metodą wstążkową, cekinową
Działanie koła oparte na zabawie ma też działania terapeutyczne, uczniowie rozwijają się, uwalnia się ich indywidualna ekspresja oraz emocje i odczucia związanie z ich obecnym stanem psychicznym oraz fizycznym. Członkowie koła tworzą rzeczy, dzięki którym dowartościowują się, rosną ich ambicję, uczą się też wytrwałości, konsekwencji w dążeniu do celu. Członkowie koła przygotowują prace na konkursy plastyczne oraz dekoracje. Spotykają się z przedstawicielami świata artystycznego. Zapraszamy na nasze zajęcia w każdy czwartek od godz.15 30.
U NAS JEST WESOŁO POPATRZCIE NA ZDJĘCIA

Lekcja historii w Muzeum Miasta Łodzi

Rok 2014 został ogłoszony "rokiem Jana Karskiego" z okazju setnej rocznicy urodzin tego zasłużonego emisariusza. Historię Jana Karskiego postanowili poznać uczniowie klasy 2A, dlatego razem z wychowawczynią udali się w dniu 4 listopada 2014r. do Muzeum Miasta Łodzi na lekcję pt. Zawód: emisariusz. Historia Jana Karskiego. Na początku zajęć pan Cezary Pawlak przybliżył uczniom postać Jana Karskiego, kuriera z Łodzi, „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”, opowiedział o jego osiągnieciach i związkach z miastem Łódź. Uczniowie, siedząc w pełnym cytatów i zdjęć gabinecie M. Edelmana i jego żony i A. Margolis, słuchali o historii tajnych misji, wielkich idei i wiadomości ukrytych w szyfrogramach. Obejrzeliśmy przejmujący film animowanegy "Posłaniec z piekła".Potem odwiedziliśmy gabinet Jana Karskiego, gdzie pełno było starodawnych przedmiotów i zdjęć rodzinnych. Wyszliśmy bogatsi w wiedzę o nieprawdopodobnym życiu w gettcie w czasach II wojny światowej i trudnościach jakie musiał pokonać Karski, by świat uwierzył w jego przekaz.

Warsztaty psychoedukacyjne

Trzynastu uczniów z klas drugich i trzecich wraz z panią psycholog 04.11.2014 roku wzięło udział w warsztatach psychoedukacyjnych. Odbyły się w Domu Kultury 502 i dotyczyły radzenia sobie z agresją i przemocą. Opowiadaliśmy o tym jak reagujemy gdy obok nas jest ktoś, kto zachowuje się agresywnie, co tracimy gdy my sami tak się zachowujemy. Dowiedzieliśmy się jak radzić sobie ze swoją agresją, a także z przemocą wokół nas. Był to miło i pożytecznie spędzony czas.

Lekcja fizyki w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda przy ul. Pomorskiej gościło w dniu 3 listopada 2014r. uczniów klasy 2A, którzy pod opieką nauczycielki fizyki, p. W.Sowińskiej i wychowawczyni p. A.Olszewskiej, uczestniczyli w niecodziennej lekcji fizyki. W pierwszej części zajęć uczniowie obserwowali szereg doświadczeń fizycznych w eksperymentarium, które pokazały im, że nauka tego przedmiotu może być ciekawa i zabawna. Następnie udaliśmy się do sali projekcyjnej. Znajduje się tam kopuła o średnicy 6 metrów i ręcznie wykonany projektor. Dzięki niemu mogliśmy obserwować niebo nocne, układy gwiazd i planet.

Kwesta na Starym Cmentarzu

W dniu 31 października 2014r. cztery uczennice z klas drugich i trzecich: Natalia Marcinkowska, Aleksandra Sienkiewicz i Konstancja Tomanik z klasy 2a, Wiktoria Izdebska z klasy 2c oraz Natalia Augustyniak i Paulina Gozdalska z klasy 3b pod opieką nauczycielek: p. E.Rakowskiej i A.Olszewskiej wzięły udział w corocznej kweście na rzecz ratowania zabytków na trójwyznaniowym Starym Cmentarzu w Łodzi, przy ul. Ogrodowej. Była to już dwudziesta jubileuszowa edycja tej akcji, orgaznizowanej przez Towarzystwo Opieki nad Starym Smentarzem. O skuteczności tego typu działalności świadczy fakt, że do tej pory udało się już odnowić aż 120 zabytkowych pomników. Natomiast w tym roku, dzięki zebranym funduszom, udało się poddać pracom konserwatorskim najstępujące pomniki:
1. Alois Heine,
2. Stanisław Skalski,
3. Henriette Susanne Lorenz,
4. Stefan Pogonowski,
5. Tablica na grobie Biedermannów,
6. Jan Greulich,
7. Matilde Henselman (matka),
8. Emilie Henselman (córka),
9. Rodzina Bątkiewicz,
10. Hermann E. Guenzel,
11. Jona Aleksandrowicz Szyłow,
12. August Frentzel.

