roku,  Imieniny: 

Ważne wydarzenia w roku szkonym 2015/2016


Zakończenie roku klas I-II

W dniu 24 czerwca odbyła się w naszym gimnazjum uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016 klas 1 i 2. Pani Dyrektor Jolanta Kuśmirek uhonorowała najlepszych uczniów. Nagrody odebrali także ci z nas, którzy chętnie chodzili do szkoły, angażowali się z sukcesami w licznych konkursach, zawodach i akcjach. Na koniec grupa uczniów z klasy 2b i 2c przygotowała śmieszny skecz z życia szkoły. Za oprawę uroczystości odpowiedzialni byli: Pani Katarzyna Depczyńska-Samiec i Pan Michał Kiersztyn.
Prezentacja z zakończenia roku.

Zakończenie roku klas trzecich

Dzień 23 czerwca był ważnym dniem dla uczniów klas trzecich naszej szkoły. Tego dnia otrzymali oni świadectwa ukończenia gimnazjum. Bardzo wielu z wyróżnieniem. Pani dyrektor Jolanta Kuśmirek wręczyła dyplom najlepszego absolwenta uczennicy klasy 3a Konstancji Tomanik. Dyplomy otrzymali również uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki na poszczególnych częściach egzaminu gimnazjalnego: Filip Dziewirski (również dodatkowo za najlepiej napisany cały egzamin), Amadeusz Durski, Anna Ciszek, Kinga Pawlak, Dominika Kowalska, Patryk Błaszczyk. Klasa 3a otrzymała tytuł najlepszej klasy wśród klas trzecich oraz w szkole, a także okazała się najlepsza pod względem uczęszczania do szkoły. Na zakończenie wychowawczynie klas trzecich ostatni raz odczytały listy obecności i wszyscy uczniowie uhonorowani zostali specjalnymi dyplomami ukończenia szkoły i pozowali wraz z wychowawcami do pamiątkowych ostatnich klasowych zdjęć. Uroczystość zakończyliśmy zabawnym przedstawieniem w wykonaniu uczniów klas: 3d i 3e. Jak zwykle śpiewał zespół wokalny pod kierunkiem pani Anny Kwiatkowskiej.
Prezentacja podsumowująca trzy lata nauki w gimnazjum.

Prezentacja interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego w Urzędzie Statystycznym

15 czerwca 2016 r., podczas uroczystości podsumowania akcji "Edukacja Statystyczna" w roku szkolnym 2015/2016 w Urzędzie Statystycznym w Łodzi, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali efekty swojej całorocznej pracy w ramach projektu edukacyjnego pt. „Ze statystyką za pan brat./On good terms with statistics”. Był to już czwarty interdyscyplinarny projekt realizowany przez nas we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Badań Regionalnych. Projekt obejmował wiedzę i umiejętności z matematyki, statystyki oraz języka angielskiego i wymagał też dużych kompetencji w zakresie posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną. Uczniowie sami skonstruowali ankietę i przeprowadzili badanie wśród uczniów klas III gimnazjum oraz uczniów klas VI szkół podstawowych. Następnie porównali wyniki badania i przygotowali na ten temat prezentację multimedialną. Oczywiście wszystkie działania praktyczne były poprzedzone przygotowaniem teoretycznym i ćwiczeniami w postaci lekcji, prelekcji oraz warsztatów, które odbywały się zarówno w Urzędzie, jak i w szkole.
Opiekunami projektu były: p. Marta Mielczarek, nauczyciel języka angielskiego, oraz p. Agnieszka Malewska i p. Katarzyna Różalska, nauczyciele matematyki i informatyki.
Chcemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom Urzędu Statystycznego zaangażowanym w nasz projekt za udzieloną pomoc i wsparcie merytoryczne oraz możliwość wystąpienia przed tak szerokim i znakomitym gronem gości. Bardzo dziękujemy także Szkołom Podstawowym nr 29 i 173 w Łodzi za umożliwienie przeprowadzenia badania wśród uczniów klas szóstych.
Link do strony urzedu

Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej

Jak co roku w naszej szkole zostały zorganizowane Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej. Do turnieju zgłosiło się osiem zespołów klasowych. Reprezentacje toczyły walkę w dwóch rundach, pierwszej eliminacyjnej i drugiej finałowej. Ostateczna klasyfikacja prezentuje się następująco:
I MIEJSCE - KLASA 3B
II MIEJSCE - KLASA 2B
III MIEJSCE - KLASA 1D

Każdemu meczowi towarzyszyły sportowe emocje, ale na sali panowała przyjazna atmosfera. W przyszłym roku kolejna edycja.

II Edycja biegów sztafetowych dla szkół podstawowych "Sztafeta na Fabrycznej"

10 czerwca 2016 r. odbyła się II edycja Biegów Sztafetowych "Sztafeta na Fabrycznej". Impreza ta jest przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych. Skład zespołu tworzyły 3 dziewczynki i 3 chłopców, biegnący na przemian, przy zachowaniu zasady, że rozpoczyna bieg dziewczynka.
Trasę naszego biegu wytyczyliśmy alejkami Parku Źródliska II. Impreza odbyła się dzięki współpracy i pozwoleniu Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi. Przy pięknej i słonecznej pogodzie, udział w II edycji naszego biegu wzięło 6 szkół podstawowych.
Gościliśmy szkoły podstawowe: nr 10, 14, 29, 143, 170 i 193. Zawodnicy walczyli zacięcie do ostatniej zmiany, kolejność zmieniała się w czasie biegu kilkakrotnie. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła SP nr 143, drugie SP nr 14, trzecie SP nr 29, czwarte SP nr 170, piąte SP nr 193 i szóste SP nr 10. Zespoły z pierwszych trzech miejsc otrzymały pamiątkowe medale, a wszyscy dyplomy za udział w imprezie i słodycze.
Mamy nadzieję, że za rok uda nam się zgromadzić na starcie większą ilość szkół i nasze zawody będą się rozwijały. Imprezę przygotowali i przeprowadzili pan Marek Wilmowski i pan Maciej Adamczewski z pomocą pana Dariusza Balceraka.

Bal gimnazjalny

W dniu 10 czerwca uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami i nauczycielami uczestniczyli w corocznym balu gimnazjalnym. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 17.00 tradycyjnym polonezem i trwała nieprzerwanie do 22.00. Wspaniały poczęstunek przygotowały mamy naych uczniów. Były kanapki, koreczki, przekąski, ciasta, tort. Ale przede wszystkim tańce, dedykacje i dużo radości. Dziewczyny zamieniły się w piękne kobiety w wieczorowych kreacjach, a chłopcy - w przystojnych mężczyzn. Przeżyliśmy niezapomniane chwile, które będziemy wspominać jeszcze długo po tym, jak nasi absolwenci opuszczą mury Gimnazjum nr 32.

Mistrzostwa Szkoły w Piłkę Nożną

W miesiącu maju rozegrane zostały w naszym gimnazjum Mistrzostwa Szkoły w Piłkę Nożną Trójek. Turniej ten był przeznaczony dla chłopców. W tym roku w rywalizacji wzięło udział 9 zespołów.
Runda eliminacyjna odbywała się w 3 grupach. W drugiej rundzie spotkało się 5 zespołów, które rozegrały mecze systemem "każdy z każdym".
Mistrzem Szkoły został zespół z klasy 2D, który sprawił dużą niespodziankę pokonując zespoły z klas trzecich.
Ostateczne wyniki:
1.Klasa 2D
2.Klasa 3B
3.Klasa 3D
Mistrzostwa w piłkę nożną zorganizował pan Maciej Adamczewski. Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników!

Uczymy się dbać o cerę w wieku dojrzewania

7 czerwca uczniowie klasy 1 c i 1 d wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej HIMALAYA HERBALS dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. W 6 miastach Polski, w tym również w Łodzi odbyły się w szkołach prelekcje prowadzone przez panią kosmetolog dotyczące dbania o młodą, problematyczną cerę. Uczniowie obejrzeli prezentację, otrzymali materiały oraz kosmetyki.

Rajd w Bieszczady

W dniach 29.05-4.06 grupa młodzieży z naszego gimnazjum wzięła udział, jak co roku, w rajdzie turystyki górskiej. Tym razem pojechaliśmy w Bieszczady. Przez 5 dni wędrowaliśmy od Roztok Górnych aż po Ustrzyki. Udało nam się wejść na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Połoninę Wielkiej Rawki, Tarnicę. Zdobyliśmy też szczyt, na którym łączy się granica Polski, Ukrainy i Słowacji - Kremenaros. Nasz rajd niestrudzenie prowadził przewodnik Bartek, a opiekowali się nami: Pani Dyrektor Jolanta Kuśmirek, Pan Pedagog Marek Wilmowski i pan od geografii - Michał Kiersztyn.

Mistrzostwa Łodzi w Lidze LA - Gimnazjada

W dniu 23 maja na stadionie AZS Łódź zostały rozegrane Mistrzostwa Łodzi w Lidze Lekkoatletycznej. Na starcie stanęło 16 zespołów dziewcząt i 20 drużyn chłopców. Naszą szkołę reprezentował zespół chłopców. Podkreślić należy, że niektórzy z naszych uczniów po raz pierwszy rywalizowali na stadionie lekkoatletycznym. Wszyscy nasi zawodnicy spisali się na miarę oczekiwań opiekunów.
Znakomicie spisał się D. Szymański w pchnięciu kulą, który zdobył 5 miejsce w stawce 44 zawodników oraz P. Stawiński zdobywając 6 miejsce w skoku w dal w stawce 30 zawodników. Bardzo dobry wynik zaliczył również M. Rel w biegu na 1000 metrów zajmując 9 miejsce.
Pozostali nasi reprezentanci wystąpili w następujących konkurencjach:
100 metrów - A. Krakowiak, J. Marczak, A. Małecki
300 metrów - J. Peda, K. Grzesiak, J. Adamik
1000 metrów - D. Topolski, J. Marcinkowski
Skok w dal - I. Flakowicz
Pchnięcie kulą - P. Marciniak
Sztafeta 4 x 100 metrów - J. Adamik, J. Peda, A. Krakowiak, J. Marczak.
Opiekunami zespołu byli: Maciej Adamczewski i Marek Wilmowski

Wycieczka rowerowa

W majową niedzielę (22.05.2016r.) odbył się rajd rowerowy koła turystycznego, w którym wzięli udział uczniowie z klas 2a, 2b, 3b pod opieką nauczycieli. Gościem honorowym była pani dyrektor naszej szkoły. Spotkaliśmy się o godzinie 8 rano pod szkołą i pojechaliśmy na Dworzec PKP Łódź-Kaliska, skąd dojechaliśmy do Borszewic. Tam rozpoczęliśmy rajd do Łodzi, przez Okup, Marzenin, Zielęcice, Brodnię, Gucin, Rokitnicę, Talar, Ldzań, Dobroń, Kudrowice, Petrykozy, Górkę Pabianicką, Gorzew. Trasa liczyła 66 km i była dość wymagająca, zarówno pod względem czasu trwania, długości, jak i nachylenia terenu. Wszyscy uczestnicy zmęczeni, ale zadowoleni powrócili do domów.

III Mistrzostwa Gimnazjum nr 32 w sztafetowych biegach przełajowych "Biegaj z klasą"

20 maja w naszej szkole odbyła się III edycja Mistrzostw Gimnazjum nr 32 w sztafetowych biegach przełajowych. Impreza została zorganizowana w Parku Źródliska 2, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie naszego gimnazjum.
W zawodach wzięło udział 11 zespołów. Każdą klasę reprezentowało 5 zawodników (3 chłopców i 2 dziewczynki lub 3 dziewczynki i 2 chłopców). Każdy z zawodników miał za zadanie, przebiec na swojej zmianie odległość 600 metrów. Ponadto każdą klasę wspierała wybrana grupa kibiców, którzy to bardzo gorąco dopingowali biegnących koleżanki i kolegów.
Wszyscy zawodnicy przystąpili do zawodów bardzo bojowo nastawieni i ambitnie walczyli o jak najlepsze miejsce dla swojej klasy. Bieg miał bardzo ciekawy przebieg, choć od początku klasa 3D zdobyła dużą przewagę, którą powiększała na każdej zmianie. Zwyciężyła zasłużenie klasa 3D, która w zeszłym roku uplasowała się na drugim miejscu.
Oficjalne wyniki zawodów:
1 miejsce - Klasa 3D
2 miejsce - Klasa 3B
3 miejsce - Klasa 2B
4 miejsce - Klasa 3A
5 miejsce - Klasa 3E
W imprezie brały również udział klasy: 1A, 1B, 1D, 2C, 2D i 3C. Zwycięzcy - klasa 3D wystąpiła w składzie: Dawid Topolski, Anna Misiorny, Maciej Rel, Dominika Kowalska, Bartosz Gorgol. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a najszybsi biegacze dodatkowo słodycze. Imprezę przygotowali i przeprowadzili p. Marek Wilmowski i p. Maciej Adamczewski przy udziale p. Honoraty Ciupińskiej i p. Michała Kiersztyna. Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji!!! Gratulacje dla wszystkich uczestników!!!

Święto Patrona

Dzień 18 maja – urodziny Karola Wojtyły – to dla naszej społeczności Święto Patrona. W tym roku obchodziliśmy jubileusz związany z nadaniem szkole imienia tego niezwykłego człowieka i zaszczyciło nas swoją obecnością wielu znamienitych gości. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, połączona z rozstrzygnięciem X edycji konkursu plastycznego, a Teatr Szkolny Metamorfozy wystawił spektakl, którego celem było wzbudzenie refleksji nad kondycją współczesnego człowieka. Pomogły w tym recytowane fragmenty Biblii oraz utworów poetyckich Karola Wojtyły, odpowiedni klimat wytworzyły muzyka i taniec. Elementy humorystyczne, choć niepozbawione głębokiego przesłania wniosła adaptacja dwóch opowiadań z cyklu Cyberiada autorstwa Stanisława Lema. Po duchowej uczcie wszyscy spotkali się na słodkim poczęstunku przygotowanym przez nauczycieli i uczniów. Szczególnie wzruszające były wspomnienia goszczących na uroczystości absolwentów szkoły.
Film z uroczystości

Lekcja matematyki

W dniu 14 maja 2016r. (w sobotę) odbyła się w naszej szkole po raz pierwszy 8-godzinna lekcja integrująca matematykę z informatyką. Lekcje poprowadziła p. Katarzyna Różalska - nauczycielka matematyki i informatyki. Głównym celem lekcji było doskonalenie umiejętności posługiwania się programami komputerowymi rozwiązując zadania matematyczne. Uczniowie pracowali za pomocą programów tj.: Paint (rysowali figury geometryczne), Word (pisali treści zadań), Excel (rozwiązywali zadania za pomocą formuł, tworzyli tabele i odpowiednie do nich wykresy), PowerPoint (tworzyli prezentacje z wykonanych zadań). Zagadnienia matematyczne dotyczyły głównie statystyki, ale także funkcji liniowej, obliczania pól powierzchni figur płaskich, zamiany liczb na procenty.
Pomimo tak wielu godzin uczniowie w każdym momencie wykazywali chęć do pracy i duże zaangażowanie. Oczywiście nie zabrakło przerwy na herbatkę i ciastko. Mamy nadzieję, że za rok znów uda nam się zorganizować taką lekcję (niekoniecznie z tych samych przedmiotów).
W lekcji tej uczestniczyło 11 trzecioklasistów . Nie wszyscy jednak mieli zamiłowanie do tych przedmiotów, chcieli jednak spróbować swoich sił i udało im się. Wszyscy pomimo zmęczenia wyszli zadowoleni. Dziękujemy.

Kulinarne lekcje

W dniach 12 maja i 13 maja w ramach lekcji z języka niemieckiego odbyły się lekcje kulinarne: Kochen macht Spaß! (Gotowanie to przyjemność!) w klasach 1a i 1b. Uczniowie po wcześniejszym tłumaczeniu i analizie oryginalnych przepisów niemieckich, spróbowali własnoręcznie przygotować specjały niemieckiej kuchni. Klasy 1a i 1b przyrządziły niemieckie sałatki: Obstsalat, Nudelsalat i Kartoffelsalat. (Sałatka owocowa, makaronowa i ziemniaczana). Pod koniec lekcji był oczywiście czas na degustację i ocenę sałatek.

Wycieczka śladami patrona

W dniach 9 - 12 maja 2016 r. tradycyjnie, jak co roku, odbyliśmy wycieczkę śladami naszego ukochanego patrona Karola Wojtyły, pielęgnując ulubiona przez Niego formę wypoczynku - chodzenie po górach. Naszą tegoroczna przygodę rozpoczęliśmy od zdobycia Nosala. Wchodziliśmy w deszczu, ale nagrodą za wysiłek było piękne słońce, które przywitało nas na szczycie. Od tego momentu pogoda nam dopisywała. Drugiego dnia zdobyliśmy Hrebienok, szczyt po stronie słowackiej, zwiedziliśmy olbrzymią Jaskinię Bielską i zobaczyliśmy Wodospady Zimnej Wody. Trzeciego dnia wypoczywaliśmy w Tatralandii, a wieczorem robiliśmy zakupy na Krupówkach, na nocleg wróciliśmy późno, żeby móc podziwiać niebo pełne gwiazd. W drodze powrotnej w piękne słoneczne południe zwiedziliśmy Kraków. Dla trzecioklasistów była to ostatnia gimnazjalna wycieczka, a młodsi uczniowie już planują kolejny wyjazd.

Uroczystości szkolne z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 10 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie byli świadkami specjalnie przygotowanej i zainscenizowanej wycieczce po Łodzi. W czasie jej trwania wskazywano miejsca nawiązujące do wydarzeń z czasów uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. Dopełnieniem występu młodych aktorów z naszej szkoły była odświętna dekoracja i przyjęty oklaskami występ chóru szkolnego. Nad właściwym przebiegiem całej uroczystości czuwałi: pani Małgorzata Kmieciak i pan Marcin Walczak-Kurek.

IX Przegląd Szkolnych Teatrów Gimnazjalnych

W dniu 10 maja 2016 r. uczniowie Teatru Szkolnego Metamorfozy wzięli udział w uroczystości wręczenia nagród IX Przeglądu Gimnazjalnych Teatrów Szkolnych, który odbył się w VI Liceum Ogólnokształcącym. Trzecie miejsce zajął nasz spektakl pt. Pułapki cywilizacji, który był adaptacją jednego z opowiadań cyklu Cyberiada Stanisława Lema. Ponadto uczennica Konstancja Tomanik została wyróżniona za grę aktorską. Zaprezentowany przez nasz teatr szkolny spektakl o tematyce profilaktycznej pt. Na zakręcie uzyskał wyróżnienie za choreografię.

Koncert zespołu Chefket

6 maja 2016 r. siedemnastu uczniów naszego gimnazjum pod czujnym okiem opiekunów (p. Iwony Pawłowskiej i p. Agnieszki Grałek) wzięło udział w koncercie zespołu Chefket. Ten "najszczęśliwszy raper świata" przyjechał na tournée po Polsce na zaproszenie Goethe-Institut, który wraz ze swoimi partnerami świętuje 25 lecie dobrego sąsiedztwa.
Berliński muzyk hip-hopowy oprócz Łodzi dał koncerty jeszcze w pięciu polskich miastach. Swoimi zabawnymi, mądrymi, a czasem politycznie zaangażowanymi tekstami przybliżył nam współczesny obraz Niemiec oraz zachęcił do nauki języka niemieckiego.
Charyzmatyczny muzyk Chefket zadbał o prawdziwie koncertową atmosferę. Odpowiednie nagłośnienie, światła reflektorów i muzyka na żywo zrobiły swoje: wszystkich nas zaraził swoja energią i dostarczył niesamowitych emocji. Koncert Chefketa na zawsze pozostanie w naszej pamięci, pozwolił nam na świetną zabawę, integrację i poznanie fragmentu niemieckiego świata muzycznego.

Słowo za słowo

Uczniowie naszego gimnazjum już po raz kolejny aktywnie przystąpili do udziału w międzyszkolnym konkursie z języka niemieckiego: Słowo za słowo. Organizatorem przedsięwzięcia jest Gimnazjum nr 36 w Łodzi. Patronat nad konkursem objął w tym roku szkolnym Uniwersytet Łódzki. Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół gimnazjalnych z całej Łodzi i okolic. Do ścisłego finału zakwalifikowało się tylko 20 osób. Uczniowie z naszej szkoły stanowili dość prężną grupę. Pięć dziewcząt walczyło o podium w leksykalnym konkursie z języka niemieckiego. Dziewczyny musiały tłumaczyć słownictwo, podawać synonimy i antonimy. Najlepiej z naszego gimnazjum zaprezentowała się Natalia Olender z klasy 3d. Poprawiła tym samym swój wynik z ubiegłego roku i awansowała z 6 na 4 miejsce. Pozostałe uczennice: Patrycja Czerwińska, Karolina Stępniak, Karolina Szulc i Ola Kubicka, również odniosły swój mały sukces. Już sam udział w finale tak prestiżowego konkursu okazał się wielkim wyróżnieniem. Ich wysiłek i trud włożony w przygotowanie do konkursu został doceniony nagrodami i poczęstunkiem przygotowanym przez organizatora imprezy.
Do konkursu uczennice zostały przygotowane przez panią A. Grałek i panią I. Pawłowską. Gratulujemy sukcesu!

Szkolny konkurs 1 z 10-ciu

Konkurs po raz pierwszy zorganizowany został w roku szkolnym 2012/2013. Od tego czasu odbywa się cyklicznie w tygodniu poprzedzającym egzaminy gimnazjalne. Konkursowi towarzyszy rywalizacja, zabawa, miła atmosfera, integrowanie środowiska szkolnego, utrwalanie wiedzy z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki, popularyzowanie wiedzy międzyprzedmiotowej w bloku matematyczno-przyrodniczym.
Formuła konkursu oparta jest na teleturnieju telewizyjnym "Jeden z dziesięciu" emitowanym na antenie TVP2, prowadzonym przez Tadeusza Sznuka.
W konkursie udział bierze 10 zawodników (uczniów klas trzecich) wytypowanych przez nauczycieli. Zajmowane przez nich stanowiska 1-10 są rozdzielane drogą losowania. Każdy uczestnik zaczyna grę z trzema "szansami", które reprezentują 3 "lampki" na stanowisku gracza. Prowadzący (uczeń/uczennica) zadaje pytania z wiedzy zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz pytania z "uśmiechem". Na odpowiedź zawodnik ma 10 sekund, błędna odpowiedź lub jej brak powoduje utratę jednej "szansy". Konkurs składa się z trzech etapów.
Nagrodą dla uczniów, którzy dostali się do finału jest otrzymanie oceny bardzo dobrej z przedmiotów przyrodniczych, a finalista otrzymuje ocenę celującą. Kiedy zawodnicy nie odpowiedzą prawidłowo na pytanie lub nie znają odpowiedzi, uczniowie kibicujący mogą uczestniczyć w części finałowej i odpowiadać na pytania. Zdobywają dodatkowo punkty, które na koniec zamieniane są na punkty za aktywność z przedmiotów przyrodniczych.