W tym roku zebrano rekordową sumę ponad 106 tysięcy złotych. Jesteśmy dumni, że przyczyniliśmy się do uratowania kolejnych zabytków Starego Cmentarza.

Sprzątanie Starego Cmentarza przy ul.Ogrodowej

W dniu 25 października 2014r., po raz koleny, uczniowie z koła historyczno-europejskiego pod opieką pani E.Rakowskiej i A.Olszewskiej, brali udział w porządkowaniu Starego Cmentarza przy ul.Ogrodowej. Zaczęliśmy od sprzątania grobu Johana Petersilge założyciela Gazety Łódzkiej, nad którym nasz szkoła ma patronat. A następnie grabiliśmy liście otaczające inne zabytkowe groby na Starym Cmentarzu. Piękna pogoda i szczytny cel sprawiły, że praca ta była prawdziwą przyjemnością i dostarczyła nam wiele satysfakcji. Akcja odbywała sie w ramach XX Kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza.

Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy dla szkół podstawowych

Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy odbył się 28 października 2014 r. Organizatorami konkursu byli nauczyciele Gimnazjum nr 32 w Łodzi: Anna Olszewska, Kamila Pietrzyk i Michał Kiersztyn. W konkursie wzięła udział rekordowa ilość szkół podstawowych, bo aż 22. Były to: Szkoła Podstawowa nr 4, 10, 14, 19, 23, 29, 33, 36, 40, 41, 48, 54, 79, 101, 137, 141, 164, 170, 173, 193, 205 i SP "Mileszki".
Każda szkoła podstawowa biorąca udział w konkursie wystawiła trzyosobową drużynę. Łącznie w konkursie wzięło udział 66 uczniów. Konkurs był drużynowy i jednoetapowy. Każda drużyna rozwiązywała zadania w czasie 60 minut, losowo wybierając numery zadań, a tym samym i stopień ich trudności. Zadaniem każdej drużyny było zdobyć jak największą liczbę punktów w czasie przeznaczonym na rozwiązywanie zadań.
Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 141. Drużyna ta uzyskała tylko 4 punktową przewagę nad kolejną drużyną.
II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 193.
Natomiast III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 101.
Po zmaganiach konkursowych, w czasie, gdy komisja dokonywała podsumowania wyników, odbył się słodki poczęstunek. Na koniec wszystkie drużyny biorące udział w konkursie i nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu otrzymali z rąk Pani Dyrektor Jolanty Kuśmirek podziękowania, natomiast laureaci oprócz dyplomów otrzymali nagrody książkowe.

Wycieczka do "Spożywczaka"

Uczniowie klas trzecich w ramach zajęć z doradztwa zawodowego wzięli udział wyjściu do Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Zapoznali się z ofertą edukacyjną tej szkoły, dowiedzieli się o specyfice zawodów piekarza, cukiernika, wędliniarza. Mogli spróbować swoich sił w praktycznych warsztatach - sami piekli bułki, robili lizaki i dekorowali ciastka. Wycieczka była bardzo "smaczna", ponieważ wszystkie swoje spożywcze wytwory uczestnicy mogli na miejscu zjeść. Kilkoro naszych uczniów ma w planach kontynuowanie nauki w tej szkole. Więcej informacji o ofercie edukacyjnej ZSPS na stronie: www.spozywczak.lodz.pl

Zajęcia w Pracowni Edukacji Ekologicznej (cz. 2)

20 października 2014 roku uczniowie klas drugich uczestniczyli w drugiej części zajęć laboratoryjnych Pracowni Edukacji Ekologicznej ŁCDNiKP. Tym razem zadaniem uczniów była produkcja energii ze źródeł odnawialnych i jej wykorzystanie oraz zbadanie wybranych elementów klimatu.