Finał Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

Dnia 28 kwietnia 2016r. uczennica klasy 3a, Anna Ciszek, brała udział w Finale Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych zorganizowanego przez Gimnazjum Salezjańskie im. Księdza Bosko w Łodzi. Ania przebyła długą drogę, aby dostać się do finału. Najpierw wygrała etap szkolny, a potem półfinał na poziomie międzyszkolnym. Niestety nie udało się wygrać głównej nagrody, ale sam udział w zmaganiach był dobrą zabawą i okazją do sprawdzenia i poszerzenia swojej wiedzy. Podczas konkursu towarzyszyła Ani p. Marta Mielczarek, nauczyciel języka angielskiego, oraz grupa kolegów i koleżanek z klasy, którzy trzymali za nią kciuki.

Konkurs "O szkodliwości korupcji"

Dnia 27 kwietnia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VII Interdyscyplinarnego Konkursu "O szkodliwości korupcji". Uczennica naszego gimnazjum Patrycja Czerwińska pod kierownictwem p. Małgorzaty Kmieciak zajęła pierwsze miejsce. Celem konkursu było ukazanie i wyjaśnianie negatywnego wpływu korupcji na ludzkie postawy, sferę publiczną i gospodarkę oraz kształtowanie postawy obywatelskiej. Trzeba zauważyć, że Patrycja pokonała konkurentów z kilkunastu gimnazjów z województwa łódzkiego. Gratulujemy.

Akademia Zdrowia

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do Akademii Zdrowia. Przedstawiona została im oferta edukacyjna tej szkoły. Mieli okazję zapoznać się ze specyfiką kształcenia przyszłych techników fryzjerów i weterynarzy, zwiedzili pracownie nauki masażu i kosmetologii. Bliższe informacje na temat oferty tej szkoły na stronie:
http://www.akademia-zdrowia.pl/szkoly_dla_mlodziezy,235.html

X Bieg Olimpijczyków

23 kwietnia 2016 r. w sobotę odbyła się jubileuszowa X edycja Biegu Olimpijczyków. Impreza odbyła się w parku im. Baden Powella przy ul. Małachowskiego. Organizatorem biegu była Regionalna Rada Olimpijska w Łodzi, Miejski Szkolny Związek Sportowy w Łodzi
i Urząd Miasta Łodzi. W tym roku dopisała pogoda i zawody odbyły się przy pięknej słonecznej aurze. W imprezie wzięło udział ponad 400 uczestników w różnych kategoriach wiekowych, z łódzkich szkół. Nasza reprezentacja była bardzo liczna. W sumie było nas 19 osób (9 dziewcząt i 8 chłopców). Rozegrano biegi dla szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych i bieg główny na 3000m. Puchary, medale, dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczali znani sportowcy i olimpijczycy łódzcy. Rewalycjnie spisali się nasi reprezentanci, w klasyfikacji generalnej nasza szkoła bezapelacyjnie zajęła 1 miejsce w rywalizacji szkół gimnazjalnych.
W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt 3 miejsce zdobyła G.Reszka z klasy 1D.
Jeszcze lepiej spisali się chłopcy, którzy zdobyli pierwsze 5 miejsc!
1 miejsce zdobył M.Rel 3D, 2 miejsce - D.Topolski 3D, 3 miejsce - J.Marcinkowski 2D,
4 miejsce - A.Małecki 3B i 5 miejsce J.Marczak 3B.
Pozostali uczestnicy, którzy bronili barw naszego gimnazjum to: D.Kowalska 3D, K.Tracz 2B, K.Janus 1C, D.Janus 1C, N.Marcinkowska 3A, J.Stachecka 3A, K.Suroń 2D, D.Włodarczyk 1A, J.Balcerak 3D, P.Stawiński 3E, E.Pietrzak 2A. Opiekunami zespołu byli p. Adamczewski i p. Wilmowski. Wielkie brawa dla wszystkich uczestników i opiekunów!

Dwa razy pierwsze miejsce

Reprezentacja piłki nożnej chłopców naszej szkoły w rozgrywkach II rundy eliminacyjnej Coca Cola Cup wygrywając wszystkie mecze zajęła pierwsze miejsce awansując do półfinału. Przeciwnikami naszej drużyny były szkoły: Gim 1, Gim Koluszki, Gim Wiączyny Dolne. W drugiej rundzie eliminacyjnej Mistrzostwa Łodzi Szkół Gimnazjalnych nasi chłopcy również wygrywając wszystkie spotkania awansowali do półfinału mistrzostw. Naszymi przeciwnikami byli szkoły: Gim 38 i Gim 39. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

w dniu 22 kwietnia trzyosobowa drużyna naszego gimnazjum, wyłoniona w szkolnych eliminacjach, wzięła udział w etapie powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się na Motodromie przy ulicy Drewnowskiej. Była to już XXXIX edycja tego konkursu i wzięło w nim udział 12 łódzkich gimnazjów. Uczniowie najpierw rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się wiedzą teoretyczną dotyczącą ruchu pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, ogólnych zasad w ruchu drogowym oraz udzielania pierwszej pomocy. Następnie, w części praktycznej, pokonać musieli tor przeszkód oraz przejechać wyznaczony odcinek motodromu zdodnie z przepisami pod czujnym okiem funkcjonariuszy policji. Nasza drużyna w składzie: Konstancja Tomanik, Amadeusz Durski i Mateusz Przybylski z klasy 3a, zajęła wysokie 5 miejsce. Gratulujemy! Nasi uczniowi udzielili również wywiadu reporterce z Radia Eska na temat przydatności wiedzy i umiejętności związanych z ruchem drogowym.

Poznajemy nową dyscyplinę sportową - łucznictwo

12 kwietnia w naszej szkole odbyła się ciekawa lekcja dotycząca łucznictwa. W lekcji wzięli udział zainteresowani uczniowie klas drugich. Zajęcia poprowadziła pani Justyna Poprawa, która reprezentowała klub sportowy KS Społem Łódź. Podczas zajęć poznaliśmy historię klub KS Społem do czasów dzisiejszych. Pani trener opowiadała o historii łucznictwa, rodzajach łuków i tradycjach poszczególnych krajów związanych z łucznictwem. Dowiedzieliśmy się również, które kraje obecnie przodują w uprawianiu łucznictwa i które wygrywają w rywalizacji sportowej na świecie. Zajęcia zakończyły się zaproszeniem do sekcji łucznictwa klubu KS Społem Łódź.

I runda Coca-Cola Cup 2016r. dziewcząt

Eliminacje rozgrywek piłki nożnej coca-cola cup dziewcząt w tym roku odbyły się 5 kwietnia 2016r. w Zgierzu. Oprócz naszej reprezentacji stawiły się również: Gimnazjum nr 3 ze Zgierza, Miejski Zespół Szkolny z Aleksandrowa Łódzkiego, Gimnazjum nr 28 z Łodzi, Gimnazjum nr 2 ze Zgierza. Aura pogodowa była wyśmienita. Humory dopisywały, pomimo godzinnej podróży. Dziewczęta po naradzie i rozgrzewce przystąpiły do sportowej walki. Walczyły bardzo dzielnie, nie odpuszczały do końca każdego meczu. Pomimo tego przeciwnik okazał się mocniejszy i niestety nie udało się awansować do dalszych rozgrywek. Mamy nadzieję jednak, że w przyszłym roku pójdzie nam lepiej, dopisze nam więcej szczęścia i nie damy się tak łatwo. Brawo dla naszych dziewczyn za ducha walki. Skład naszej reprezentacji:
1. Patrycja Chrudzimska Id
2. Katarzyna Janus Ic
3. Katarzyna Leśniewska Ib
4. Justyna Paradowska IId
5. Kamila Pakuła IId
6. Wiktoria Paciorek IId
7. Aleksandra Kmiecik IId
8. Roksana Suwa IIIb
9. Weronika Stępień IIIb - kapitan

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W roku szkolnym 2015/2016 Publiczne Gimnazjum nr 32 im. Karola Wojtyły przyłączyło się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych, które jest obchodzone 2 kwietnia. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski i podświetlanie budynków na niebiesko.
Zaakcentowanie tego dnia wśród uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum wiąże się z uczęszczaniem do naszej szkoły uczniów, którzy są dotknięci autyzmem dziecięcym i zespołem Aspergera. Bardzo ważne jest poznanie potrzeb takich osób, zrozumienie ich zachowań i wsparcie, aby się czuli bezpiecznie i byli akceptowani przez rówieśników.
Z tej okazji na szkolnym korytarzu została przygotowana gazetka na temat autyzmu dziecięcego. Na zajęcia z wychowawcą został opracowany scenariusz na temat wsparcia uczniów z autyzmem dziecięcym. Uczniowie mieli również możliwość oglądania prezentacji multimedialnej o sławnych osobach dotkniętych autyzmem oraz krótkich filmów edukacyjnych. Także nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu na temat "Faktów i mitów o autyźmie", przygotowanym i prowadzonym przez szkolnego pedagoga i wychowawcę klasy 1d, do której uczęszcza uczeń z autyzmem dziecięcym.
Nasze gimnazjum przyłączyło się również do ogólnopolskiej akcji "Polska na niebiesko - Autyzm. Poznaj zanim ocenisz" zorganizowanej przez Fundację Jaś i Małgosia.

Dziewczynka z zapałkami

Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z Fundacją "Dziewczynka z zapałkami". Ostatnio grupa uczniów wzięła udział w akcji pakowania "baśniowych zapałek" wykorzystywanych w akcjach charytatywnych na terenie supermarketów. Przy tej okazji nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić siedzibę Fundacji, zapoznać się z zakresem jej działalności. Kilka tysięcy zapałek spakowanych przez naszych wolontariuszy będzie na pewno wykorzystanych dla niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom.

Dzień Świętego Patryka

17 marca w naszym gimnazjum obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Patrick's Day) - irlandzkie święto narodowe i religijne. Z tej okazji nauczyciele języków obcych przygotowali na szkolnych korytarzach dekoracje. Uczniowie mogli wziąć udział w Quzie związanym z obchodami tego święta. Dla nauczycieli został przygotowany poczęstunek z zielonych owoców, tu dominowało winogrono i kiwi. Tego dnia obowiązywał oczywiście zielony strój. Nauczyciele i pracownicy administracji otrzymali pamiątkowe kartki z irlandzkimi życzeniami.