Rajd do Kolumny

W dniu 19.10.2014r. odbył się drugi rajd koła turystycznego. W nielicznym, ale pełnym energii gronie, powędrowaliśmy na początek na dworzec Łódź-Kaliska, skąd pojechaliśmy pociągiem do Kolumny. Następnie przeszliśmy trasą, liczącą prawie 18 kilometrów, z Kolumny przez Barycz, Talar, Ldzań, a potem znowu przez Barycz do Kolumny. Rajd ten był niezwykły pod względem bardzo szybkiego tempa marszu i małej ilości postojów. Dzień, w którym odbywała się ta piesza wycieczka, czyli niedziela był niezwykle słoneczny i ciepły, jak na drugą połowę października. A o wesołą atmosferę zadbali wędrujący uczniowie z klas: 1b, 2a i 3c oraz nauczyciele. Kolejny rajd, jak zwykle, za miesiąc. Zapraszamy!

Noc integracyjno-filmowa klasy 2A

Klasie 2A, również w tym roku szkolnym, udało się namówić swoją wychowawczynię do spędzenia nocy w szkole. Spotkanie to odbyło się z piątku na sobotę 17-18 października. Niektórzy uczniowie przyszli aż dwie godziny wcześniej tak nie mogli doczekać się wspólnej zabawy. Stawiła się większość klasy, a nieobecni podobno do dziś żałują ;). Było bardzo klimatycznie i wesoło. Odbyło się wiele zabaw, opowiadaliśmy sobie dowcipy (tzw. "suchary" też). Oglądaliśmy różne filmy: straszne i śmieszne. Spotkanie sprzyjało zacieśnieniu więzi międzyklasowych i integracji. Nie sprawdziły się, na szczęście, obawy wychowawczyni, co do nieprzespanej nocy, bo uczniowie, mimo wcześniejszych zapewnień, posnęli słodko tuż nad ranem. Pytania "kiedy nastepna noc?" były znakomitym dowodem, że ta niecodzienna impreza klasowa była po raz kolejny, wielkim sukcesem.

Dzień Walki z Głodem

Dnia 16.10.2014 roku nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w kampanii "Dzień Walki z Głodem". Szkolne Koło PCK w tym dniu zorganizowało na terenie szkoły akcję pod hasłem "Podziel się kanapką". Chętni uczniowie mogli przynieść dodatkową kanapkę, drożdżówkę lub owoc, aby podzielić się nią z innymi. O 9.40 wszyscy chętni mogli się poczęstować na pierwszym piętrze. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli udało nam się zebrać kilkanaście kanapek i jabłek, które dosyć szybko znalazły swoich odbiorców. W tej akcji najważniejsza jest możliwość pomocy i zrobienia czegoś dobrego dla innych.

Wycieczka na Targi Włókiennicze

Uczniowie klas trzecich wzięli udział wycieczce zawodoznawczej na II Targi Technicznych Wyrobów Włókienniczych. Zapoznali się z nowoczesnymi tendencjami tego przemysłu. Dowiedzieli się, że obecnie wyroby włókiennicze wykorzystywany są w wielu dziedzinach - medycynie, przemyśle spożywczym, elektronice. Na targi zaprosił nas Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 - placówka w której można zdobyć zawód włókiennika.
Pełna ofert edukacyjna tej szkoły na stronie: www.zsp19.lodz.pl

Mistrzostwa Łodzi w Sztafetowych Biegach Przełajowych

15 października w Parku Baden Powell rozegrane zostały zawody - Mistrzostwa Łodzi w sztafetowych biegach przełajowych. Na starcie stanęło 28 zespołów dziewcząt oraz 29 zespołów chłopców.
Trasa tegorocznego biegu była bardzo wymagająca. Na podkreślenie zasługuje bardzo wysoki poziom startujących zespołów. Pomimo bardzo ambitnej postawy naszych zawodników, nie udało się poprawić wyniku z zeszłego roku szkolnego. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy wywalczyli 14 miejsce, czyli uplasowali się w połowie stawki. Cieszy fakt, że w naszych drużynach duży procent, stanowili uczniowie klas drugich i pierwszych, którzy będą mieli możliwość, za rok poprawić swój wynik.
Opiekunami zespołów byli: Marek Wilmowski i Maciej Adamczewski.