Piłkarski tydzień

Reprezentacja naszej szkoły piłki nożnej chłopców w zeszłym tygodniu brała udział w turniejach eliminacyjnych Coca Cola Cup i Mistrzostwach Łodzi Szkół Gimnazjalnych.
W pucharze Coca Cola przeciwnikami naszej reprezentacji były szkoły: Gim 28, Gim 34, Gim 13, Gim Łódź, Gim SMS. Wygrywając 2 mecze i przegrywając 2 nasza reprezentacja zajęła 3 miejsce.
Na Mistrzostwach Łodzi naszymi przeciwnikami były szkoły: Gim 1, Gim 35, Gim 37, Gim PŁ. Nasza drużyna wygrywając wszystkie mecze zajęła 1 miejsce i awansowała do II rundy rozgrywek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs z okazji Dnia Liczby Pi

Z okazji Dnia Liczby Pi, który przypada na dzień 14 marca, nasi uczniowie wzięli udział w konkursie ogólno łódzkim zorganizowanym przez Mundurowe Liceum Ogólnokształcące w Łodzi.
Konkurs polegał na zrobieniu plakatu lub rzeźby dotyczącej liczby Pi, albo napisaniu wiersza o tej liczbie.
Uczniowie wykazali się dużą kreatywności. Prace były zaskakująco ciekawe np.: zrobiono wydmuszkę z indyczego jajka z liczbą Pi, liczbę Pi z bandaża usztywnionego krochmalem, plakaty i wiersze również były bardzo interesujące. Wszystkie prace naszych gimnazjalistów stanęły na podium.
W kategorii plakat I miejsce zajął Łukasz Mirowski i Patryk Tracz IIIB, II miejsce - Konstancja Tomanik i Natalia Marcinkowska IIIA.
W kategorii wiersz III miejsce zajął Jakub Marczak IIIB.
W kategorii rzeźba II miejsce zajął Mieszko Bartczak IB oraz III miejsce - Natalia Hawryszczak IIIB.
Jesteśmy dumni z pomysłowości naszych uczniów.

Turniej tenisa stołowego o Puchar Dyrektora ZSP nr w Łodzi

22 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju tenisa stołowego organizowanym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Impreza ta odbywa się corocznie i jest przeznaczona dla zaprzyjaźnionych szkół gimnazjalnych. Pomimo, że zawody miały charakter towarzyski to wszyscy uczestnicy zażarcie walczyli o każdy punkt. Bardzo dobrze spisali się nasi reprezentanci.
4 miejsce w rywalizacji chłopców zdobył Alan Krakowiak 1D
5 miejsce w rywalizacji chłopców zdobył Tymon Górecki 2B
4 miejsce w klasyfikacji dziewcząt zdobyła Natalia Marcinkowska 3A
5 miejsce w klasyfikacji dziewcząt zdobyła Konstancja Tomanik 3A
W klasyfikacji drużynowej nasze gimnazjum zdobyło 2 miejsce.
Skład naszego zespołu: N. Marcinkowska, K. Tomanik, O. Kruk, K. Tracz, T. Górecki, A. Krakowiak, P. Stawiński.
Opiekunami zespołu byli: p. Dariusz Balcerak i p. Maciej Adamczewski

Wielkanocne Warsztaty Plastyczne

W marcu odbyły się po raz kolejny szkolne Wielkanocne Warsztaty Plastyczne. Przy poczęstunku przygotowanym przez organizatorów warsztatów uczniowie i nauczyciele mogli wykazać się pomysłowością i talentem artystycznym, tworząc swoje własne, oryginalne kartki i ozdoby świąteczne. Jak co roku wszystkim dopisywała przedświąteczna atmosfera i dobry humor.
Efektem końcowym szkolnych Wielkanocnych Warsztatów Plastycznych była wystawa prac wykonanych przez uczniów i nauczycieli. Wystawa ta mogła cieszyć nas w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc. Prace wykonane ciekawymi technikami przypominały nam o nadchodzących świętach i udowadniały nam, jak bardzo utalentowanych plastycznie mamy pracowników szkoły i uczniów.

Lekcja biologii z Jankesem i Radiem Eska

W czwartek 17.03 w naszej szkole, na zaproszenie klasy 2c, Jankes wraz z radiem ESKA realizował swoje kolejne zadanie w ramach akcji "Jankes wymiata w Łodzi". Tym razem wcielił się w rolę nauczyciela, zastępując naszą panią od biologii. Prowadził lekcję na temat układu kostnego człowieka. Podczas wejścia na żywo na antenę ESKI o 11:20 nasza koleżanka Agnieszka odpowiadała na pytania: "Gdzie jest kość klinowa?", a także takie w stylu Jankesa czyli: "Gdzie jest psia kość?" i "Które kości służą do gry w kości?".
Jankes chciał nam zrobić kartkówkę, ale oczywiście się nie zgodziliśmy. Poza tym udzielił odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące pracy w radiu i telewizji. Zdradził kilka sekretów jak osiągnąć sukces w życiu. Zobaczyliśmy jak wygląda nagranie radiowe.
Był również czas na autografy, przybicie piątki, wspólne zdjęcia i oczywiście selfie. Wszyscy jesteśmy naładowani pozytywną energią po spotkaniu z Jankesem i na pewno wystarczy nam jej do końca roku szkolnego.
Dzięki Jankes - 2c z wychowawcą.

Wewnątrzszkolne Targi Edukacyjne "Dzień absolwenta" - X Edycja

W tym roku odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja naszych Wewnątrzszkolnych Targów Tdukacyjnych. Tradycyjnie wzięło w nich udział wiele szkół ponadgimnazjalnych reprezentowanych często przez naszych absolwentów. Tegoroczne targi ubarwił pokaz mody przygotowany przez Zespół Szkół Przemysłu Mody oraz prezentacja umiejętności samoobrony uczniów Liceum Mundurowego.
W X Targach udział wzięło 20 szkół: Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich im. Władysława Grabskiego, Zespół Szkół Ekonomii i Usług im. Natalii Gąsiorowskiej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr5 im. Króla Bolesława Chrobrego, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9, Zespół Szkół Przemysłu Mody, Zespół Szkół Geodezyjno Technicznych im. Sybiraków, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych im. Jana Nowaka Jeziorańskiego , Zespół Szkół Poligraficznych im. Mikołaja Reja w Łodzi, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 im. Karola Wojtyły, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Zespół Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego, Zespół szkół Ponadgimnazjalnych nr 22, II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza, XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera, XXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Bytnara "Rudego", Liceum Mundurowe, Łódzka Szkoła Mody Kosmetologii i Fryzjerstwa, Liceum GKJ, Akademia Zdrowia.

Kartka Wielkanocna w języku niemieckim

Uczniowie po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w szkolnym konkursie na Wielkanocą Kartkę w języku niemieckim. Prace okazały się być bardzo oryginalne i starannie wykonane. Zachwycały swoją pomysłowością i poprawnie sformułowanymi życzeniami wielkanocnymi w języku niemieckim. Aż trzy uczennice zdobyły w konkursie pierwsze miejsce. Gratulujemy.

Dzień liczby Pi

W poniedziałek 14 marca 2016 roku w naszej szkole po raz czwarty obchodziliśmy Święto Matematyki - "Dzień liczby Pi". Z tej właśnie okazji zorganizowany został konkurs na plakat, wiersz, wypieki lub rzeźbę o liczbie Pi oraz wystawa promująca matematykę i niezwykłą liczbę Pi.
Głównym celem było zainteresowanie młodzieży matematyką oraz rozwijanie umiejętności wykorzystywania wiedzy matematycznej w życiu codziennym. Wszystkie kategorie konkursu się dużą popularnością. Uczniowie udowodnili, że matematyką można się bawić. Na zakończenie obchodów odbyła się degustacja ciast i ciasteczek konkursowych.
Uroczystość przygotowały nauczycielki matematyki: p.Agnieszka Malewska, p.Katarzyna Różalska i p.Marzena Serówka.

Matematyka w obiektywie

W poniedziałek 14 marca 2016 roku w naszej szkole po raz pierwszy odbył się konkurs matematyczno - fotograficznego "Matematyka w obiektywie" dla szkół podstawowych. Uczniowie musieli przesłać do nas kilka zdjęć wraz z opisem, na których znajdowały się przedmioty lub zjawiska przypominające matematykę.
Otrzymaliśmy wiele prac, wybór był bardzo trudny, jednak na podium stanąć mogło tylko trzech uczniów.
I miejsce - Krzysztof Sadowski SP nr 12
II miejsce - Stanisław Marciniak SP nr 202
III miejsce - Magdalena Grabska SP nr 12
Konkurs przygotowały nauczycielki matematyki p. Agnieszka Malewska, p. Katarzyna Różalska i p. Marzena Serówka.

Konkurs Informatyczny na Kartę Wielkanocną

W dniach 7-11 marca uczniowie klas pierwszych brali udział w corocznym konkursie informatycznym na Kartę Wielkanocną w programie Paint. Tracycyjnie uczniowie zaskoczyli wszystkich wysokim poziomem swoich prac. Najładniejsze kartki zostały wywieszone na tablicy na I piętrze.
A oto wyniki:
I miejsce - Amelia Stasz 1b
II miejsce - Kinga Rybczyńska 1a oraz Zuzanna Duranowska 1d
III miejsce - Monika Wolska 1c oraz Natalia Wyrzykowska 1d
Wyróżnienia - Julia Waligórska 1a, Miłosz Kaźmierczak 1a, Karolina Rendzikowska 1b, Paulina Grądziel 1c, Wiktoria Mucha 1d, Stanisław Karalus 1d.

Wycieczka zawodoznawcza do hotelu Andels

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce na drzwi otwarte hotelu Andels. W ich trakcie promowały się szkoły turystyczne, hotelarskie i gastronomiczne z regionu łódzkiego. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z funkcjonowaniem nowoczesnego, luksusowego hotelu, obejrzeć profesjonalne pokazy kucharskie i barmańskie.

Ostatki

W ostatnim tygodniu przed feriamii wypadły w tym roku tracyjne Ostatki. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele przebierali się. Dla niektórych dodatkową motywacją na wymyślenie ciekawego stroju był kolejny etap konkursu na najbardziej zgraną klasę.
Samorząd Uczniowski, jak zwykle, skrupulatnie policzył przebranych:
1B - 30 punktów - I miejsce
3A - 26 punktów - II miejsce
1C - 24 punkty - III miejsce
3D - 24 punkty - III miejsce
3B - 20 punktów - IV miejsce
1D - 19 punktów - V miejsce
2A - 19 punktów - V miejsce
3E - 14 punktów - VI miejsce
1A - 12 punktów - VII miejsce
2D - 9 punktów - VIII miejsce
2C - 4 punkty - IX miejsce
2B - 1 punkt - X miejsce

Drzwi Otwarte

W dniach 5 lutego i 4 marca nasze gimnazjum gościło w swoich murach zainteresowanych uczniów szkół podstawowych wraz z rodzicami. Mieliśmy okazję przedstawić naszą ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny, pochwalić się sukcesami szkoły, pokazać jak wyglądają nasze sale, a także jakie ciekawe zajęcia i zabawy można w nich prowadzić. Nasi uczniowie doskonale sprawdzili się jako oprowadzający i opowiadający ciekawostki z życia szkoły. Nie zabrakło również absolwentów naszego gimnazjum, którzy przyszli porozmawiać i odwiedzić "starą szkołę".

Towarzyski Mecz Piłki Siatkowej

11 lutego 2016 r. w nasze gimnazjum było organizatorem Towarzyskiego Meczu Piłki Siatkowej pomiędzy Szkołami Podstawowymi nr 14 i 46. Początkowo zawodnicy byli troszkę zestresowani, ale wraz z upływem czasu rozluźnili się i grali coraz lepiej. Sportowych emocji nie zabrakło, oczywiście wszystkim przyświecała idea "fair-play". Po meczu organizatorzy wręczyli dyplomy i słodkie upominki. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku odwiedzi nas więcej zaproszonych szkół.

Lekcja fizyki

W dniu 9 lutego 2016 r. w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja fizyki poprowadzona przez pana Andrzeja Melsona - pracownika Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy III d, którzy utrwalali sobie prawa fizyki oraz nauczyciele, którzy uczyli się, jak w atrakcyjny i efektywny sposób przekazywać wiedzę. Prowadzący zmotywował wszystkich uczestników do aktywnego udziału w zajęciach. Dzięki miłej atmosferze, łączącej dydaktykę z zabawą, fundamentalne prawa fizyki okazały się łatwe.

Znany sportowiec w naszej szkole

29 stycznia 2016 r. w ramach projektu "Mój przyjaciel w-f" gościliśmy u nas w szkole znanego, łódzkiego sportowca Mateusza Matczaka. Dyscypliną jaką uprawia jest pływanie. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji dotyczącej życia i kariery sportowej zawodnika. Przygotowały ją "nasze pływaczki" Dominika Kowalska i Ania Misiorny. Następnie uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące życia sportowca, jego treningów, osiągnięć, sukcesów i momentów zwątpienia. Na koniec serdecznie podziękowaliśmy Mateuszowi, a on chętnie pozował do wspólnych zdjęć i rozdał mnóstwo autografów.

Konkurs Wiedzy o Sporcie

W dniu 27 stycznia 2016 r. w ramach Mistrzostw Łodzi odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Sporcie, który został zorganizowany przez Miejski Szkolny Związek Sportowy w Łodzi. Impreza po raz trzeci odbyła się w auli Społecznej Akademii Nauk w Łodzi przy ul. Kilińskiego 98, współorganizatora konkursu.
Wiedza uczestników oceniana była przez jurorów w składzie: Marek Łopiński, Andrzej Skowronek oraz Marek Chojnacki.
W pierwszej część finału uczestnicy odpowiadali pisemnie na test składający się z 30 pytań. Do ścisłego finału awansowały szkoły, które uzyskały największą liczbę punktów oraz indywidualnie uczniowie, z najwyższą punktacją.
Naszą szkołę reprezentowała 4 osobowa drużyna: Wiktoria Mucha 1D, Weronika Stępień 3B, Jakub Marczak 3B i Mateusz Pizulski 3B.
W klasyfikacji zespołowej nasze gimnazjum awansowało do ścisłego finału i po wyrównanej walce zdobyło 4 miejsce w bardzo silnej stawce szkół.
Znakomicie spisał się Mateusz Pizulski, który awansował do ścisłego finału w klasyfikacji indywidualnej i w finale zdobył III miejsce i brązowy medal.
Opiekunem uczniów był p. Maciej Adamczewski.

Konkurs "To be British"

IV Międzyszkolny Konkurs Kultury Brytyjskiej "To be British" już za nami. Przejdzie do historii, ponieważ cieszył się ogromną popularnością i zaskoczył nas ilością uczestników, która była rekordowa, jak do tej pory. W dniu 26 stycznia 2016 r. nasze gimnazjum gościło 19 szkół podstawowych, czyli w sumie 71 uczniów i 20 nauczycieli. Dzięki temu atmosfera była gorąca, a zmagania niezwykle emocjonujące, szczególnie podczas Quizu o Wielkiej Brytanii, w którym poziom uczestników był tak wysoki i wyrównany, że trzeba było zorganizować aż dwie dogrywki.
Podobnie jak w latach ubiegłych konkurs przeznaczony był dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych i składał się z trzech części: konkursu na pocztówkę z Wielkiej Brytanii, quizu o Wielkiej Brytanii oraz konkursu piosenki. Całość przygotowały panie Wioletta Królak, Marta Mielczarek, Małgorzata Kmieciak i Agnieszka Widomek. Nagrodzone zostały następujący szkoły:

Quiz Wiedzy o Wielkiej Brytanii (max 85 p.)
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 12 (66 p.)
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 42 (65 p.)
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 48 (63 p.)

Konkurs Piosenki Brytyjskiej
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 48
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 172
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 205

Konkurs na Pocztówkę z Wielkiej Brytanii
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 19
II miejsce: Szkoły Podstawowe nr 19 i 122
III miejsce: Szkoły Podstawowe nr 19 i 122
Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 41, Szkoła Podstawowa nr 65 i Szkoła Podstawowa nr 172

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy! Dziękujemy pani dyrektor Jolancie Kuśmirek oraz pani Annie Kwiatkowskiej za udział w jury, a także wszystkim uczniom i ich rodzicom za wsparcie i pomoc. Bez Was nie byłoby tego konkursu!

Wigilia szkolna

Ostatni dzień przed zimową przerwą to czas, kiedy obchodzimy szkolne i klasowe Wigilie. Tak też się stało w tym roku. 22 grudnia uczniowie i nauczyciele spotkali się w miłej, świątecznej atmosferze, łamali opłatkiem, wymieniali życzenia, obdarowywali się prezentami, śpiewali kolędy. Dla uczniów klas trzecich była to szczególny dzień - ostatnia Wigilia w gronie klasowym ze swoim wychowawcą. Pojawiła się łezka w oku i chwila smutku związana z nieubłaganie upływającym czasem.
Po świętach uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli przygotowali również tradycyjne Jasełka. Obejrzeliśmy przedtawienie i wysłuchaliśmy kolęd.

Językowe warsztaty bożonarodzeniowe

18 grudnia 2015 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia w języku niemieckim i angielskim. Oprócz naszych uczniów w zajęciach wzięli też udział zaproszeni goście: Pani Małgorzata Kowalska - Kierownik Filii nr 5 MBP Łódź-Widzew oraz Pani Raphaela Obermeir - wolontariuszka z Austrii, która pracuje w Bibliotece w ramach programu Erasmus+. Podczas warsztatów uczniowie pokazali prezentację multimedialną o Bożym Narodzeniu w Polsce i omówili w dwóch językach polskie tradycje świąteczne. Potem Pani Raphaela opowiedziała o obchodach świąt w swoim kraju, a na koniec obejrzeliśmy film o zwyczajach w innych państwach na świecie. Był też słodki poczęstunek. Opiekunami warsztatów były p. Agnieszka Grałek - nauczyciel języka niemieckiego oraz p. Marta Mielczarek - nauczyciel języka angielskiego.

Karta Bożonarodzeniowa w Paint

Tuż przed świętami rozstrzygnięty został Konkurs na Kartę Bożonarodzeniową narysowaną samodzielnie w programie Paint. Konkurs ten przeznaczony jest dla uczniów klas pierwszych i co roku cieszy się niesłabnącą popularnością. Jak co roku zostaliśmy zaskoczeni ogromną ilością pomysłowych prac, ujawniło się wiele talentów plastycznych. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, rysując wiele niestandardowych kartek. Najładniesze kartki możemy podziwiać na wystawie przygotowanej na korytarzu pierwszego piętra. A oto wyniki konkursu:
I miejsce - Stanisław Karalus kl. 1d
II miejsce - Wiktoria Mucha kl. 1d
III miejsce - Krzysztof Kuberski kl. 1c oraz Szymon Kowalski kl. 1a
Wyróżnienia: Kinga Rybczyńska kl. 1a, Sandra Grabarek kl. 1a, Maja Kuczkowska kl. 1b, Wiktor Mańka kl. 1d i Zuzanna Duranowska kl. 1d.
Gratulujemy zwycięzcom!

Zimowy Rajd po Księżym Młynie

W grudniową sobotę odbył się, już po raz czwarty Zimowy Rajd po Księżym Młynie. W tej turystyczno - integracyjnej imprezie udział wzięli nasi nauczyciele, uczniowie, ich rodziny i przyjaciele, oraz uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych (nr 10, 14 i 111). Rajd był dobrą okazją do zintegrowania środowiska lokalnego, międzypokoleniowym spotkaniem. W tym roku zwiedzaliśmy Specjalną Strefę Ekonomiczną, Muzeum Kinematografii i Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną. Dzięki ciekawym opowieściom pani przewodnik poznaliśmy historię miejsc znajdujących się w sąsiedztwie naszego gimnazjum. Rajd zakończył się integracyjnym grilem na szkolnym boisku.

Kartka Bożonarodzeniowa w Języku Niemieckim

14 grudnia poznaliśmy zwycięzców konkursu "Kartka Bożonarodzeniowa w Języku Niemieckim". Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszego gimnazjum. Uczniowie przygotowywali kartki świąteczne dowolną techniką plastyczną i umieszczali na nich życzenia świąteczne w języku niemieckim. W tym roku wybór zwycięzcy okazał się niezmiernie trudny. Wszystkie wykonane prace okazały się staranne, estetyczne i bardzo pomysłowe. Zwycięzcami zostały: Anna Galińska z klasy 2c i Anna Misiorny z klasy 3d. Gratulujemy!

Noc integracyjno-filmowa klasy 3a

Tradycją w klasie 3a są, organizowane co rok, noce integracyjno - filmowe. Kolejna odbyła się z 11 na 12 grudnia. Ta noc była wyjątkowa. Może dlatego, że prawdopobnie ostatnia? Uczniowie obejrzeli tylko kilka filmów z gatunku komedia i horror, ale przede wszystkim, nieustannie organizowali sobie różnego rodzaju zabawy. Najważniejsza była bitwa na poduszki. Furorę zrobiły poduszki w kształcie piłek, które potem posłużyły do organizowania turniejów w piłce siatkowej, rzucie do kosza, czy strzelania na bramkę. Niektórzy, gdy się zmęczyli, robili.... gwiazdki na choinkę :) Większość uczniów i uczennic za punkt honoru postawili sobie niezaśnięcie i udało im się to, ku rozpaczy śpiącej wychowawczyni. ;)

Warsztaty bożonarodzeniowe

W roku szkolnym 2015/ 2016 po raz kolejny odbyły się w naszym gimnazjum Bożonarodzeniowe Warsztaty Plastyczne. Uczniowie, nauczyciele oraz goście mogli poznać ciekawe techniki wykonania ozdób i kartek świątecznych. Wszyscy mięliśmy okazję zaprezentować swój talent plastyczny, ale przede wszystkim spędzić w miłej atmosferze przedświąteczny czas. Przy bożonarodzeniowych kolędach i słodkim poczęstunku razem spędzone chwile posłużyły naszej integracji.
W związku z Bożonarodzeniowymi Warsztatami Plastycznymi odbyła się w naszej szkole wystawa świątecznych prac wykonanych przez uczniów i nauczycieli. Społeczność szkolna mogła podziwiać wykonane kartki i ozdoby świąteczne. Wystawa pokazała jak bardzo utalentowani są uczniowie naszego gimnazjum i jak mają wielką wyobraźnię plastyczną.

Rajd Mikołajkowy

6 grudnia planowany był rajd Mikołajkowy koła turystycznego. I gdyby nie zapał i wytrwałość małej grupki uczniów i uczennic z klas: 2c i 3a, z pewnością nie odbył by się. Pogoda była raczej wiosenna, niż zimowa. Było bardzo ciepło i słonecznie. Wędrując 12 kilometrów po Lesie Łagiewnickim, spotkaliśmy wielu ludzi spacerujących, jeżdżących na rowerach i biegających. Żałujemy tylko, że w naszej szkole jest tak mało chętnych do aktywnego wypoczynku. Czekamy teraz na śnieg i zapraszamy na rajd zimowy w styczniu/lutym.