Zajęcia w Pracowni Edukacji Ekologicznej

15 października 2014 roku uczniowie klas drugich uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Pracowni Edukacji Ekologicznej ŁCDNiKP badając i oceniając jakość wody.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października, jak co roku, w szczególny sposób obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Podczas części oficjalnej pierwszoklasiści w obecności Pani Dyrektor, Rady Pedagogicznej i społeczności szkolnej przyjęli uroczyste ślubowanie. Nauczyciele odebrali z rąk Pani Dyrektor okolicznościowe nagrody. Uroczystość urozmaicił występ, na wesoło, grupy uczniów z klasy 1B i 1C pod tytułem "Lekcja instruktażowa, czyli jak przetrwać w gimnazjum". Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwali: Pani Katarzyna Depczyńska-Samiec (wychowawca klasy 1c) oraz Pan MIchał Kiersztyn (wychowawca klasy 1B).

Spotkanie z wolontariuszką z Francji w MBP Łódź-Widzew

Dnia 13 października 2014r. klasa 1a pod opieką nauczyciela-bibliotekarza p. Anny Andrysiewicz-Fernandez oraz wychowawcy i nauczyciela języka angielskiego p. Marty Mielczarek gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Widzew przy ul. Wilczej 7. Tym razem uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniu z wolontariuszką z Francji, która przebywa w Polsce w ramach programu UE "Młodzież w działaniu".
Podczas spotkania, które przebiegało w języku angielskim, uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy na temat Francji, jej symboli narodowych, geografii, kuchni, kultury czy stereotypów na temat jej mieszkańców. Mieli też okazję zapoznać się ze sztuką karykatury i narysować karykaturalne portrety swoich kolegów i koleżanek z klasy. Obejrzeli także bardzo popularny we Francji teatr pantomimy i sami odgrywali różne mimodramy związane z tematyką warsztatów. Na koniec klasa została podzielona na dwie drużyny i uczestniczyła w quizie wiedzy o Republice Francuskiej – rywalizacja zakończyła się remisem.
Wszyscy doskonale się bawili i wrócili do szkoły wzbogaceni nie tylko o nową wiedzę i doświadczenie w komunikowaniu się z osobami z innych krajów, ale także pozytywne wspomnienia.

Konferencja poseminaryjna MOPR

Dnia 03.10.2014 w ŁDK odbyła się konferencja "Pomagam – jestem potrzebny". Uczestniczyły w niej trzy uczennice z klasy 3c i jedna z 2d oraz pani psycholog. Wszystko rozpoczęło się o 13.30, a zakończyło około 18.00. Na początku uczestnicy rejestrowali się, a następnie odbyły się wykłady. Pierwszy dotyczył "Komunikacji interpersonalnej – od powstania mowy do ery Internetu". Drugi wykładowca opowiadał o agresji elektronicznej – "Jak działać, żeby przeciwdziałać". Ostatni dotyczył uzależnienia od komputera/Internetu i jego konsekwencji. Na końcu odbył się mały poczęstunek, a potem wszyscy wrócili do sali, aby obejrzeć zdjęcia z wycieczki do Rochny. Był to dobry moment na porozmawianie z nowymi znajomymi. Dzięki tym zajęciom wiemy jak radzić sobie z niebezpieczeństwami czyhającymi na nas w sieci.

Mistrzostwa Gimnazjum nr 28 w Biegach Przełajowych

W dniu 30.09.2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II edycji Otwartych Mistrzostw Gimnazjum nr 28 w Biegach Przełajowych. Celem zawodów było upowszechnianie biegania, jako najprostszej formy ruchu oraz sportowa integracja młodzieży.
Zawody zostały rozegrane w parku Baden Powell przy ulicy Małachowskiego. Długość trasy wynosiła około 1300m dla wszystkich kategorii wiekowych. Znakomicie spisała się reprezentacja naszego gimnazjum.
W kategorii dziewcząt szkół gimnazjalnych 4 miejsce zajęła Klaudia Tracz 1B, 5 miejsce przypadło Wiktorii Matysiak 1A, a 6 - Wiktorii Włóce 3A. W rywalizacji chłopców ze szkół gimnazjalnych 2 miejsce zdobył Eryk Matysiak 3A, 5 miejsce Patryk Tracz 2B, a 6 miejsce Jakub Marcinkowski 1D.
Pozostali nasi reprezentanci również mogą zaliczyć swój start do udanych, ponieważ wszyscy przybiegli w czołówce swoich biegów.
Barw naszej szkoły bronili: K.Tracz, W.Matysiak, W.Włóka, N.Marcinkowska, A.Sienkiewicz, W.Izdebska , E.Matysiak, P.Tracz, J.Marcinkowski, T.Górecki, A.Mazur, M.Drelich.
Gratulacje dla wszystkich uczestników! Opiekunami zespołu byli pan M.Wilmowski i M.Adamczewski.

Seminarium szkoleniowe – Rochna

W dniach 22 - 24.09.2014 siedmiu uczniów naszej szkoły wraz z panią psycholog wyjechało na wycieczkę do Rochny. Odbyło się tam seminarium pt. "Dasz radę". Program dotyczył radzenia sobie w świecie Internetu. Pierwszego dnia, gdy dojechaliśmy, rozpakowaliśmy się i poszliśmy spotkać się w dużej grupie, w której było przywitanie uczestników oraz obejrzeliśmy krótką scenkę na temat okazywania uczuć. Po obiedzie mieliśmy spotkanie w małych grupach. Po kolacji była dyskoteka, na której nasi uczestnicy bawili się doskonale :)

Drugiego dnia było podobnie, również spotykaliśmy się w małych grupach oraz dużych, mieliśmy też przeprowadzone warsztaty. Wieczorem był wieczór gitarowy, gry i zabawy. Godzinę przed ciszą nocną opowiedziano nam bajkę, potem były zwierzenia przy świecach. Każdy mógł powiedzieć co mu leży na sercu, podziękować i każdy był wysłuchany. Ostatniego dnia również spotkaliśmy się w małych i dużych grupach. Ostatnia duża grupa to było zakończenie, podziękowania. Po tym poszliśmy do pokoi po swoje rzeczy i wyjechaliśmy do domów. Program Seminarium był bardzo ciekawy i każdy z naszych uczestników był zadowolony. Poznaliśmy wielu fajnych ludzi i nauczyliśmy się promować zdrowy styl życia.

Wycieczki koła edukacji teatralnej i kulturalnej

16 września Koło edukacji teatralnej i kulturalnej wznowiło swoje podboje na kulturalnej mapie Łodzi. Zaczęliśmy od wycieczki do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego mieszczącego się przy placu Wolności. Mogliśmy tam podziwiać zbiory monet znalezionych na ziemiach polskich począwszy od tych ze starożytnej Grecji i Rzymu, a skończywszy na współczesnych środkach płatniczych. Zwiedziliśmy salę z eksponatami z wykopalisk archeologicznych oraz salę etniczną pokazującą kulturę ludową naszego regionu.
18 września Koło edukacji teatralnej i kulturalnej zaprosiło chętnych uczniów do odwiedzenia przepięknego neorenesansowego pałacu łódzkiego przemysłowca Edwarda Herbsta. Odrestaurowane pokoje, gabinety i sala balowa zachwyciły nas misternymi zdobieniami, niepowtarzalnymi meblami i przybliżyły atmosferę XIX wiecznej Łodzi. Piękne słońce towarzyszyło nam w czasie spaceru po ogrodzie otaczającym willę oraz w czasie drogi powrotnej przez osiedle robotnicze Księży Młyn.
Jak przyjemnie spędzić czas? Koło edukacji teatralnej i kulturalnej proponuje wizytę w teatrze. 19 września 2014 roku byliśmy w Teatrze Powszechnym na największym hicie tej sceny czyli "Szalonych nożyczkach". Gorąco polecamy! To niesamowita dawka dobrego humoru.
25 września Koło edukacji teatralnej i kulturalnej odwiedziło miejsce kształtujące wyobraźnię - Muzeum Sztuki Współczesnej - MS2 przy Manufakturze. Mogliśmy tam podziwiać dość intrygujące dzieła. Nasza fantazja pomagała nam w interpretacji wielu z nich. Każdy odczytywał je na swój sposób. To była taka zabawa w skojarzenia. Znaleźliśmy tam również przytulną kawiarnię, w której można było poczuć tchnienie modernizmu.
W słoneczną niedzielę 28 września uczniowie z Koła edukacji teatralnej i kulturalnej wyruszyli do pałacu Izraela Poznańskiego znajdującego się przy ul. Ogrodowej. Można tam podziwiać piękne secesyjne wnętrza oraz różnotematyczne wystawy przygotowane przez kustoszy Muzeum Miasta Łodzi.