Edukacja statystyczna

4 grudnia 2015 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w prelekcjach na temat: Podstawowe zagadnienia dotyczące systemu statystyki publicznej. Zajęcia były prowadzone przez Panią Annę Luchowską, pracownika Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Zajęcia te są elementem projektu
pt. "Edukacja Statystyczna" realizowanego przez Urząd.
Uczniowie dowiedzieli się, czy zajmuje się statystka, na czym polega praca Urzędu Statystycznego i jak pozyskiwane są dane statystyczne. Poznali różne sposoby prezentowania tych danych oraz uczyli się je odczytywać, analizować i interpretować.

Warsztaty w Urzędzie Statystycznym w Łodzi

25 listopada i 3 grudnia 2015 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się z wizytą do Urzędu Statystycznego w Łodzi, gdzie po zwiedzeniu instytucji i zapoznaniu się z jej działalnością, brali udział w warsztatach. Uczyli się, jak wyszukiwać i interpretować dane statystyczne,
a następnie pracowali w pracowni multimedialnej, samodzielnie układając zadania na podstawie tabel, map i wykresów prezentujących różne dane. Zajęcia te są elementem interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego pt. Ze statystyką za pan brat/On good terms with statistcs, łączącego wiedzę i umiejętności z matematyki, statystyki i języka angielskiego. Jest to już czwarty tak duży projekt realizowany przez naszą szkołę we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Opiekunami projektu są p. Agnieszka Malewska i p. Marta Mielczarek. Realizacja projektu trwa przez cały rok szkolny.

Wycieczka zawodoznawcza
do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19. Głownym celem tego wyjścia był przybliżenie uczestnikom zawodu włókiennika. Uczniowie dowiedzieli się, czym zajmują się współcześni włókiennicy, zapoznali się z wykorzystaniem technik włókienniczych w różnych dziedzinach nauki i przemysłu. Więcej informacji o szkole na stronie: www.zsp19.lodz.pl .

Kręgle zawody

23 listopada 2015 r. w kręgielni Grakula w Manufakturze odbyły się zawody w ramach upowszechniania kultury fizycznej. Do turnieju zgłosiło się 13 szkół gimnazjalnych. Zawody składały się z eliminacji i ścisłego finału. Znakomicie i dość nieoczekiwanie spisał się nasz zespół. W eliminacjach nasza drużyna zdobyła 491 punktów i zdecydowanie zajęła pierwsze miejsce. W finale spotkało się 6 najlepszych drużyn. Po bardzo emocjonującej walce nasze gimnazjum zdobyło drugie miejsce z wynikiem 445 punktów.
Nasz zespół wystartował w następującym składzie: K. Tracz 2B, M. Zasiadczyk 2B, W. Domowicz 2B, J. Kałużny 3D, K. Szewczyk 3D i J. Marczak 3B.
Opiekunem zespołu był p. Maciej Adamczewski. Gratulacje!

Mistrzostwa Łodzi Szkół Gimnazjalnych w Piłce Siatkowej Dziewcząt

23 listopada 2015r. odbyły się gimnazjalne rozgrywki grupowe piłki siatkowej dziewcząt. Gospodarzem i zarazem jednym z przeciwników naszej szkoły było Gimnazjum nr 35. Pozostałe to Gimnazjum nr 16 i 46. Sportowa walka trwała od samego początku, nasze uczennice podeszły do każdej rozgrywki bardzo ambicjonalnie. Walczyły o każdy punkt do końca ostatniego meczu. Niestety, nie udało się awansować do dalszego etapu. Skład naszego zespołu: Wiktoria Mucha (Id), Weronika Mucha (Id), Zuzanna Duranowska (Id), Sylwia Haraśna (IIIb), Weronika Stępień (IIIb), Wiktoria Oleksik (IIb), Natalia Więcławska (IIb), Natalia Zwierzyńska (IIb), Magda Urbańska (IIb), Martyna Pońska (IIb).

Druga edycja konkursu "Agresji i przemocy mówimy STOP" już za nami

19 listopada to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, a 20 listopada w Publicznym Gimnazjum nr 32 miał miejsce międzyszkolny konkurs "Agresji i przemocy mówimy STOP". I jak było??? Oczywiście super. Po pierwsze konkurs jest przeznaczony zarówno dla uczniów ze szkół podstawowych jak i gimnazjalnych. Można stanąć w szranki aż w trzech konkurencjach: w konkursie plastycznym na wykonanie plakatu, którego tematyką jest agresja i przemoc, w części oratorskiej, przeznaczonej dla młodzieży gimnazjalnej i w części na scenkę, która stanowi niezłą zabawę dla uczniów szkół podstawowych.
Prac plastycznych był ogrom, ponad 80 plakatów wpłynęło na ręce Pani Małgorzaty Kmieciak, która dzielnie wraz z jury przeglądała, oglądała i cały czas miała trudny wybór. Ostatecznie jury zadecydowało, że przyzna nie tylko nagrody za trzy pierwsze miejsca, ale również wyróżni kilka prac.
A oto lista zwycięzców:
szkoły podstawowe, klasy I - III
I miejsce - Martyna Sawicka S.P. nr 11
II miejsce - Witold Dutkowski - S.P. nr 122
III miejsce - Zuzanna Michalak - S.P. nr 29
Wyróżnienia:
Julia Wesołowska - S.P. nr 11
Nikola Skucha - S. P. nr 11

szkoły podstawowe, klasy IV - VI
I miejsce - Patrycja Ćwiczyńska S.P. nr 19
II miejsce - Martyna Martin - S.P. nr 19
III miejsce - Natalia Firmowska - S.P. nr 19
Wyróżnienia:
Anna Kwaśniewska - S.P. nr 174
Jakub Miśkiewicz - S. P. nr 141
Julia Szymczyk - S.P. nr 141

gimnazja:
I miejsce - Wiktoria Lindner P.G. nr 5
II miejsce - Julia Kwiatkowska - P.G. nr 18
III miejsce - Oliwia Ścigalska - P.G. nr 16
Wyróżnienia:
Natalia Popławska - P.G. nr 38
Magdalena Smyczek - P.G. nr 14

A 20 listopada, pod czujnym okiem honorowych patronów i sponsorów konkursu, odbyła się część oratorska, a także mogliśmy oglądać niezłe inscenizacje. Nad całością czuwało jury składające się z zaproszonych gości. Ale na wszystko oko mieli: Pani Dyrektor Jolanta Kuśmirek, Pani Anna Kułakowska, Pani Małgorzata Kmieciak i Pan Marek Wilmowski.
W części oratorskiej zwycięzcami zostali:
I miejsce - Wiktoria Karpińska P.G. nr 32
II miejsce -- Tatiana Staniszewska P.G. nr 31
III miejsce - Gabriela Krzciuk - P.G. nr 32
Wyróżnienie:
Justyna Kryger - P.G. nr 38

A najlepsza scenka należała do uczniów:
I miejsce -Szkoła Podstawowa nr 29
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 34
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 10

Patronat nad naszym konkursem objęli:
Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Straż Miejska, Akademia Zdrowia, Firma VIP Gwarant Service, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Fundacja SŁONIE NA BALKONIE.

Zawody lekkoatletyczne

Zawodnicy z naszej szkoły wzieli udział w zawodach lekkoatletycznych. Zawody zostały rozegrane w dniu 18 listopada w hali Rudzkiego Klubu Sportowego. Do rywalizacji stanęli uczennice i uczniowie nieposiadający licencji klubowych. Nasi uczniowie osiągnęli kilka sukcesów, zdobywajac punktowane miejsca:
Jakub Marczak V miejsce w biegu na 60 m.
Patryk Stawiński VI miejsce w skoku w dal.
Damian Szymański VI miejsce w rzucie piłką lekarską.
Bartosz Gorgol, Krystian Grzesiak, Jakub Kałużny, Jakub Marcinkowski V miejsce w sztafecie 4 X 200m.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II edycji konkursu Książki naszych marzeń!

"Nakręćmy się na czytanie!" - tym hasłem już po raz drugi MEN zachęcało wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie "Książki naszych marzeń". Konkurs umożliwiał uczniom wybór książek, o przeczytaniu których marzą. Wystarczyło, że szkoła wysłała do MEN listę maksymalnie 50 książek, które chciałaby dostać, a uczniowie przygotowali krótki (do 60 sekund) film na temat "Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki bo…. Chodziło o to, by przekonać MEN, że to właśnie oni powinni wygrać.
Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez uczniów naszej szkoły.

Mistrz Ortografii

Już po raz 15 odbywa się w naszej szkole Konkurs ortograficzny Mistrz Ortografii. Po zaciętych bojach z polską ortografia i interpunkcją na polu bitwy z tarczą pozostali:
Mistrz Ortografii klas I - Paulina Mastalerz
Mistrz Ortografii klas II - Wiktoria Kazimierczyk
Mistrz Ortografii klas III - Sebastian Lewecki

Dyskoteki w szkole

23 października i 20 listopada bawiliśmy się na szkolnych dyskotekach. Choć frekwencja nie była zbyt duża, to jednak przyszli ci, który lubią tańczyć i spędzać czas w gronie koleżanek i kolegów ze szkoły. Nauczyciele na początku próbowali zachować powagę, ale w końcu dali się wyciągnąć na parkiet. A DJ-ami byli: Adrian i Mateusz.

Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy dla szkół podstawowych

W dniu 17 listopada w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego dla uczniów szóstych klas szkół podstawowych. W konkursie swoje umiejętności sprawdziły trzyosobowe drużyny z 14 szkół: SP 1, SP 10, SP 14, SP 23, SP 29, SP 41, SP 79 SP 83, Sp 101, SP 111, SP 164, SP 173, SP 193, SP 205. Przedmiotem oceny konkursowej były wiedza i umiejętności z matematyki i przyrody. Uczniowie w czasie 60 minut rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności i tym samym zdobywali punkty dla swojego zespołu.
Konkurs zorganizowali nauczyciele Gimnazjum nr 32: p. Anna Olszewska i p. Michał Kiersztyn.
W tym roku miejsca na podium zajęły następujące szkoły:
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 101
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 193
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 205

Wszystkim szkołom bardzo serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy na przyszłoroczną edycję.

"Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy!"

Grupa uczniów klas I-III naszego gimnazjum wzięła udział w projekcie "Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy" przygotowanym przez Fundację Form.Art. Ten projekt to gra edukacyjna z elementami dramy, żywa lekcja historii skierowana do młodzieży, upamiętniająca losy dzieci więzionych w okresie II wojny światowej na terenie obozu prewencyjnego dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi. W tym roku przypada 70rocznica wyzwolenia obozu. To dobry czas na przypomnienie o tych wydarzeniach oraz uświadomienie mieszkańców o tragedii jaka miała miejsce w naszym mieście.
Za pomocą teatralnych etiud, z udziałem aktorów, odpowiedniej scenografii, zbudowanej atmosfery, nasi uczniowie przenieśli się do czasów II wojny światowej. Sami stali się bohaterami akcji. Punktem otwierającym grę był list, prośba chłopca, któremu udało się szczęśliwie zbiec z obozu, natomiast zostawił tam malutką siostrzyczkę. On musi się ukrywać, jednak prosi o pomoc rówieśników - uczestników gry. Mieli oni według jego wskazówek pomóc uwolnić dziewczynkę. Ich bezpośrednim zadaniem był udział w różnych aktywnościach, jednak pośrednio mieli odwracać uwagę strażników, aby główny bohater mógł przedostać się w miejsce przetrzymywania swojej siostry i uwolnić ją. To było ich główne zadanie, na które wspólnie pracowali. Uczestnicy brali udział w różnego rodzaju zabawach, w które bawiły się dzieci w okresie wojny. Ostatecznie działania uczniów zakończyły się sukcesem - mała dziewczynka została uwolniona.