Europejski Dzień Języków

Jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. W tym roku świętowaliśmy od 22 do 26 września. Nauczycielom języków obcych udało się zorganizować moc atrakcji. W ramach obchodów EDJ odbyły się dwie lekcje otwarte "Wir lernen Begrüßungs - und Abschiedsformeln" prowadzoną w klasie IB przez p. Iwonę Pawłowską i "Languages open doors", która była przeprowadzona przez nasze anglistki - p. Monikę Błoch i Agnieszkę Widomek w klasie IIE oraz warsztaty kulinarne "Niemiecka kuchnia - Die deutsche Küche" w klasie IIA pod okiem p. Agnieszki Grałek i Iwony Pawłowskiej. Na lekcjach języków obcych uczniowie poznali wiele ciekawostek językowych oraz uczyli się rozpoznawać języki świata. Cały szkoła została ozdobiona w liczne informacje i nowinki dotyczące krajów Unii Europejskiej i języków europejskich. Każdy uczeń mógł również przystąpić do quizu językowego oraz konkursu plastycznego pt. "Języki otworzą Ci drzwi".

Wyniki konkursów z okazji Europejskiego Dnia Języków:
Najlepszy wynik w QUIZIE WIEDZY JĘZYKACH uzyskała Sandra Bąkowska z klasy 3a.
Natomiast wyniki KONKURSU PLASTYCZNEGO na plakat pt. "Języki otworzą Ci drzwi" są następujące: I m-ce Konstancja Tomanik z klasy 2a
II m-ce Natalia Marcinkowska i Aleksandra Sienkiewicz z klasy 2a
III m-ce Sara Zwierzchowska z klasy 3a

Wyróżnienia: Wiktoria Izdebska kl. 2c, Karolina Szulc kl. 1c, Diana Sobczak kl. 1c.
Gratulujemy!

Zacieśniamy więzi

W słoneczną, wrześniową sobotę odbyła się w Łagiewnikach impreza plenerowa "Zacieśniamy więzi" integrująca środowiska Publicznego Gimnazjum nr 32 i Szkoły Podstawowej nr 14. W tym roku w spotkaniu wzięło udział ponad sto osób. Uczniowie naszej szkoły byli organizatorami gry terenowej, w której brali udział ich młodsi koledzy wraz z rodzicami. Członkowie "patroli" na stacjach przygotowanych przez gimnazjalistów i studentki UŁ mieli za zadanie np. zjeść jabłko bez pomocy rąk, rozwiązać krótkie zagadki, pokonać tor przeszkód, czy stworzyć mini scenariusz filmowy. Rozwiązywaniu zadań, pokonywaniu przeszkód towarzyszyło wiele emocji i radości. Najlepsze drużyny zostały nagrodzone cukierkami, a cała impreza zakończyła się dużym ogniskiem z kiełbaskami.

XVI Edycja Biegów Przełajowych
o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 32

16 września 2014 r. odbyła się XVI edycja Biegów Przełajowych o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 32. Tradycyjnie, jak co roku, trasa przebiegała alejkami w Parku Źródliska I. Piękna i słoneczna pogoda pozwoliła zgromadzić na starcie ponad 200 uczniów, rodziców i nauczycieli. Wśród nauczycieli w kategorii mężczyzn zwyciężył, po raz pierwszy p. Marcin Walczak - Kurek, wygrywając z wieloletnim mistrzem p. Markiem Wilmowskim. Natomiast najlepszą biegaczką wśród kobiet okazała się w tym roku p. dyrektor Jolanta Kuśmirek. Najszybciej na metę wśród dziewcząt dotarła uczennica klasy 2D, Anna Misiorny, najlepszym w biegach uczniem okazał się Patryk Koziróg z klasy 3C. W imprezie, co bardzo nas cieszy, wzięli również udział rodzice naszych uczniów, niektórzy w roli biegaczy, a niektórzy w roli kibiców, bardzo gorąco dopingując wszystkich zawodników.
Impreza stała na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy duża ilość biegaczy i czasy osiągnięte przez zwycięzców. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy 1B, 1C i 2D, którzy reprezentowani byli przez największą ilość zawodników i zawodniczek.
Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 32 trafił podobnie, jak w zeszłym roku w ręce klasy 2D, której wychowawcą jest p. Agnieszka Grałek. Zwycięzcom gratulujemy i czekamy już na kolejną edycję.

Szczegółowe wyniki:
KLASYFIKACJA DZIEWCZĄT
1. Anna Misiorny 2D
2. Wiktoria Matysiak 1A
3. Wiktoria Włóka 3A
4. Klaudia Tracz 1B
5. Patrycja Zagórska 2C

KLASYFIKACJA CHŁOPCÓW
1. Patryk Koziróg 3C
2. Eryk Matysiak 3A
3. Ernest Biłoszewski 3E
4. Adam Małecki 2B
5. Marcin Drelich 3B

KLASYFIKACJA GENERALNA
1. KLASA 2D - 1162 pkt.
2. KLASA 1B - 1057 pkt.
3. KLASA 3C - 727 pkt.
4. KLASA 2A - 654 pkt.
5. KLASA 2B - 617 pkt.

KLASYFIKACJA NAUCZYCIELI I RODZICÓW
KOBIETY:
1. Jolanta Kuśmirek
2. Anna Olszewska
3. Monika Błoch
4. Aneta Dębicka
5. Monika Sobczak - Kaźmierska

MĘŻCZYŹNI:
1. Marcin Walczak - Kurek
2. Marek Wilmowski
3. Michał Kiersztyn
4. ks. Grzegorz Radziszewski
5. Hovhannes Yazichyan

Rajd po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich

W dniu 11 września, w bardzo słoneczną i ciepłą niedzielę odbył się rajd pieszy koła turystycznego. W wędrówce wzięła udział liczna grupa uczniów z klas pierwszych i drugich oraz nauczyciele. Trasa wiodła ze Skoszew przez Dobieszków i Dobrą do Modrzewia i liczyła aż 15 kilometrów. Koło turystyczne naszego gimnazjum od lat promuje aktywne formy spędzania wolnego czasu w czasie weekendów i zawsze cieszy się dość dużą popularnością uczniów. Atmofera pieszej wycieczki sprzyjała również integracji klas pierwszych i nawiązywaniu nowych znajomości. Humory dopisywały. Kolejny rajd - już w październiku. ZAPRASZAMY :)

Wycieczka do oczyszczalni ścieków

Członkowie koła ekologicznego oraz uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Uczniowie poznali historię kanalizacji miasta Łodzi oraz samej oczyszczalni. Podczas spaceru po obiekcie poznali zasady działania oczyszczalni oglądając kolejno: halę krat, piaskowniki, osadniki, komory osadu czynnego, budynek mechanicznego zagęszczania osadów, zbiornik biogazu, centralną dyspozytornię, która cieszyła się największym zainteresowaniem ze strony uczniów.

Zajęcia integracyjne

Tradycją naszej szkoły są zajęcia integracyjne dla klas pierwszych. W tym roku odbyły się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lesie Łagiewnickim. W ich trakcie uczniowie uczestniczyli w zajęciach na temat orientacji w terenie - uczyli korzystać się z mapy i busoli, wyznaczać azymut, dowiedzieli się, między innymi, jak odnaleźć gwiazdę polarną i w którą stronę skierowane są anteny satelitarne. Po zdobyciu teoretycznej wiedzy mogli wykorzystać ją w praktyce. W małych grupach mieli za pomocą mapy i busoli odnajdować kolejne punkty w lesie. Z każdym punktem powiązane było zadanie (np. dotyczące rezerwatu, życia mrówek, czy określenia wysokości mostu). Zabawa ta przysporzyła uczestnikom dużo emocji, wszyscy chcieli jak najlepiej i najszybciej pokonać trasę. Zdarzały się też przygody - zgubienie szlaku, pomylenie kierunków. Ostatecznie jednak wszyscy powrócili do bazy w Ośrodku. Spotkania kończyły się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek (rekordziści zjedli po trzy :).

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Dnia 1 września 2014r. odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Jak co roku, powitaliśmy wszystkich uczniów Gimnazjum nr 32. W szczególny sposób uczniów klas pierwszych, dopiero rozpoczynających naukę w gimnazjum oraz uczniów klas trzecich, przygotowujących się do ważnego wydarzenia - egzaminu gimnazjalnego. Nie zapomnieliśmy również o 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Klasa 2a, przygotowana przez wychowawczynię, przypomniała najważniejsze fakty historyczne z tego okresu. Następnie odbyło się pożegnanie wakacji na wesoło.