Mistrzostwa Łodzi Szkół Gimnazjalnych w Tenisie Stołowym Dziewcząt

Dziewczyny naszej szkoły dobrze reprezentowały się podczas Mistrzostwa Łodzi Szkół Gimnazjalnych w Tenisie Stołowym (Łódź 4-5.11.2015 r.), zajmując 11 miejsce. Na zawodach brało udział 20 łódzkich szkół. Gratulujemy wyniku.

Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym Dziewcząt

Jak co roku w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa w Tenisie Stołowym Dziewcząt. Chętnych uczestniczek zgłosiło się osiem. Były to: Konstancja Tomanik IIIa, Natalia Marcinkowska IIIa, Aleksandra Stelmaszczyk IIIa, Klaudia Tracz IIb, Weronika Stępień IIIb, Weronika Wajnrajn IIId, Oliwia Kruk IIIc, Patrycja Zagórska IIIc.
Zawodniczki po wspólnym zdjęciu, zabrały się do "sportowej walki". Początkowo czuć było nerwowe napięcie, ale po kilku rozegranych piłkach już widać było pozytywne rozluźnienie
i prawdziwe umiejętności. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała
pani Honorata Ciupinska.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce Konstancja Tomanik III a
II miejsce Klaudia Tracz II b
III miejsce Natalia Marcinkowska III a

Wycieczka do Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego

W ramach Tygodnia Kariery uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Poznali tam strukturę szkoły, kierunki kształcenia. Uczestniczyli w wykładzie na temat produkcji chleba, mieli okazję własnoręcznie ulepić i upiec chałkę, udekorować ciastko. Wzięli też udział w zajęciach z doradztwa zawodowego. Więcej informacji na temat oferty ZSPS na stronie:
www.spozywczak.lodz.pl

Wycieczka do Warszawy

Warszawa jest miejscem często odwiedzanym przez młodzież szkolną. Również uczniowie naszego gimnazjum wraz z nauczycielkami w dniu 29 października wybrali się wczesnym rankiem do stolicy Polski. Pierwszym przystankiem były Powązki, jeden z najstarszych cmentarzy, na którym pochowani są znani ludzie nauki, kultury i sztuki. Byliśmy w nostalgicznym miejscu pamięci poświęconym polgłym na wschodzie. Następnie pojechaliśmy na Grób Nieznanego Żołnierza, a także słuchaliśmy muzyki Chopina na multimedialnej ławeczce przy Ogrodzie Saskim. Następnie przespacerowaliśmy się obok Belwederu, pomnika Adama Mickiewicza na Plac Zamkowy, skąd doskonale widoczny był Stadion Narodowy, aż na Stare Miasto. Kolejnym ważnym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji nt. "Powstańczy dzień powszedni". Wizyta w muzeum była niezwykłym przeżyciem i wiele osób na pewno tam wróci. Na końcu weszliśmy na Kopiec Pamięci, skąd roztaczał się widok na Warszawę.

Spotkanie ze znanymi sportowcami

W dniu 26 października 2015 roku grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem panem Maciejem Adamczewski miała możliwość wzięcia udziału w spotkaniu ze znanymi sportowcami w ramach programu profilaktycznego Hyde Park. Spotkanie odbywało się w II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi. Zaproszonymi gośćmi byli:
Artur Partyka – skoczek wzwyż,
Małgorzat Niemczyk - siatkarka,
Aleksandra Urbańczyk - Olejarczyk - pływaczka
oraz Marek Plawgo – biegacz na 400m przez płotki.
Młodzież rozmawiała z gwiazdami sportu na temat "Kariera sportowa a codzienność". Całą imprezę prowadził pan Piotr Tokarski z TVP.

Sprzątamy Stary Cmentarz

W sobotę 24 października uczennice i uczniowie z klas 3a i 3c wzięli udział w wolontariacie szkolnym zorganizowanym na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Naszym zadaniem, jak co roku, było posprzątanie grobu Johana Petersilge założyciela Gazety Łódzkiej, nad którym nasza szkoła objęła patronat. Wszyscy chętnie włączyli się do pracy, grabiąc liście i pakując je do worków, czyszcząc płytę nagrobkową oraz zapalając symboliczny znicz. Na zakończenie akcji odebraliśmy pamiątkowe dyplomy-podziękowania od Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi. Wracaliśmy do domu z poczuciem dobrze spełnionego zadania. Akcję w naszym gimnazjum koordynowała nauczycielka historii p. E.Rakowska przy pomocy p. A.Olszewskiej.

Mistrzostwa Łodzi w Sztafetowych Biegach Przełajowych

W dniu 21 października w Parku 3 - go Maja rozegrane zostały Mistrzostwa Łodzi w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Na starcie stanęło ponad 1400 zawodniczek i zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych.W mistrzostwach wzięło udział 25 zespołów dziewcząt oraz 33 zespoły chłopców. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Znakomicie spisali się chłopcy z naszego gimnazjum, zdobywając brązowy medal w Mistrzostwach Łodzi. Do samego końca nie było wiadomo, który zespół wygra i kto zajmie pozostałe miejsca na podium. Nasz zespół od początku biegu znajdował się w czołówce. Siłą naszego zespołu okazał się bardzo wyrównany skład i to, że wszyscy zawodnicy pobiegli na miarę swoich możliwości. Nie bez znaczenia była również założona taktyka i wybór zawodników na odpowiednie zmiany. W rywalizacji dziewcząt nasze zawodniczki uplasowały się w połowie stawki zajmując 12 lokatę.
Skład reprezentacji dziewcząt: A. Misiorny, G. Reszka, K. Figas , W. Mucha, P. Chrudzimska, D. Janus, D. Kowalska, A. Kmiecik, J. Stachecka , K. Tracz.
Skład reprezentacji chłopców: M. Rel, M. Konewka, D. Topolski, J. Adamik, K. Grzesiak, J. Kałużny, B. Gorgol, D. Jasiński, J. Marczak.
Opiekunami zespołów byli: Marek Wilmowski i Maciej Adamczewski. Gratulacje dla wszystkich uczestników!

Warsztaty EDU NET

W dniach 13-21.10.2015r. uczniowie i nauczyciele naszego Gimnazjum wzięli udział w "Programie profilaktycznym dla młodzieży w wieku gimnazjalnym z zakresu bezpieczeństwa w sieci "Edu Net".
Uczniowie z klas pierwszych i drugich uczestniczyli w trzygodzinnych warsztatach dowiadując się o rodzajach zagrożeń wynikających z użytkowania Internetu, o tym jak korzystać z sieci w sposób bezpieczny i kulturalny, a także gdzie uzyskać wsparcie i pomoc w przypadku napotkania na zagrożenia i jakie konsekwencje wiążą się z niebezpiecznym użytkowaniem Internetu zarówno dla ofiary, jak i sprawcy cyberprzemocy. Warsztaty prowadziły pani Agata Kobylińska i Barbara Michalska z Fundacji Kreatywnych Rozwiązań EduKABE.

Warsztaty kulturowe o Hiszpanii w MBP Łódź-Widzew

19 października 2015 r. klasa 2a pod opieką wychowawcy, p. Marty Mielczarek, oraz nauczyciela bibliotekarza, p. Anny Andrysiewicz-Fernandez, brała udział w spotkaniu z wolontariuszem z Hiszpanii w Filii nr 5 MBP Łódź-Widzew. Warsztaty były prowadzone w języku angielskim. Wolontariusz pokazał swój kraj od innej, nieznanej nam strony, dzięki czemu mogliśmy spojrzeć na Hiszpanię w sposób niestereotypowy. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat różnorodności kulturowej tego państwa oraz nauczyliśmy się kilku przydatnych zwrotów w języku hiszpańskim. Na koniec rozwiązywaliśmy quiz podsumowujący wiedzę zdobytą podczas spotkania i okazało się, że naprawdę wiele zapamiętaliśmy!

Upowszechnianie kultury fizycznej - finał piłki nożnej dziewcząt

W dniu 19 października 2015 roku na boisku Gimnazjum nr 35 odbył się w ramach promocji kultury fizycznej Turniej Finałowy w Piłce Nożnej dziewcząt. Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły - "Kurczaczki" zajęły trzecie miejsce.
Wyniki meczów:
Gimnazjum 32 - Gimnazjum 36 3:1
Gimnazjum 32 - Gimnazjum 35 0:4
Gimnazjum 32 - Gimnazjum Bernardynów 2:2
Gratulujemy sukcesu. Opiekun - Hovhannes Yazichyan.

Warsztaty z języka niemieckiego

12 i 15 września klasy 3e i 3d udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na warsztaty
z języka niemieckiego. Zajęcia prowadzone były przez wolontariuszkę z Austrii, która chciała nam przybliżyć, przede wszystkim, tradycje i zwyczaje panujące w Austrii. Wolontariuszka przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą położenia geograficznego swojej ojczyzny, ciekawostek i znanych, wybitnych Austriaków, takich jak: Mozart, cesarz Józef Franz i cesarzowa Sisi.
Następnie nasi uczniowie zostali podzieleni na grupy i wzięli udział w quizie dotyczącym oczywiście Austrii. Zwycięska drużyna otrzymała nagrodę! Jednak najciekawszym momentem naszej wizyty w bibliotece okazał się moment zadawania wolontariuszce pytań. Uczniowie okazali się dociekliwi, ale i kreatywni, wykazali się dobrą znajomością języka niemieckiego, która pozwoliła im na komunikowanie się z moderatorką warsztatów w jej języku ojczystym.
Do szkoły wróciliśmy bogatsi o wiedzę realioznawczą dotyczącą Austrii, pełni przekonania, że warto uczyć się języków obcych, a język niemiecki wcale nie jest taki trudny.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października w Dniu Edukacji Narodowej odbyła się niezwykła akademia zorganizowana przez panią Agnieszkę Malewską i Agnieszkę Widomek. Klasy pierwsze przystąpiły
do uroczystego ślubowania na uczniów Publicznego Gimnazjum nr 32 im. Karola Wojtyły. Przedstawiciele uczniów klas pierwszych i trzecich składali nauczycielom oraz pracownikom szkoły gorące życzenia wytrwałości oraz dalszych sukcesów zawodowych. Na zakończenie aktorzy szkolnego koło teatralnego zaprezentowali humorystyczną scenkę pt. "Pan belfer był chory".

Rajd rowerowy

W niedzielę 11 października, pomimo przenikliwego zimna uczestniczyliśmy w wycieczce rowerowej. Pociągiem pojechaliśmy do Rogowa, koło Koluszek, aby obejrzeć kolory jesieni w arboretum. Po ponad godzinnym spacerze wsiedliśmy na rowery i pchani sprzyjającym wiatrem podążaliśmy w stronę Łodzi. Po drodze mijaliśmy zabytkowy drewniany młyn w Kołacinie, piękny kościółek w Niesułkowie. Odwiedziliśmy także rezerwat przyrody Parowy Janinowskie. Przejechaliśmy także przez plac budowy autostrady A1 w okolicach Strykowa. Do Łodzi dotarliśmy już po ciemku, po przejechaniu 60 km. Wycieczka odbyła się pod opieką Pani Dyrektor, pani Honoraty Ciupińskiej, pani Anny Kwiatkowskiej i pana Michała Kiersztyna.

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

5 października 2015 uczniowie naszego gimnazjum kibicowali młodym pianistom podczas przesłuchań I etapu konkursu w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Konkurs Chopinowski jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wykonawczych na świecie. Odbywa się co 5 lat w Warszawie, jest jednym z niewielu konkursów monograficznych – we wszystkich jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Zainicjowany został w 1927 przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa.

Upowszechnianie kultury fizycznej - piłka nożna dziewcząt

W dniu 8 października 2015r. na boisku "Orlik" przy ZSO nr 8 w Łodzi w ramach upowszechnienia kultury fizycznej, odbył się turniej eliminacyjny rozgrywek w piłce nożnej dziewcząt. Reprezentacja naszej szkoły wygrywając swoje mecze z Gim 3 (5:2), a następnie z Gim 41 (2:1) zajeła 1 miejsce w grupie i awansowała do finału rozgrywek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekun drużyn - Hovhannes Yazichyan

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest każdego roku 4 października. Święto to kojarzymy ze św. Franciszkiem z Asyżu – patronem zwierząt, ekologów i ekologii. W naszej szkole święto to obchodziliśmy po raz pierwszy. Na szkolnym korytarzu pojawiły się informacje o dokładnej dacie ustanowienia Światowego Dnia Zwierząt i dane odnośnie św. Franciszka z Asyżu, który wyrzekł się wszelkiej dominacji w stosunku do przyrody i głosił ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Poprzez przygotowaną gazetkę chcieliśmy zwrócić uwagę naszej społeczności szkolnej na los bezdomnych zwierząt.

Zacieśniamy więzy

W pierwszą sobotę października odbyła się impreza integracyjno – środowiskowa "Zacieśniamy wiezy". Impreza ta ma już kilkuletnią tradycję. Tradycyjne na niej są również piękna pogoda i dobre humory uczestników. W tym roku wziąło w niej udział blisko 100 osób – uczniów, nauczycieli i rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 14, naszego Gimnazjum
i Publicznego Gimnazjum nr 5.
Uczniowie naszej szkoły byli współorganizatorami gry terenowej, w której brali udział ich młodsi koledzy wraz z rodzicami. W tym roku głównym tematem była "matematyka na wesoło", ale obok zagadek umysłowych, nie brakowało również, tych kształcących spostrzegawczość i sprawność ruchową. Rozwiązywaniu zadań, pokonywaniu przeszkód towarzyszyło wiele emocji i radości.
Najlepsze drużyny zostały nagrodzone dyplomami, a cała impreza zakończyła się dużym ogniskiem z kiełbaskami.

XVII Edycja Biegów Przełajowych
o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 32

29 września 2015 r. odbyła się XVII edycja Biegów Przełajowych o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 32. Tradycyjnie jak co roku, trasa przebiegała alejkami w Parku Źródliska I. Na całe szczęście dopisała pogoda, co pozwoliło zgromadzić na starcie ponad 200 uczniów, rodziców i nauczycieli. Wśród nauczycieli w kategorii mężczyzn zwyciężył p. Marek Wilmowski. Natomiast najlepszą biegaczką wśród kobiet okazała się p. dyrektor Jolanta Kuśmirek.
Najszybciej na metę wśród dziewcząt dotarła uczennica klasy 3D, Anna Misiorny, najlepszym w biegach uczniem okazał się po bardzo emocjonującym finiszu Maciej Konewka z klasy 3E.
W imprezie co bardzo nas cieszy, wzięli również udział rodzice naszych uczniów, niektórzy w roli biegaczy, a niektórzy w roli kibiców, bardzo gorąco dopingując wszystkich zawodników. Impreza stała na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą czasy osiągnięte przez zwycięzców. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy 1A, 1D i 3D, którzy reprezentowani byli przez największą ilość zawodników i zawodniczek.
Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 32 po raz trzeci z rzędu trafił w ręce klasy 3D, której wychowawcą jest p. Agnieszka Grałek. Zwycięzcom gratulujemy i czekamy już na kolejną edycję.

KLASYFIKACJA DZIEWCZĄT
1. Anna Misiorny 3D – 3:17
2. Klaudia Tracz 2B
3. Ganda Reszka 1D
4. Daria Janus 1C
5. Dominika Kowalska 3D

KLASYFIKACJA CHŁOPCÓW
1. Maciej Konewka 3C – 3:00
2. Maciej Rel 3D
3. Jakub Marcinkowski 2D
4. Bartosz Gorgol 3D
5. Dawid Topolski 3D

KLASYFIKACJA GENERALNA
1. KLASA 3D – 1023 pkt.
2. KLASA 1D – 692 pkt.
3. KLASA 1B – 535 pkt.
4. KLASA 2B – 481 pkt.
5. KLASA 2C – 465 pkt.

KLASYFIKACJA NAUCZYCIELI I RODZICÓW
KOBIETY:
1. Jolanta Kuśmirek 4:19
2. Anna Olszewska
3. Monika Sobczak – Kaźmierska
4. Katarzyna Jałocha
5. Honorata Ciupińska
MĘŻCZYŹNI:
1. Marek Wilmowski 3:17
2. Marcin Walczak – Kurek
3. Maciej Adamczewski
4. Michał Kiersztyn
5. Hovhannes Yazichyan

Zajęcia integracyjne

Tradycją naszej szkoły jest organizacja na początku roku szkolnego zajęć integracyjnych
dla klas pierwszych. W tym roku odbyły się one w Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym
w Łagiewnikach. Zabawy i ćwiczenia integracyjne połączone zostały z poznawaniem walorów przyrodniczych Lasu Łagiewnickiego oraz prezentacją idei Szlaku Konnego jako alternatywnej formy turystyki i rekreacji. Wszyscy uczestnicy zajęć dobrze się bawili.
Na koniec organizowany był grill z kiełbaskami (i nie tylko).

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W dniu 28 IX 2015 r. uczciliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który obchodzony jest 29 września. Święto zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
W bibliotece szkolnej podczas długiej przerwy zainteresowani uczniowie czytali głośno fragmenty książek (Harrego Pottera, Hobbita i innych). Przekonaliśmy się, że nie jest łatwo czytać na głos tak, żeby zainteresować swoich kolegów. Mamy nadzieję, że od tej pory będziemy spotykać się cyklicznie, a czytanie stanie się dla nas przyjemnością.

Trzy Kultury w Trójce

27 września uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w konkursie "Trzy Kultury w Trójce" zorganizowanym przez ZSP nr 3 w Łodzi. Głównym celem imprezy było przybliżenie młodzieży kultury Anglii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Tegorocznym motywem przewodnim było hasło: "Znane postaci świata kultury, sportu, polityki". Uczniowie najpierw zdobywali przy kolejnych stanowiskach wiedzę na temat Anglii, Hollywood, Niemiec itp., a następnie rozwiązywali tematyczny quiz. Nasze uczennice Weronika Wajnrajn i Patrycja Czerwińska z klasy 3d zdobyły drugie miejsce w kategorii: "Prezentacja i plakat nt. znanej osobowości niemieckiej."
Uczniów do konkursu przygotowywały: p. I. Pawłowska i p. A. Grałek.

Mamy Samorząd!!!

Była ostra rywalizacja. Agitacja. Tworzyły się grupy poparcia i wsparcia. Na szczęście wszyscy kandydaci wykazali się wysoką kulturą osobistą i wyborczą. Do rękoczynów nie doszło i mamy nowy Samorząd Uczniowski.
Z przyjemnością ogłaszamy, że przewodniczącą szkoły została Weronika Stępień, a jej zastępcami: Dominika Morawska i Konstancja Tomanik. Widać baby górą i do tego trzecioklasistki.
A tak na poważnie, to gratulujemy i życzymy tyle samo zapału przez cały rok szkolny.

3d w kręgielni

Po wakacjach oddział 3d odebrał nagrodę za udział w konkursie "Na najbardziej zgraną klasę 2014/2015". Mięliśmy przyjemność gościć na kręgielni. Wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił podczas gry w kręgle. Duch sportowej rywalizacji sprawił, że staliśmy się jeszcze bardziej zgranym zespołem klasowym.

Mistrzynie w szkołach

21 września uczennice naszej szkoły brały udział na imprezie sportowej "Mistrzynie w szkołach". Dziewczyny miały przyjemność ćwiczyć razem z Mistrzynią Olimpijską Otylią Jędrzejczak.

Pierwszy rajd Dobra - Łagiewniki

Pierwszy rajd koła turystycznego odbył się 20 września. Termin rajdu przypdał na dzień akcji Sprzątanie Świata. Dlatego uczestnicy rajdu z klas 2c, 3d i 1b poszukiwali i fotografowali nielegalne wysypiska śmieci, które znaleźli na swojej drodze. Trasa rajdu wiodła przez Dobrą – Wzgórze Nowiny – Klęk – Las Łagiewnicki i liczyła prawie 15 km. Pogoda tego dnia była bardzo kapryśna, momentami padał ulewny deszcz. Ale, jak zwykle, uczestnicy rajdu w doskonałych humorach wrócili pod szkołę. Pierwszy rajd był również szansą dla pierwszoklasistów na integrację i poznanie koleżanek i kolegow ze starszych klas. Następny rajd (tym razem rowerowy) już 11 pażdziernika. Zapraszamy!

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wybory parlamentarne (do Sejmu i Senatu) odbywają się raz na cztery lata. O ich terminie decyduje prezydent. Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się w październiku 2015 roku. Jak na razie nie mamy uprawnień do głosowania, ale możemy wybrać przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
W naszej szkole wybory odbędą się 22 września 2015 roku. Trzeba porządnie zastanowić się, kogo wybrać, kto najlepiej będzie reprezentował społeczność uczniowską, kto ma dużo chęci do pracy przez cały rok.
A oto lista kandydatów (w kolejności alfabetycznej):
Patrycja Czerwińska oddział III D
Anna Misiorny oddział III D
Dominika Morawska oddział III C
Kamila Owczarek oddział II C
Weronika Stępień oddział III B
Konstancja Tomanik oddział III A

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

1 września wszyscy uczniowie i nauczyciele spotkali się po ponad dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej. Długo oczekiwane wakacje szybko minęły, czas zasiąść w szkolnych ławkach. Tego dnia Pani Dyrektor Jolanta Kuśmirek szczególnie powitała nowych uczniów naszego gimnazjum oraz nowych nauczycieli. Uroczystą akademię z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego i upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, przygotowali uczniowie pod okiem p. Anny Kułak-Kułakowskiej, p. Katarzyny Różalskiej oraz p. Anny Kwiatkowskiej.
Nauczycielom w nowym roku szkolnym życzymy wytrwałości i sukcesów w pracy zawodowej, a uczniom jak najlepszych ocen.